Cenové křivky energetických položek na světových komoditních burzách už nějaký ten pátek míří níž a níž. Tak jen pro představu: cena zemního plynu na Power Exchange Central Europe v Praze nyní dosáhla hodnoty 64 eur za 1 MWh, což je číslo, které trhy viděly naposledy v prosinci roku 2021. Vývoj ceny komodity na klíčových amerických burzách je podobný. A cena elektřiny má, jak se říká, vývoj jako „přes kopírák“. Na dříve zmíněné pražské komoditní burze se aktuálně jedna „megawatt hodina“ obchoduje za 161 eur.
Takříkajíc shakespearovská otázka je, zda proto mají lidé vlivem rychlého poklesu cen nyní své tarify (samozřejmě u těch, které to s ohledem na podmínky kontraktu dovolují) fixovat nízké zálohy, anebo nemají. To je oč tu běží, chce se říct.
Snad každému je jasné, že vlivem řady ať už domácích, nebo zvláště pak globálních událostí, se v minulém roce dostaly v řadě případů zálohy za odběr energetických komodit do někdy až pro řadu lidí neúnosné výše. A i proto, jak upozornila řada analytiků a energetických specialistů, tuzemská vláda zavedla zastropování cen energií. To aktuální, platné od začátku roku 2023, je 5000 Kč/MWh bez DPH u elektřiny a 2500 Kč/MWh u plynu. Zdálo by se proto, že současná situace s cenami na energetickém trhu nahrává tomu názoru, že zafixovat cenu na nízkých hodnotách se vyplatí. To může být pravda, jenže… Nejvážnějším argumentem, který nabádá i v tomto případě k velké opatrnosti je ten, že nikdo nemá křišťálovou kouli, aby věděl, zda se podmínky na trhu nezmění tak, že i při zafixování cen na nynějších hodnotách opět nedojde (i když je to zatím třeba málo pravděpodobné) na podobný vývoj, jaký jsme tu měli v loňském roce.
Naštěstí to s odpovědí na to, zda fixovat či ne, není tak jako u nějakého zapeklitého právnického problému, kdy, s nadsázkou řečeno, platí životem ověřená fráze tvrdící, že kolika právníků se zeptáš na názor, tolik řešení dostaneš. Neptal jsem se tedy desítek energetických odborníků, ale mohu snad říct, že shoda vládne na tom, že spekulovat nyní na nižší ceny energií se nemusí vyplatit. Každopádně, ti zákazníci dodavatelů energií, kterým končí kontrakty v průběhu letošního roku neprohloupí, když reflektují nějakou aktuální nabídku, která se nachází pod úrovní výše zmíněného cenového stropu.
Leč je tu i další skupina zákazníků, s trochou jízlivosti řečeno, sestavená z lidí, kteří neustále spekulují nebo hledají za každou cenu levnou alternativu. A často bez ohledu na cokoliv. A i když i pro ně existuje řešení, je nutné počítat s tím, že je hodně rizikové. Platí však, že všichni ti, kteří snesou rizika a rádi spekulují, mohou odejít z kontraktu „na dobu určitou“ a přejít „na dobu neurčitou“. To by jim podle expertů mělo umožnit při klesajících cenách energií vybrat si dle libosti svého dodavatele a najít pro sebe nejlepší podmínky. Server EuroZprávy.cz už se tématice fixování energetických záloh věnoval zde, nejen kvůli vývoji cen, ale hlavně pro okolnosti, které mohou ovlivnit rozhodování lidí, jak postupovat při volbě kontraktů na další energetickou sezónu.
Možná, že to budete, milí čtenáři, považovat za nošení dříví do lesa, platí ale hlavně doporučení řady energetických specialistů, které říká, že změna dodavatele energií jenom proto, že mu při výše popsaných cenách zaplatíte jen zlomek, může skončit hodně špatně. Není snad třeba převypravovat příběh Bohemia Energy, že? Zkrátka, vybrat si dodavatele energií, u kterého je, byť za jinou cenu, oproti tomu „super levnému“ zřejmě vyšší šance na dodržení smluvních podmínek, není zbytečnou radou. Platí i v tomto případě. Navíc je tu i české moudro, tvrdící, že dvakrát měřit a jednou řezat je rozhodně lepší než… Určitě si sami dosadíte správnou odpověď.
Související

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Kolik budeme platit za plyn? Ptejme se spíš sami sebe, zda jsme schopni s energiemi šetřit
komentář , Energetika , Elektřina , plyn , Bohemia Energy
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates
před 1 hodinou

Při útoku na velitelství ruské Černomořské flotily zemřelo nejméně devět lidí
před 2 hodinami

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě
Aktualizováno před 2 hodinami

Separatisté začali odevzdávat zbraně. Příměří v Náhorním Karabachu dostává trhliny
před 3 hodinami

Bachmut osvobodíme, zima protiofenzívu nezastaví, prohlásil Zelenskyj
před 4 hodinami

Papež vyčetl Francii její přístup k migrantům. Nepodnikají invazi do Evropy, řekl
Aktualizováno před 4 hodinami

Spor o polské dodávky zbraní na Ukrajinu pokračuje. USA žádají vysvětlení
před 8 hodinami

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo
před 8 hodinami

Minimální mzda od příštího roku vzroste až o 2100 korun
před 9 hodinami

Tureckému prezidentovi vadí výzdoba OSN, která mu připomíná „barvy LGBT“
před 9 hodinami

Na Valném shromáždění OSN chybí přední politici, například Macron. Poslankyně mluví o ztrátě
před 9 hodinami

Víkendové počasí: Teploty až na výjimky nepřekročí dvacítku
včera

Tragický výbuch na Prostějovsku šetří policie. Řekla, s jakou teorií pracuje
Aktualizováno včera

Německo by mohlo obnovit kontroly na hranicích s ČR kvůli nelegální migraci
včera

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let
včera

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie
včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek
Aktualizováno včera

Írán předvedl dron, který údajně předčí veškerou konkurenci v doletu
včera

Nizozemsko potvrdilo ukončení těžby na největším plynovém poli ke konci září
včera