KOMENTÁŘ | Energie zlevňují, nižší by mohly být i zálohy. Má smysl si je teď upravit?

Cenové křivky energetických položek na světových komoditních burzách už nějaký ten pátek míří níž a níž. Tak jen pro představu: cena zemního plynu na Power Exchange Central Europe v Praze nyní dosáhla hodnoty 64 eur za 1 MWh, což je číslo, které trhy viděly naposledy v prosinci roku 2021. Vývoj ceny komodity na klíčových amerických burzách je podobný. A cena elektřiny má, jak se říká, vývoj jako „přes kopírák“. Na dříve zmíněné pražské komoditní burze se aktuálně jedna „megawatt hodina“ obchoduje za 161 eur. 

Takříkajíc shakespearovská otázka je, zda proto mají lidé vlivem rychlého poklesu cen nyní své tarify (samozřejmě u těch, které to s ohledem na podmínky kontraktu dovolují) fixovat nízké zálohy, anebo nemají. To je oč tu běží, chce se říct. 
 
Snad každému je jasné, že vlivem řady ať už domácích, nebo zvláště pak globálních událostí, se v minulém roce dostaly v řadě případů zálohy za odběr energetických komodit do někdy až pro řadu lidí neúnosné výše. A i proto, jak upozornila řada analytiků a energetických specialistů, tuzemská vláda zavedla zastropování cen energií. To aktuální, platné od začátku roku 2023, je 5000 Kč/MWh bez DPH u elektřiny a 2500 Kč/MWh u plynu. Zdálo by se proto, že současná situace s cenami na energetickém trhu nahrává tomu názoru, že zafixovat cenu na nízkých hodnotách se vyplatí. To může být pravda, jenže… Nejvážnějším argumentem, který nabádá i v tomto případě k velké opatrnosti je ten, že nikdo nemá křišťálovou kouli, aby věděl, zda se podmínky na trhu nezmění tak, že i při zafixování cen na nynějších hodnotách opět nedojde (i když je to zatím třeba málo pravděpodobné) na podobný vývoj, jaký jsme tu měli v loňském roce. 

Doporučené články

Naštěstí to s odpovědí na to, zda fixovat či ne, není tak jako u nějakého zapeklitého právnického problému, kdy, s nadsázkou řečeno, platí životem ověřená fráze tvrdící, že kolika právníků se zeptáš na názor, tolik řešení dostaneš. Neptal jsem se tedy desítek energetických odborníků, ale mohu snad říct, že shoda vládne na tom, že spekulovat nyní na nižší ceny energií se nemusí vyplatit. Každopádně, ti zákazníci dodavatelů energií, kterým končí kontrakty v průběhu letošního roku neprohloupí, když reflektují nějakou aktuální nabídku, která se nachází pod úrovní výše zmíněného cenového stropu.  
 
Leč je tu i další skupina zákazníků, s trochou jízlivosti řečeno, sestavená z lidí, kteří neustále spekulují nebo hledají za každou cenu levnou alternativu. A často bez ohledu na cokoliv. A i když i pro ně existuje řešení, je nutné počítat s tím, že je hodně rizikové. Platí však, že všichni ti, kteří snesou rizika a rádi spekulují, mohou odejít z kontraktu „na dobu určitou“ a přejít „na dobu neurčitou“. To by jim podle expertů mělo umožnit při klesajících cenách energií vybrat si dle libosti svého dodavatele a najít pro sebe nejlepší podmínky. Server EuroZprávy.cz už se tématice fixování energetických záloh věnoval zde, nejen kvůli vývoji cen, ale hlavně pro okolnosti, které mohou ovlivnit rozhodování lidí, jak postupovat při volbě kontraktů na další energetickou sezónu. 
 
Možná, že to budete, milí čtenáři, považovat za nošení dříví do lesa, platí ale hlavně doporučení řady energetických specialistů, které říká, že změna dodavatele energií jenom proto, že mu při výše popsaných cenách zaplatíte jen zlomek, může skončit hodně špatně. Není snad třeba převypravovat příběh Bohemia Energy, že? Zkrátka, vybrat si dodavatele energií, u kterého je, byť za jinou cenu, oproti tomu „super levnému“ zřejmě vyšší šance na dodržení smluvních podmínek, není zbytečnou radou. Platí i v tomto případě. Navíc je tu i české moudro, tvrdící, že dvakrát měřit a jednou řezat je rozhodně lepší než… Určitě si sami dosadíte správnou odpověď. 

Související

Volodymyr Zelenskyj Komentář

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 
Plyn, ilustrační fotografie. Komentář

Kolik budeme platit za plyn? Ptejme se spíš sami sebe, zda jsme schopni s energiemi šetřit

Když ne válka, tak stávky za vyšší mzdy. Tak by mohl vypadat titulek textu o tom, jaká bude v nejbližší době cena plynu, který slouží nejen k výrobě elektřiny, ale i k vytápění. A že nejde o nic veselého, naznačují poslední zprávy společnosti Chevron Australia, která tvrdí, že neočekává, že by se v nynějším sporu o mzdy a pracovní podmínky dohodla s odbory. Zastavit stávky v pobočkách firmy na zkapalněný zemní plyn (LNG) Gorgon a Wheatstone se tak nepodařilo. Může tohle výrazně zvýšit cenu energetické komodity? 

Více souvisejících

komentář Energetika Elektřina plyn Bohemia Energy

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 8 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy