Cenové křivky energetických položek na světových komoditních burzách už nějaký ten pátek míří níž a níž. Tak jen pro představu: cena zemního plynu na Power Exchange Central Europe v Praze nyní dosáhla hodnoty 64 eur za 1 MWh, což je číslo, které trhy viděly naposledy v prosinci roku 2021. Vývoj ceny komodity na klíčových amerických burzách je podobný. A cena elektřiny má, jak se říká, vývoj jako „přes kopírák“. Na dříve zmíněné pražské komoditní burze se aktuálně jedna „megawatt hodina“ obchoduje za 161 eur.
Takříkajíc shakespearovská otázka je, zda proto mají lidé vlivem rychlého poklesu cen nyní své tarify (samozřejmě u těch, které to s ohledem na podmínky kontraktu dovolují) fixovat nízké zálohy, anebo nemají. To je oč tu běží, chce se říct.
Snad každému je jasné, že vlivem řady ať už domácích, nebo zvláště pak globálních událostí, se v minulém roce dostaly v řadě případů zálohy za odběr energetických komodit do někdy až pro řadu lidí neúnosné výše. A i proto, jak upozornila řada analytiků a energetických specialistů, tuzemská vláda zavedla zastropování cen energií. To aktuální, platné od začátku roku 2023, je 5000 Kč/MWh bez DPH u elektřiny a 2500 Kč/MWh u plynu. Zdálo by se proto, že současná situace s cenami na energetickém trhu nahrává tomu názoru, že zafixovat cenu na nízkých hodnotách se vyplatí. To může být pravda, jenže… Nejvážnějším argumentem, který nabádá i v tomto případě k velké opatrnosti je ten, že nikdo nemá křišťálovou kouli, aby věděl, zda se podmínky na trhu nezmění tak, že i při zafixování cen na nynějších hodnotách opět nedojde (i když je to zatím třeba málo pravděpodobné) na podobný vývoj, jaký jsme tu měli v loňském roce.
Naštěstí to s odpovědí na to, zda fixovat či ne, není tak jako u nějakého zapeklitého právnického problému, kdy, s nadsázkou řečeno, platí životem ověřená fráze tvrdící, že kolika právníků se zeptáš na názor, tolik řešení dostaneš. Neptal jsem se tedy desítek energetických odborníků, ale mohu snad říct, že shoda vládne na tom, že spekulovat nyní na nižší ceny energií se nemusí vyplatit. Každopádně, ti zákazníci dodavatelů energií, kterým končí kontrakty v průběhu letošního roku neprohloupí, když reflektují nějakou aktuální nabídku, která se nachází pod úrovní výše zmíněného cenového stropu.
Leč je tu i další skupina zákazníků, s trochou jízlivosti řečeno, sestavená z lidí, kteří neustále spekulují nebo hledají za každou cenu levnou alternativu. A často bez ohledu na cokoliv. A i když i pro ně existuje řešení, je nutné počítat s tím, že je hodně rizikové. Platí však, že všichni ti, kteří snesou rizika a rádi spekulují, mohou odejít z kontraktu „na dobu určitou“ a přejít „na dobu neurčitou“. To by jim podle expertů mělo umožnit při klesajících cenách energií vybrat si dle libosti svého dodavatele a najít pro sebe nejlepší podmínky. Server EuroZprávy.cz už se tématice fixování energetických záloh věnoval zde, nejen kvůli vývoji cen, ale hlavně pro okolnosti, které mohou ovlivnit rozhodování lidí, jak postupovat při volbě kontraktů na další energetickou sezónu.
Možná, že to budete, milí čtenáři, považovat za nošení dříví do lesa, platí ale hlavně doporučení řady energetických specialistů, které říká, že změna dodavatele energií jenom proto, že mu při výše popsaných cenách zaplatíte jen zlomek, může skončit hodně špatně. Není snad třeba převypravovat příběh Bohemia Energy, že? Zkrátka, vybrat si dodavatele energií, u kterého je, byť za jinou cenu, oproti tomu „super levnému“ zřejmě vyšší šance na dodržení smluvních podmínek, není zbytečnou radou. Platí i v tomto případě. Navíc je tu i české moudro, tvrdící, že dvakrát měřit a jednou řezat je rozhodně lepší než… Určitě si sami dosadíte správnou odpověď.
Související

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí
komentář , Energetika , Elektřina , plyn , Bohemia Energy
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Pavel Novotný pozastavil členství v ODS. S okamžitou platností
před 1 hodinou

Švédové i Švýcaři bez Hischiera si poradili s outsidery svých skupin
před 1 hodinou

Cizinec s podezřením na ebolu přišel do styku s dalšími lidmi. Hygienici je vypátrali
před 2 hodinami

Hertl národní tým neposílí. Vegas ho nepustilo, neprošel lékařskou prohlídkou
před 3 hodinami

Hrozí komplikace na D1. Silničáři opravují vozovku, jeden víkend stačit nebude
před 4 hodinami

Starostové nemění osvědčený tým. Rakušan zůstává předsedou hnutí
před 4 hodinami

Pravda o ruských požadavcích vyšla najevo. Trump se i tak opřel do Zelenského
před 5 hodinami

Smutný konec pátrání. Starostu z Domažlicka našli mrtvého
před 6 hodinami

Čtrnáctý papež Lev. Čím se zapsali do historie jeho stejnojmenní předchůdci?
před 7 hodinami

Rusové zasáhli na Ukrajině autobus s civilisty. Devět mrtvých
před 7 hodinami

Podezření na ebolu v Česku. Američana převezli z Tábora do Prahy
před 9 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí
včera

Zelenskyj se snaží přesvědčit Trumpa, že Putin ho vodí za nos. Má šanci uspět?
včera

Dánové překvapení s Maďary nedopustili, Rakušané poslali Francouze do boje o záchranu
včera

Lidé v Pásmu Gazy hladoví, ale USA situaci vyřeší, prohlásil Trump
včera

Trump: 150 zemím dochází čas, hodiny tikají
včera

Finům k jasné výhře pomohl čtyřmi trefami Tolvanen, Švýcarům stejným způsobem Andrighetto
včera

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem
včera

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení
včera
Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách
Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se v pátek po více než třech letech znovu odehrála na neutrální půdě v Istanbulu, skončila dříve, než se očekávalo. Podle Sky News trvaly méně než dvě hodiny a nepřinesly žádný hmatatelný pokrok. Ruská strana přesto označila výsledky rozhovorů za „uspokojivé“ a avizovala pokračování dialogu, ovšem Kyjev a západní lídři zůstávají skeptičtí.
Zdroj: Libor Novák