Před 85 lety německá nacistická armáda překročila polské hranice a odstartovala dosud nejhorší konflikt lidských dějin. Druhá světová válka trvala šest let, zapojila se do ní většina zemí světa a stála život vyšší desítky milionů lidí. Rozsah tragédie je nevyčíslitelný i v roce 2024.
Začalo to ostřelováním polského námořní základny ve Westerplatte, bombardováním města Wieluń a později během dne i pozemní bitvou o Mokru, kterou ještě polská armáda zvládla vyhrát. Původně útok probíhal pouze ze západu, brzy se ale přidaly výpady ze Slovenska na jihu a Východního Pruska na severu. Všechny tři útoky se nakonec sbíhaly u hlavního města Varšavy.
Ještě 17. září se na základě paktu Molotov-Ribbentrop na Polsko z východu vrhla i Rudá armáda – která se paradoxně k Polákům často chovala lépe než Němci. Prakticky bezchybný Blitzkrieg německé armády spojený s útokem Sovětů byl posledním hřebíčkem do rakve Polské republiky. Varšava padla 28. září, poslední organizovaný odpor polské armády 6. října.
Jako úplně poslední byla v boji poražena Nezávislá operační skupina (SGO) Polesie v bitvě u Kocku dne 5. října. Toho dne se Poláci vzdali německému náporu, až 17 tisíc jich bylo zajato. Velice smutný osud měl generál Francizsek Kleeberg. Němci ho zajali společně s ostatními a umístili do zajateckého tábora Oflag IV-B Koenigstein.
Kvůli extrémně špatným podmínkám zde postupně ztratil zrak a přestal chodit, načež v roce 1941 zemřel. Roku 1969 byly jeho ostatky v Drážďanech exhumovány a spočinul v Kocku – vedle svých oddaných spolubojovníků z SGO Polesie.
Nebyla to normální válka
Polsko je jednou ze zemí, která za poslední století zažila obrovská muka. Když Němci (a Slováci) 1. září 1939 překročili s invazní armádou hranice, změnil se život každého Poláka. Nešlo totiž o „běžnou“ invazi, nýbrž vojenskou akci s přímým cílem likvidovat (především židovské) obyvatelstvo.
Je velice náročné přesně určit, kolik Poláků během druhé světové války skutečně zemřelo. Odhady se pohybují v milionech, ty nejoficiálnější okolo šesti. Mohla tedy zahynout až pětina polského obyvatelstva.
Pro představu, jak bezohledná nacistická okupace byla: až osmdesát procent životních potřeb polského obyvatelstva zajišťoval černý trh. Kdyby se Poláci tehdy měli spoléhat na příděly od okupantů, patrně by zemřela valná většina z nich.
Společně s Wehrmachtem totiž přišly i jednotky Schutzstaffel neboli SS, pod které spadaly Einsatzgruppen – eskadry smrti. Právě tyto jednotky hrály jednu z nejzásadnějších rolí při provádění „konečného řešení židovské otázky“. Navzdory tomu, že šlo pouze o několik tisíc mužů, mají na svědomí smrt několika milionů lidí.
Einsatzgruppen byla zdaleka nejbrutálnější. „Vyvražďování Židů ve velkém se sice dopustily jako první, avšak v celkovém souhrnu německých pachatelů tvoří jen malou část. Mýtus absolutní zodpovědnosti úzce vymezené skupiny vznikl až při poválečných procesech ve Spolkové republice Německo; byla to metoda, jak ochránit většinu německých vrahů a zbavit cejchu viny německou společnost jako celek,“ psal uznávaný historik Timothy Snyder v knize Černá zem.
Cílených válečných zločinů se dopouštěli i vojáci Wehrmachtu a ostatních složek německých ozbrojených sil. „Při prvním pokusu se mi při střelbě trochu třásla ruka, ale člověk si zvykne. Při desátém pokusu jsem už mířil klidně a s jistotou střílel na množství žen, dětí i nemluvňat,“ znělo svědectví jednoho z německých vojáků, který zabíjel civilisty v Mohylevu.
Po Polsku… celá Evropa
Polsko bylo samo o sobě vnímáno jako velmi slabé a jeho pád do područí nacistické okupace nebyl až tolik překvapivý vzhledem k tomu, s jakou silou německé síly zaútočily. Co ale málokdo čekal, byl následující vývoj.
V dubnu 1940 Němci podnikli operaci Weserubung – tedy invazi do Dánska a Norska. Zabrala jim sotva dva měsíce; Kodaň padla během dne, Oslo během června. Norsko se ale nikdy oficiálně okupantům nevzdalo, protože prchající královská rodina s sebou vzala i státní pokladnu a pokračovala v boji z exilu.
Hned v květnu téhož roku Němci vpadli do Francie v rámci operace Fall Gelb. Jejich Blitzkrieg se ale vyhnul silně opevněné Maginotově linii; Paříž zvládli dobýt cestou přes Belgii, Nizozemsko a Lucembursko. Němci na Eiffelově věži vztyčili vlajku s hákovým křížem 14. června; francouzská vláda abdikovala o dva dny později.
Po západní Evropě postupně padly i Jugoslávie s Řeckem, stalo se tak v první polovině roku 1941. Sotva dvacet dní po ukončení válečné kampaně na Balkáně Wehrmacht překročil hranice „spojence“ Sovětského svazu. Začala válka na východní frontě, zdaleka nejkrvavější divadlo druhé světové války.
První dva roky druhé světové války byly pro evropský kontinent strašlivé. Padla celá řada zemí, největší moc měli národně socialistické režimy v Německu a Itálii. Jedinými technicky svobodnými zeměmi (bez diktatur) byly Švédsko a Finsko, za Lamanšským průlivem Velká Británie.
Zatímco válka začala přesně před 85 lety, před 83 lety byla okupována valná většina Evropy. Zbývaly bezmála čtyři roky nacistické nadvlády, než se okolo Berlína definitivně sevřely nůžky spojeneckých sil z východu a západu, a nad Evropou – dočasně – zavládl mír.
3. května 2025 16:40
80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
Související

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
Aktuálně se děje
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera

Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
včera

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
včera

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace
včera

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé
včera

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici
včera

Kdy budeme znát nového papeže? Kardinálové už začali jednat, konkláve zasedne za pár dní
včera

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice
včera

Trumpa opět otřásl celou Zemí. Zavedením 100% cel na filmy ze zahraničí světu vyrazil dech
včera

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného
včera

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa
včera

Trump oznámil znovuotevření Alcatrazu. Navzdory už tak temné historii amerického vězeňství
včera

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost
včera

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému
včera

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků
včera

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky
včera
Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...
Prezident Spojených států Donald Trump v neděli popřel, že by uvažoval o kandidatuře na třetí funkční období. V rozhovoru pro NBC News uvedl, že chce zůstat dvoufázovým prezidentem a respektuje ústavní omezení. Přesto jeho dřívější výroky a merchandising kampaně, včetně prodeje čepic s nápisem „Trump 2028“, vzbudily spekulace o jeho dalších ambicích.
Zdroj: Libor Novák