KOMENTÁŘ | Před 85 lety začala druhá světová válka. Začali ji Němci vyhlazovací válkou proti Polsku

Před 85 lety německá nacistická armáda překročila polské hranice a odstartovala dosud nejhorší konflikt lidských dějin. Druhá světová válka trvala šest let, zapojila se do ní většina zemí světa a stála život vyšší desítky milionů lidí. Rozsah tragédie je nevyčíslitelný i v roce 2024. 

Začalo to ostřelováním polského námořní základny ve Westerplatte, bombardováním města Wieluń a později během dne i pozemní bitvou o Mokru, kterou ještě polská armáda zvládla vyhrát. Původně útok probíhal pouze ze západu, brzy se ale přidaly výpady ze Slovenska na jihu a Východního Pruska na severu. Všechny tři útoky se nakonec sbíhaly u hlavního města Varšavy.

Ještě 17. září se na základě paktu Molotov-Ribbentrop na Polsko z východu vrhla i Rudá armáda – která se paradoxně k Polákům často chovala lépe než Němci. Prakticky bezchybný Blitzkrieg německé armády spojený s útokem Sovětů byl posledním hřebíčkem do rakve Polské republiky. Varšava padla 28. září, poslední organizovaný odpor polské armády 6. října.

Jako úplně poslední byla v boji poražena Nezávislá operační skupina (SGO) Polesie v bitvě u Kocku dne 5. října. Toho dne se Poláci vzdali německému náporu, až 17 tisíc jich bylo zajato. Velice smutný osud měl generál Francizsek Kleeberg. Němci ho zajali společně s ostatními a umístili do zajateckého tábora Oflag IV-B Koenigstein.

Kvůli extrémně špatným podmínkám zde postupně ztratil zrak a přestal chodit, načež v roce 1941 zemřel. Roku 1969 byly jeho ostatky v Drážďanech exhumovány a spočinul v Kocku – vedle svých oddaných spolubojovníků z SGO Polesie.

Nebyla to normální válka

Polsko je jednou ze zemí, která za poslední století zažila obrovská muka. Když Němci (a Slováci) 1. září 1939 překročili s invazní armádou hranice, změnil se život každého Poláka. Nešlo totiž o „běžnou“ invazi, nýbrž vojenskou akci s přímým cílem likvidovat (především židovské) obyvatelstvo.

Je velice náročné přesně určit, kolik Poláků během druhé světové války skutečně zemřelo. Odhady se pohybují v milionech, ty nejoficiálnější okolo šesti. Mohla tedy zahynout až pětina polského obyvatelstva.

Pro představu, jak bezohledná nacistická okupace byla: až osmdesát procent životních potřeb polského obyvatelstva zajišťoval černý trh. Kdyby se Poláci tehdy měli spoléhat na příděly od okupantů, patrně by zemřela valná většina z nich.

Společně s Wehrmachtem totiž přišly i jednotky Schutzstaffel neboli SS, pod které spadaly Einsatzgruppen – eskadry smrti. Právě tyto jednotky hrály jednu z nejzásadnějších rolí při provádění „konečného řešení židovské otázky“. Navzdory tomu, že šlo pouze o několik tisíc mužů, mají na svědomí smrt několika milionů lidí.

Einsatzgruppen byla zdaleka nejbrutálnější. „Vyvražďování Židů ve velkém se sice dopustily jako první, avšak v celkovém souhrnu německých pachatelů tvoří jen malou část. Mýtus absolutní zodpovědnosti úzce vymezené skupiny vznikl až při poválečných procesech ve Spolkové republice Německo; byla to metoda, jak ochránit většinu německých vrahů a zbavit cejchu viny německou společnost jako celek,“ psal uznávaný historik Timothy Snyder v knize Černá zem.

Cílených válečných zločinů se dopouštěli i vojáci Wehrmachtu a ostatních složek německých ozbrojených sil. „Při prvním pokusu se mi při střelbě trochu třásla ruka, ale člověk si zvykne. Při desátém pokusu jsem už mířil klidně a s jistotou střílel na množství žen, dětí i nemluvňat,“ znělo svědectví jednoho z německých vojáků, který zabíjel civilisty v Mohylevu.

Po Polsku… celá Evropa

Polsko bylo samo o sobě vnímáno jako velmi slabé a jeho pád do područí nacistické okupace nebyl až tolik překvapivý vzhledem k tomu, s jakou silou německé síly zaútočily. Co ale málokdo čekal, byl následující vývoj.

V dubnu 1940 Němci podnikli operaci Weserubung – tedy invazi do Dánska a Norska. Zabrala jim sotva dva měsíce; Kodaň padla během dne, Oslo během června. Norsko se ale nikdy oficiálně okupantům nevzdalo, protože prchající královská rodina s sebou vzala i státní pokladnu a pokračovala v boji z exilu.

Hned v květnu téhož roku Němci vpadli do Francie v rámci operace Fall Gelb. Jejich Blitzkrieg se ale vyhnul silně opevněné Maginotově linii; Paříž zvládli dobýt cestou přes Belgii, Nizozemsko a Lucembursko. Němci na Eiffelově věži vztyčili vlajku s hákovým křížem 14. června; francouzská vláda abdikovala o dva dny později.

Po západní Evropě postupně padly i Jugoslávie s Řeckem, stalo se tak v první polovině roku 1941. Sotva dvacet dní po ukončení válečné kampaně na Balkáně Wehrmacht překročil hranice „spojence“ Sovětského svazu. Začala válka na východní frontě, zdaleka nejkrvavější divadlo druhé světové války.

První dva roky druhé světové války byly pro evropský kontinent strašlivé. Padla celá řada zemí, největší moc měli národně socialistické režimy v Německu a Itálii. Jedinými technicky svobodnými zeměmi (bez diktatur) byly Švédsko a Finsko, za Lamanšským průlivem Velká Británie.

Zatímco válka začala přesně před 85 lety, před 83 lety byla okupována valná většina Evropy. Zbývaly bezmála čtyři roky nacistické nadvlády, než se okolo Berlína definitivně sevřely nůžky spojeneckých sil z východu a západu, a nad Evropou – dočasně – zavládl mír.



Související

Oslavy 80. výročí osvobození Plzně Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města

Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města americkou armádou, a to s bohatým programem, který oživuje město americkými vojáky, jejich ikonickými vozidly a dobovými tábory. Oslavy přitahují tisíce návštěvníků, kteří mají jedinečnou příležitost uctít památku osvoboditelů a ponořit se do atmosféry květnových dnů 1945.
Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války Komentář

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.

Více souvisejících

II. světová válka komentář

Aktuálně se děje

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

včera

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

včera

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

včera

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s premiérem Petrem Fialou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své oficiální návštěvě České republiky. V pondělí krátce před polednem ho na Úřadu vlády přijal premiér Petr Fiala (ODS). Oba státníci během dvouhodinového jednání diskutovali o pokračující ruské agresi na Ukrajině, české muniční iniciativě, výcviku ukrajinských vojáků i zapojení českých firem do poválečné obnovy země.

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného

Trenér hokejového národního týmu Radim Rulík po roce opět v Brně po Českých hokejových hrách oznámil po boku prezidenta Českého hokeje Aloise Hadamczika a dalších členů realizačního týmu pro všechny české hokejové fanoušky to nejočekávanější. Tedy, kdo z hokejových hráčů bude reprezentovat na nadcházejícím světovém šampionátu, který se bude letos konat v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu. 

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa

Evropská unie se ostře vymezila vůči americké politice v oblasti vysokého školství. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupili v pondělí na půdě pařížské Sorbonny, kde společně představili ambiciózní iniciativu "Choose Europe for Science", která má do Evropy přilákat špičkové zahraniční vědce. Zároveň nešetřili kritikou na adresu Donalda Trumpa, jehož administrativu obvinili z „obrovského selhání“ ve vztahu k vědě a akademickému prostředí.

včera

včera

Izraelská armáda

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost

Izraelská bezpečnostní rada v neděli večer jednomyslně schválila plán na rozšíření vojenské ofenzivy proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle dostupných informací plán počítá s obsazením větší části území a s dlouhodobou izraelskou přítomností v oblasti. Cílem operace má být nejen porážka Hamásu, ale i navrácení izraelských rukojmích.

včera

Volodymyr Zelenskyj navštívil Poslaneckou sněmovnu Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil druhý den své oficiální návštěvy České republiky návštěvou Poslanecké sněmovny. Krátce před desátou hodinou jej přivítala předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Jednání se zúčastnili také všichni místopředsedové Sněmovny, včetně zástupců opozičních hnutí ANO a Pirátů.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků

Rok 2024 se stal dosud nejkrvavějším obdobím pro ruské ozbrojené síly od začátku invaze na Ukrajinu. Podle dat zpracovaných ruskou redakcí BBC, nezávislým médiem Mediazona a skupinou dobrovolníků přišlo během tohoto roku o život nejméně 45 287 ruských vojáků. To je téměř třikrát více než v prvním roce války a výrazně více než v roce 2023, kdy probíhaly těžké boje o Bachmut.

včera

Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje v pondělí druhým dnem své oficiální návštěvy České republiky. Po nedělním jednání s prezidentem Petrem Pavlem má dnes naplánovanou řadu schůzek s vrcholnými představiteli české politiky i podnikatelského sektoru. Hlavními tématy jsou pokračování české pomoci Ukrajině, její cesta do Evropské unie, vojenská spolupráce a poválečná obnova země.

včera

Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...

Prezident Spojených států Donald Trump v neděli popřel, že by uvažoval o kandidatuře na třetí funkční období. V rozhovoru pro NBC News uvedl, že chce zůstat dvoufázovým prezidentem a respektuje ústavní omezení. Přesto jeho dřívější výroky a merchandising kampaně, včetně prodeje čepic s nápisem „Trump 2028“, vzbudily spekulace o jeho dalších ambicích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy