KOMENTÁŘ | Rusové mají právo bránit své území, stejně tak Ukrajinci. Reakce na vpád může být hrozivá

Ukrajinci se odhodlali k bezprecedentnímu kroku. Poprvé od druhé světové války se stalo, že vojsko cizího státu vpadlo na území Ruské federace. Z historie dobře víme, že takový krok s sebou nese daň, která bývá mimořádně krutá a stává se součástí hodin dějepisu. 

Ukrajinská armáda je od dob druhé světové války první ozbrojenou silou cizího státu, která se odvážila vstoupit do Ruska. Už od 6. srpna se ukrajinští vojáci pohybují v Kurské oblasti a obsazují obec za obcí; během uplynulého týdne dokonce zvládli obsadit město Sudža. Na tempu neubírají a zabírají území, metr po metru.

Jak se zdá, Rusové tomu dosud dost dobře nezvládli odporovat. Alespoň prozatím – historie už ukázala, že ruské reakce na vpády cizích armád jsou různé. Jedním z faktorů je velikost území. Pokud se ruské velení rozhodne bránit jednotkami z centrální nebo východní části federace, trvá jejich nasazení déle. Totéž platí pro jednotky nasazené na východní Ukrajině, které zpravidla musejí přenechat své posty náhradníkům.

Je totiž patrné, že se Rusové nebudou bránit standardními (hůře vycvičenými) jednotkami a proti Ukrajincům nasadí to nejlepší, co mají. Jenže takové jednotky se nacházejí převážně na východní Ukrajině, odkud se musí za velké opatrnosti stáhnout. Nelze totiž jen tak opustit pozice a přenechat je napospas nepříteli – platí to o to teď, jelikož o zmíněné pozice ruští vojáci bojovali opravdu dlouho.

Dalším faktorem je velikost ruského území. Moskva totiž nebrání pouze hranici s Ukrajinou, nýbrž přes 22 tisíc dlouhou pozemní hranici se čtrnácti zeměmi – z toho šest je v NATO. Obavy z NATO, USA a (nepřiznané) z Číny proto nutí Rusy ke dvojitému promyšlení, jestli z některého vojenského okruhu část sil stáhnou. Ačkoli je NATO obranná aliance a Čína oficiální nároky na ruský Dálný východ nevznesla, Kreml žije v představě, že musí být připraven na útok každou hodinou.

Doporučené články

Od toho se odvíjí mentalita ruské obrany. Ta bývá úplně jiná, než když se brání jiné země. Nacistické jednotky se začátkem čtyřicátých let minulého století převalili přes Polsko a Francii, narazily ale v Rusku. Totéž se stalo o více než sto let dříve Napoleonovi. Ukrajinci si musí dávat velký pozor, aby neskončili stejně. Pokud to vezmeme s nadsázkou – Rusové rádi útok nejen vrátí, ale obsadí i vaše hlavní město.

Nikdo nemůže přesně předpovídat, jestli se právě to nestane. Ruský prezident Vladimir Putin je pro „spravedlnost“ schopen udělat cokoliv – ukázal to už v Čečensku, neváhal s tím před dvěma roky, když zvažoval invazi proti Ukrajině – a tu směřoval přímo na Kyjev.

Napadnout Rusko – ať už jsou vaše důvody sebespravedlivější – se nemusí vyplatit, a nese to s sebou obrovské riziko, že to Rusové „nenechají jen tak“. Ač se zdají ukrajinské důvody poměrně rozumné a nikoliv zcestné, jako byla ruská rádoby denacifikace a demilitarizace, nemusí se nutně setkat s rozumnou, a nikoliv zcestnou reakcí.

Mezinárodní právo Rusům dává možnost bránit své území, což mu teď nikdo nemůže odepřít. Ukrajinci jsou v Kurské oblasti a mstí se za posledního dva a půl roku, a ač se to může zdát jakkoli oprávněné – fakticky v právu nejsou. Narušení území cizího státu je jasné narušení Charty OSN a napadený má právo se bránit.

Na totéž má právo Ukrajina na svém území; totéž platí pro údery proti vojenským cílům na území Ruska, které její teritoriální integritu a bezpečnost narušují. Nicméně tento výpad částečně připomíná dobyvačnou válku, jakou dlouhodobě vede Rusko na ukrajinském území.

Kyjev se teď musí rozmyslet, jakým způsobem prokáže své právo na zákrok uvnitř Kurské oblasti. A jak bude odporovat ruské reakci, která – dříve či později – přijde, a hrozí, že bude brutální.

Nejideálnější je absolutní stažení ukrajinských sil ve chvíli, kdy se ruské jednotky rozhodnou podniknout protiútok. Jenže informace o zakládání ukrajinské vojenské administrativy v Kurské oblasti nenapovídají tomu, že se Ukrajinci ruskému úsilí nepostaví – ba naopak. Zanedlouho můžeme v Rusku očekávat obrovskou bitvu, která si rozsahem nezadá s Bachmutem nebo Mariupolem.

Související

Dmytro Zolotukhin Původní zpráva

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.
Ruská armáda, ilustrační foto

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit

Tři a půl roku po začátku tzv. „speciální vojenské operace“ se Rusko ocitá v hluboké vojenské krizi. Navzdory původním očekáváním o bleskovém dobytí Kyjeva během tří dnů a zjevné početní i technické převaze, se Kremlu podařilo ovládnout pouze necelých 20 procent ukrajinského území. Ztráty na ruské straně podle odhadů překročily hranici jednoho milionu padlých, zraněných a nezvěstných. Proč je tak obrovská armáda tak zoufale neefektivní?

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 51 minutami

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

včera

včera

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo

Téměř tři a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává nejnovější chlouba ruské armády – tank T-14 Armata – mimo skutečné boje. Přestože byl už před lety prezentován jako přelomová zbraň nové generace, na ukrajinském bojišti se objevil jen ve výjimečných a krátkodobých případech. To podle analytiků ukazuje na vážné pochybnosti o jeho skutečné schopnosti uspět v ostrém nasazení.

včera

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky

Devatenáctiletý Oleh z ukrajinského města Rivne si původně myslel, že našel snadný přivýdělek. Na Telegramu narazil na nabídku tisíce dolarů za prosté posprejování policejní stanice. Jak ale brzy zjistil, místo barvy převzal v tašce výbušninu, mobilní telefon a dráty. Nevědomky se stal součástí nebezpečné ruské sabotážní sítě, která cílí především na mladé Ukrajince – a to v rámci nové etapy tzv. hybridní války.

včera

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit

Tři a půl roku po začátku tzv. „speciální vojenské operace“ se Rusko ocitá v hluboké vojenské krizi. Navzdory původním očekáváním o bleskovém dobytí Kyjeva během tří dnů a zjevné početní i technické převaze, se Kremlu podařilo ovládnout pouze necelých 20 procent ukrajinského území. Ztráty na ruské straně podle odhadů překročily hranici jednoho milionu padlých, zraněných a nezvěstných. Proč je tak obrovská armáda tak zoufale neefektivní?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy