KOMENTÁŘ | Šachová partie o třech hráčích začala. Trump, Zelenskyj a Putin odstartovali geopolitické hry

Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem je Ukrajině i Rusku jasné, že musejí přistoupit na jednání o míru. Zatímco Kyjev k nim je svolnější, Moskva ohlašuje až nesmyslné požadavky.

Už ve středu dopoledne bylo jasné, že Trump na další čtyři roky zasedne jako šéf Bílého domu. EuroZprávy.cz o amerických volbách pravidelně informovaly a teď přišel čas na jejich zhodnocení. Trump porazil svou protikandidátku Kamalu Harrisovou docela jednoznačně. Získal většinu swing states (v době psaní tohoto článku ještě nebyly sečtené Arizona s Nevadou, kde vedl), což mu zajistilo solidní náskok a suverénní překročení hranice 270 volitelů.

Zatímco (nejen) západní lídři Trumpovi vřele gratulují, v jejich hlavách se patrně připravují na scénáře, které můžou přijít ještě přes inaugurací. Tentýž pocit vnímají lídři Ukrajiny a Ruska, Volodymyr Zelenskyj a Vladimir Putin. Zatímco Ukrajinec Trumpovi gratuloval prakticky bezprostředně, Rus byl zdrženlivější – nakonec ale přece jen blahopřání vyjádřil.

Expertka na britskou politiku Monika Brusenbauch Meislová v rozhovoru pro náš server připomněla slova, že „když Amerika kýchne, svět se nachladí“, a že to teď „vypadá na pořádnou chřipku“. Expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek pak zmínil, že během jeho vlády „hrany nebudou tak ostré“, jako jeho rétorika při kampani.

Bezpečnostní expert Lukáš Visingr prohlásil, že Trump může být de facto „konvenční“ republikánský prezident. Je ale potřeba si odmyslet veškeré nadsazení, které své rétorice přidává – a Trumpův záměr je eventuálně docela srozumitelný. Jeho program se bude zaměřovat (mimo jiné) na boj proti ilegální migraci, ukončení války na Ukrajině, ekonomický protekcionismus a fakticky také posílení Evropy.

Tak vypadá jeho program, pokud si odmyslíme veškeré egoistické a agresivní výpady. Už v minulém období Trump dokázal „donutit“ Evropu, aby investovala do své obrany a bezpečnosti – a především, aby se přestala tolik spoléhat na Spojené státy.

Právě Evropa (respektive Evropská unie) vnímala přicházející prezidentské volby v USA intenzivně. Minule totiž tyto země neměly jistotu, že se za něj Trumpova Amerika postaví v nejhorší chvíli – kdy budou napadeny. To donutilo evropské země investovat do obrany a alespoň trochu zlepšit kvalitu armád a přípravu na případnou válku.

A jak pro EuroZprávy.cz popsal bezpečnostní expert Visingr – bez tohoto Trumpova přístupu by Evropa neměla dostatečné kapacity na to, aby mohla podporovat Ukrajinu způsobem, jakým to dělá od začátku ruské plnohodnotné invaze.

Žádný expert si ale nemůže být definitivně jistý tím, jaké ve skutečnosti bude Trumpovo druhé prezidenství. Jeho nepříliš průhledná osobnost zajišťuje, že nikdo neví, co ve skutečnosti udělá. To děsí nejen Evropu, ale především Rusko a Ukrajinu.

Sám Visingr připustil, že pokud Putin nebude jednat o míru tak, jak si Trump přeje, může se velmi pravděpodobně stát, že Zelenskyj „nebude vědět, co dělat s americkými zbraněmi“ – a to zkrátka proto, že Trump tak intenzivně zvýší podporu Ukrajině.

Také proto zřejmě Putinova gratulace přišla tak rychle poté, co mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl, že by ruský prezident Trumpovi měl gratulovat. Vlivný člen Putinova kruhu necelý den předtím zmínil, že USA jsou do konfliktu na Ukrajině přímo zapojeny a Trumpova slova o rychlém ukončení konfliktu označil za „přehnaná“.

V rámci týdnů může nastat situace, kdy se Trump či jeho blízcí spolupracovníci začnou setkávat se Zelenským a Putinem. Tito dva lídři budou primárně zodpovědní za následující vývoj. Pokud Putin bude nadále trvat na svých nepřijatelných podmínkách, podle Visingra se Trump urazí a naštve.

Naopak jestliže Zelenskyj na jednání přistoupí (což Ukrajina otevřeně připouští delší dobu), Spojené státy Kyjevu pomohou ještě daleko víc. Těchto dvou faktorů si jsou Moskva i Kyjev moc dobře vědomí – a je jen a pouze na nich, jestli si vyberou Trumpův hněv nebo ochotu. Obě strany velice dobře vědí, co hněv i ochota znamenají – a musejí s tím kalkulovat při každém dalším kroku.

Moskva by ráda měla ještě před mírovým jednáním záruku o tom, že získá území, která ještě v roce 2022 „anektovala“ – přičemž je ani nedokázala dobýt. Kyjev má podle této logiky daleko nižší požadavky a je pravděpodobné, že Trump jako pověstný „deal-maker“ na tyto požadavky přistoupí mnohem raději.

Putinova gratulace tedy nebyla pouze prázdným gestem. Potřeboval budoucímu lídrovi USA ukázat, že je ochotný minimálně mluvit o mírových jednáních. Trump si toho je vědom a pravděpodobně zapomněl na původní odmítnutí Kremlu gratulovat mu. Teď jsou Rusko i Ukrajina na stejné vlně, ačkoli podle Visingra Kyjev „tahá za delší konec provazu“. Zelenskyj totiž promluvil o míru prostřednictvím síly, na což „Trump slyší“.

Republikánskému exprezidentovi – a budoucímu prezidentovi – totiž síla vůbec není cizí, právě naopak. Zelenskyj tímto způsobem u Trumpa vyvolá respekt k ukrajinské věci a moc dobře to ví, jinak by o „míru prostřednictvím síly“ vůbec nemluvil. V případě vítězství Harrisové by takovou věc zřejmě vůbec nezmínil.

Trump, Zelenskyj a Putin za poslední den začali hrát geopolitické šachy, které můžou velice brzy ukázat, kam nejen ukrajinský konflikt – ale i vztahy mezi USA a Ruskem, budou směřovat.

Související

Donald Trump Komentář

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.
Sociální sítě, ilustrační fotografie. Komentář

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

Více souvisejících

komentář válka na Ukrajině Donald Trump Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

před 2 hodinami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 5 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy