KOMENTÁŘ | Šachová partie o třech hráčích začala. Trump, Zelenskyj a Putin odstartovali geopolitické hry

Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem je Ukrajině i Rusku jasné, že musejí přistoupit na jednání o míru. Zatímco Kyjev k nim je svolnější, Moskva ohlašuje až nesmyslné požadavky.

Už ve středu dopoledne bylo jasné, že Trump na další čtyři roky zasedne jako šéf Bílého domu. EuroZprávy.cz o amerických volbách pravidelně informovaly a teď přišel čas na jejich zhodnocení. Trump porazil svou protikandidátku Kamalu Harrisovou docela jednoznačně. Získal většinu swing states (v době psaní tohoto článku ještě nebyly sečtené Arizona s Nevadou, kde vedl), což mu zajistilo solidní náskok a suverénní překročení hranice 270 volitelů.

Zatímco (nejen) západní lídři Trumpovi vřele gratulují, v jejich hlavách se patrně připravují na scénáře, které můžou přijít ještě přes inaugurací. Tentýž pocit vnímají lídři Ukrajiny a Ruska, Volodymyr Zelenskyj a Vladimir Putin. Zatímco Ukrajinec Trumpovi gratuloval prakticky bezprostředně, Rus byl zdrženlivější – nakonec ale přece jen blahopřání vyjádřil.

Expertka na britskou politiku Monika Brusenbauch Meislová v rozhovoru pro náš server připomněla slova, že „když Amerika kýchne, svět se nachladí“, a že to teď „vypadá na pořádnou chřipku“. Expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek pak zmínil, že během jeho vlády „hrany nebudou tak ostré“, jako jeho rétorika při kampani.

Bezpečnostní expert Lukáš Visingr prohlásil, že Trump může být de facto „konvenční“ republikánský prezident. Je ale potřeba si odmyslet veškeré nadsazení, které své rétorice přidává – a Trumpův záměr je eventuálně docela srozumitelný. Jeho program se bude zaměřovat (mimo jiné) na boj proti ilegální migraci, ukončení války na Ukrajině, ekonomický protekcionismus a fakticky také posílení Evropy.

Tak vypadá jeho program, pokud si odmyslíme veškeré egoistické a agresivní výpady. Už v minulém období Trump dokázal „donutit“ Evropu, aby investovala do své obrany a bezpečnosti – a především, aby se přestala tolik spoléhat na Spojené státy.

Právě Evropa (respektive Evropská unie) vnímala přicházející prezidentské volby v USA intenzivně. Minule totiž tyto země neměly jistotu, že se za něj Trumpova Amerika postaví v nejhorší chvíli – kdy budou napadeny. To donutilo evropské země investovat do obrany a alespoň trochu zlepšit kvalitu armád a přípravu na případnou válku.

A jak pro EuroZprávy.cz popsal bezpečnostní expert Visingr – bez tohoto Trumpova přístupu by Evropa neměla dostatečné kapacity na to, aby mohla podporovat Ukrajinu způsobem, jakým to dělá od začátku ruské plnohodnotné invaze.

Žádný expert si ale nemůže být definitivně jistý tím, jaké ve skutečnosti bude Trumpovo druhé prezidenství. Jeho nepříliš průhledná osobnost zajišťuje, že nikdo neví, co ve skutečnosti udělá. To děsí nejen Evropu, ale především Rusko a Ukrajinu.

Sám Visingr připustil, že pokud Putin nebude jednat o míru tak, jak si Trump přeje, může se velmi pravděpodobně stát, že Zelenskyj „nebude vědět, co dělat s americkými zbraněmi“ – a to zkrátka proto, že Trump tak intenzivně zvýší podporu Ukrajině.

Také proto zřejmě Putinova gratulace přišla tak rychle poté, co mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl, že by ruský prezident Trumpovi měl gratulovat. Vlivný člen Putinova kruhu necelý den předtím zmínil, že USA jsou do konfliktu na Ukrajině přímo zapojeny a Trumpova slova o rychlém ukončení konfliktu označil za „přehnaná“.

V rámci týdnů může nastat situace, kdy se Trump či jeho blízcí spolupracovníci začnou setkávat se Zelenským a Putinem. Tito dva lídři budou primárně zodpovědní za následující vývoj. Pokud Putin bude nadále trvat na svých nepřijatelných podmínkách, podle Visingra se Trump urazí a naštve.

Naopak jestliže Zelenskyj na jednání přistoupí (což Ukrajina otevřeně připouští delší dobu), Spojené státy Kyjevu pomohou ještě daleko víc. Těchto dvou faktorů si jsou Moskva i Kyjev moc dobře vědomí – a je jen a pouze na nich, jestli si vyberou Trumpův hněv nebo ochotu. Obě strany velice dobře vědí, co hněv i ochota znamenají – a musejí s tím kalkulovat při každém dalším kroku.

Moskva by ráda měla ještě před mírovým jednáním záruku o tom, že získá území, která ještě v roce 2022 „anektovala“ – přičemž je ani nedokázala dobýt. Kyjev má podle této logiky daleko nižší požadavky a je pravděpodobné, že Trump jako pověstný „deal-maker“ na tyto požadavky přistoupí mnohem raději.

Putinova gratulace tedy nebyla pouze prázdným gestem. Potřeboval budoucímu lídrovi USA ukázat, že je ochotný minimálně mluvit o mírových jednáních. Trump si toho je vědom a pravděpodobně zapomněl na původní odmítnutí Kremlu gratulovat mu. Teď jsou Rusko i Ukrajina na stejné vlně, ačkoli podle Visingra Kyjev „tahá za delší konec provazu“. Zelenskyj totiž promluvil o míru prostřednictvím síly, na což „Trump slyší“.

Republikánskému exprezidentovi – a budoucímu prezidentovi – totiž síla vůbec není cizí, právě naopak. Zelenskyj tímto způsobem u Trumpa vyvolá respekt k ukrajinské věci a moc dobře to ví, jinak by o „míru prostřednictvím síly“ vůbec nemluvil. V případě vítězství Harrisové by takovou věc zřejmě vůbec nezmínil.

Trump, Zelenskyj a Putin za poslední den začali hrát geopolitické šachy, které můžou velice brzy ukázat, kam nejen ukrajinský konflikt – ale i vztahy mezi USA a Ruskem, budou směřovat.

Související

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987. Komentář

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.
Pákistánská armáda, ilustrační fotografie. Komentář

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

Více souvisejících

komentář válka na Ukrajině Donald Trump Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

Petr Fiala

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Vláda se ve středu sešla ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře k sedmému výjezdnímu zasedání do krajů. Na zasedání kabinetu, které se zabývalo mimo jiné problematikou související se Středočeským krajem a hlavním městem Prahou, navázalo v Galerii Středočeského kraje zasedání s radami obou samosprávných subjektů.

včera

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

včera

včera

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987.

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

včera

Donald Trump

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Prezident Donald Trump během své první velké zahraniční cesty druhého funkčního období dal jasně najevo, že by si přál, aby se Spojené státy více podobaly bohatým autoritářským státům Perského zálivu. V Saúdské Arábii se mu dostalo přijetí hodného krále – fialový koberec, červené Cybertrucky a osobní vřelost, kterou mu doma neposkytují ani jeho nejloajálnější spolupracovníci. V Kataru na něj čekal červený koberec a velkorysá nabídka nového letounu 747-8 místo jeho stárnoucího Air Force One.

včera

Vladimir Putin

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate

Evropská komise pochybila, když odmítla zveřejnit textové zprávy mezi předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické firmy Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Tato komunikace probíhala během pandemie covidu-19, kdy EU vyjednávala největší očkovací kontrakt své historie.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterním večerním projevu znovu vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně zúčastnil plánovaných mírových jednání v Turecku. V projevu, který byl odvysílán v celostátní televizi, označil přímou účast Putina za nezbytnou podmínku dosažení trvalého příměří a skutečných výsledků.

včera

Evropská unie

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku

Evropská unie schválila v pořadí již sedmnáctý balík sankcí proti Ruské federaci, oznámil dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle jeho vyjádření pro stanici BFM TV se nyní unie chystá spolupracovat se Spojenými státy na přípravě dalších, ještě přísnějších sankčních opatření.

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?

Americký prezident Donald Trump se účastní významného summitu v Rijádu, kde se schází například se saúdským korunním princem, stejně jako s vůdci Spojených arabských emirátů a Kataru. Tato návštěva, vnímaná jako první zásadní zahraničněpolitická cesta od Trumpova návratu do Bílého domu, má za cíl posílit obchodní a bezpečnostní vazby mezi USA a zeměmi Perského zálivu. Avšak právě v době, kdy Washington zdůrazňuje nové diplomatické priority, může tato cesta přinést napětí do vztahů mezi Spojenými státy a Izraelem.

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů

Prezident Spojených států Donald Trump dnes v saúdskoarabském Rijádu jednal se syrským prezidentem Ahmadem Šarou, který byl ještě před půl rokem považován za mezinárodně hledaného džihádistu s odměnou 10 milionů dolarů vypsanou na jeho dopadení. Schůzka trvala půl hodiny a podle amerického Bílého domu byla „velmi pozitivní po všech stránkách“.

včera

Ilustrační foto

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?

Napětí mezi Indií a Pákistánem se znovu dostalo na titulní stránky, tentokrát bez výhrůžek jadernými zbraněmi či varovných tlačítek. Přesto byl poslední střet těchto dvou jaderných mocností opět připomínkou toho, jak snadno může i omezený konflikt sklouznout do katastrofální eskalace.

včera

MS v hokeji

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru

O první překvapení letošního mistrovství světa v hokeji se postaral celek, od něhož to málokdo čekal. Nováček z Maďarska si totiž poradil s Kazachstánem, který porazili 4:2 a to i díky zatím nejrychlejší brance tohoto turnaje a udělali tak významný krok k záchraně v elitní divizi mistrovství světa. Ve druhém úterním večerním zápase si pak Kanada v duelu s Francií v poklidu došla pro výhru 5:0.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky

Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.

včera

včera

včera

Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme

Počasí bude o víkendu typicky jarní. Podle ČHMÚ.cz teploty vyrostou v maximech na 17 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy