České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

Batalion (1927) 

Batalin natočený na soumraku němé éry od pionýra české kinematografie Přemysla Pražského vychází z povídky Josefa Haise Týneckého, která byla posléze převedena i do divadelní podoby. Film mísí prvky sociálního realismu, tou dobou populárního v německu vedle skloňovanějšího expresionismu. V centru melodramatických kontur stojí renomovaný právník, který se kvůli podezření, že jej jeho žena podvádí, rozhodne řešit problémy alkoholem a v tamní putice začne takřka bydlet a propadat se do hlubokého iluzorního světa nočních můr. Film bez sentimentu a silně expresivní filmovou řečí vyjadřuje vícenásobnými expozicemi, temným svícením a nesvázaným pohybem kamery tříštící se realitu. Nejde o to, o čem film vypráví, ale jakým způsobem a jakými prostředky vypráví. Film se ve 30. letech dočkal i zvukového remaku. Batalion s mistrovským výkonem Karla Hašlera si můžete pořídit na fyzickém nosiči z kolekce NFA, kde jsou zároveň výživné bonusové materiály a analýzy. 

Ať žije nebožtík (1935) 

O poznání radostnější je groteskní komedie Ať žije nebožtík. Martin Frič v umělecky plodném tandemu s Hugo Haasem v titulní roli přinesl absurdní taškařici, v jejímž centru stojí nenapravitelný flamendr a věčný mládenec, který se se zjištěním, že mu zbývá poslední den života, rozhodne vydat na zběsilou alkoholovou pouť. Crazy komedie disponuje dynamickým tempem, svérázným humorem, jehož motorem je právě alkoholové opojení, které nás dostává do krkolomných situací, v nichž bychom se s čistou hlavou nikdy neocitli. Těží z tehdy populárních zápletek založených na nedorozumění a půvabného Haasova herectví, v dokonalém spojení se slovními i vizuálními gagy. Nebožtíka naleznete na Prima+. 

Tam na konečné (1957) 

Snímek legendární režijní dvojice Kadára s Klosem vychází z poetiky italského neorealismu a předkládá mozaiku osudů několika lidí, které spojuje bydlení v činžáku na konečné zastávce. Jedna z linek vypráví o od reality odtrženém alkoholikovi Peštovi v podání Martina Růžka, který kvůli pití přišel o rodinu i schopnost normálního života. Sledujeme zacyklené zápolení s vlastním vědomím a marný boj o jeho dceru, kterou vychovává Peštova matka, jež se synem nemá slitování ani pochopení, ačkoli pak záhy sousedce nabízí láhev slivovice. Pešta je vykreslen jako potácející se tragikomická figurka, která je však na konci filmu ve svém iluzorním světě paradoxně spokojená, oproti ostatním tragickým osudům postav. 

Dnes naposled (1958) 

Martin Frič, pro něhož bylo pití velké osobní téma, se k alkoholové problematice vrátil i v seriózním tónu s filmem Dnes naposled, kde sleduje několik postav různorodého sociálního zabezpečení, které mají společnou oblíbenou vinárnu a pití. Pití na denní bázi, až se z něj pomalu stává hlavní program. Ukazuje, že alkohol není problémem chudých a depresivních lidí, ale i bohatých, na dobré pracovní pozici a se spokojenou rodinou. Důvody k pití jsou zkrátka různorodé a mohou dostihnout kohokoli, pokud si neuhlídá hranici, kterou je velmi jednoduché překročit. Ačkoli film zaujímá takřka výchovné postavení, není didaktický a v životní mizérii se nevyžívá. Silné a temné chvíle opírající se o ponurou atmosféru jsou sugestivní, když vidíme osamocené muže bojovat předem prohraný zápas. Kromě podmanivé estetiky je dominantou filmu herecký ansámbl, čítající herce tehdy staré školy i nastupující generace. 

Naděje (1963) 

Do filmových vod alkoholu vkročil i Karel Kachyňa. V příznačně nazvané Naději se zaměřuje na osudy alkoholika a prostitutky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ oba se nachází na dně svých sil. Film je zbavený veškeré estetické krásy, stejně jako vnitřní svět protagonistů. Předkládá syrový obraz, na druhou stranu však ukazuje, že v těch nejtemnějších chvílích nalézáme potřebnou naději. A to na místech, kde bychom ji ani nečekali. Kachyňa nenápadné stylistické prostředky a vyprávění podmiňuje niterným emocím ústřední dvojice a především hereckým ztvárněním, jež mistrně předvádí Rudolf Hrušínský a Hana Hegerová, která zde kromě filmu Frona ztvárnila svou jedinou hlavní roli. Jde o chvílemi bezvýchodný, nikdy však laciný portrét těch, kteří jsou nešťastný nejen kvůli sobě, ale i kvůli době. 

Ikarův pád (1977) / Tažní ptáci (1983) 

Dvojice televizních filmů Františka Filipa a scenáristy Jiřího Hubače představuje Vladimíra Menšíka v jeho pravděpodobně nejosobnější a nejbolavější poloze, především i kvůli tomu, že vážných rolích měl do té doby velmi málo. I když hrál ve vážných filmech, jeho postavy byly spíše tragikomické, jako například Jožka Pyřk ve Všech dobrých rodácích, jenž taktéž bojoval s alkoholem. Menšíkův pianista Kára ve dvojici snímků svádí zacyklený boj s flámováním, ke kterému svádí i jeho profese. Kára není modulový alkoholik, uzavírající se před světem a trpící depresemi. Na alkoholovém opojení miluje společnost, flám a noční život. To mu však velmi záhy přerůstá přes hlavu a ze zábavy se stává takřka fyzická povinnost. Komorní, silné a nepodbízivé drama naleznete zdarma na iVysílání. 

Hadí jed (1981) 

Na dřeň osekané vyprávění sleduje životem frustrovaného muže, který v rámci geologické práce žije v promrzlé maringotce. Po letech odcizení jej vyhledá jeho dcera, velmi záhy zjišťující, že otec je silný pijan. Skrze pití uniká před podivným bezčasím doby, zmařenou kariérou a především vlastním svědomím. Dcera se jej snaží napravit, vnést mu do života důvod k zastavení sebedestruktivní cesty, snahy jsou však jako na houpačce. Režisér František Vláčil, pro něhož šlo taktéž o osobní téma, propojil záběry melancholické krajiny pokryté sněhem s myšlenkovými pochody protagonisty, jehož přístup k životu je stejně rezignovaný, jako chřadnoucí příroda okolo něj. Zároveň jde o jeden z prvních případů v českém filmu, kdy tvůrci využili možností kamery na pohyblivém stabilizátoru, což podporuje celkovou strohost a zemitost snímku. 

Dobří holubi se vracejí (1988) 

Hrdý řemeslník Dušan Klein vedle své proslulé “básnické” série, a samozřejmě mnohých dalších titulů, se do paměti českého publika zapsal především freskou z protialkoholické léčebny Dobří holubi se vracejí, kde dal dohromady zlatý fond českého herectví. Alkoholiky v prošedlé socialistické budově ztvárnili Marián Labuda, Zdeněk Řehoř, Milan Kňažko, Pavel Zedníček, Miroslav Macháček, Luděk Kopřiva nebo Vladimír Menšík (ve své vůbec poslední filmové roli). V doktorských pláštích na ně dohlíží Rudolf Hrušínský, Josef Somr nebo Jan Přeučil. Teskně humorné drama hledá v postavách radost navzdory bezvýchodné situaci. Každý má k pití jiné důvody, za někým stojí profesní mindráky, za někým nezdařený vztah, někdo zase pije jen proto, že ho to zkrátka baví. S trochou interpretační nadsázky lze vidět paralely mezi Formanovým Přeletem nad kukaččím hnízdem. I zde jde v závěru o převzetí životních otěží do vlastních rukou, vzdor despotickým autoritám a znovunalezení chutě do života. 

Rok ďábla (2002) 

Žánrově i typově nezařaditelný snímek Petra Zelenky, který zde těžil z tradice mockumentu, stejně jako u jeho debutu Mňága - Happy End, mystifikujícím stylem sleduje kapelu Čechomor a Jarka Nohavicu v době, kdy se léčil ze své závislosti. Fikční rovina s realitou se překrývají a posléze rozplývají. Zelenka alkoholové opojení, se všemi pozitivy i negativy, prokresluje do surreálných a mystických pasáží. V centru stojí absurdnost, grotesknost a neschopnost propojování kauzalit. Dodnes nebývale působivá filmová hra publikum otevřeně zve do neidentifikovaného fikčního světa, v němž boří veškerá očekávání a kulturní diváckou encyklopedii, kterou jsme dosavadně měli ohledně životů portrétovaných načerpanou. 

Abstinent (2019) 

Snímek Davida Vignera s Josefem Trojanem v hlavní roli jako jediný ukazuje, že alkoholismus může být velmi jednoduše problém i mladých lidí, těsně za hranou 18 let, kdy je “paření” součástí takřka každého studentského života. Komorně vyprávěné i formálně zpracované psychologické drama mladého protagonistu zachycuje v protialkoholické léčebně, zatímco skrze flashbacky rekapituluje, co jej do ústavu vedlo. Ukazuje, že k pití může sklouznout i ten, kdo má dobře zabezpečenou a milující rodinu. Film nemoralizuje a nevypadá, jak z preventivního a osvětového videa. Křehce zachycuje cestu těch, kteří se společnými silami snaží vrátit zpět do reality, s téměř terapeutickým nádechem.  

Související

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

Více souvisejících

filmy film Abstinent Alkohol

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Ilustrační foto

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?

Napětí mezi Indií a Pákistánem se znovu dostalo na titulní stránky, tentokrát bez výhrůžek jadernými zbraněmi či varovných tlačítek. Přesto byl poslední střet těchto dvou jaderných mocností opět připomínkou toho, jak snadno může i omezený konflikt sklouznout do katastrofální eskalace.

před 49 minutami

MS v hokeji

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru

O první překvapení letošního mistrovství světa v hokeji se postaral celek, od něhož to málokdo čekal. Nováček z Maďarska si totiž poradil s Kazachstánem, který porazili 4:2 a to i díky zatím nejrychlejší brance tohoto turnaje a udělali tak významný krok k záchraně v elitní divizi mistrovství světa. Ve druhém úterním večerním zápase si pak Kanada v duelu s Francií v poklidu došla pro výhru 5:0.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky

Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

včera

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

včera

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

včera

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

včera

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

včera

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

včera

včera

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

včera

včera

včera

včera

Trump dorazil do Saúdské Arábie. Na první zahraniční cestu si s sebou vzal Muska

Americký prezident Donald Trump dnes dopoledne dorazil do Rijádu, kde se zúčastní slavnostního přijetí na královském dvoře Saúdské Arábie. Jeho čtyřdenní návštěva v regionu přichází v době, kdy roste mezinárodní tlak na ukončení války v Pásmu Gazy a na návrat izraelských rukojmích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy