Ve Francii vystavují obraz ukradený před 76 lety, má mimořádnou historickou hodnotu

Ve středisku světového míru ve Verdunu na východě Francie vystavují malý obraz, který za nacistické okupace ukradl německý voják. Krajinka, kterou olejovými barvami namaloval na plátno Nicolas Rousseau, byla po 76 let v Německu.

Teď je obraz vystaven v hale střediska, které každý rok navštíví na 60.000 návštěvníků. To vše v naději, že se podaří vypátrat původní majitele či jejich dědice, uvedla agentura AFP.

"Pokud krajinku poznáte nebo o ní máte nějaké informace, budeme vám vděčni za jejich sdělení," upozorňuje text u obrazu, který zachycuje postavu u břehu říčky, lemované vysokými stromy, a v pozadí je vesnici pod zachmuřenou oblohou. "Přáli jsme si, aby obraz uviděli návštěvníci okamžitě a bezplatně po vstupu do budovy," vysvětlil ředitel Philippe Hansch, který pro dílo vyrazil autem začátkem srpna do Berlína. Cítil tehdy "hrdost a emoce, hodně štěstí, ale i odpovědnost".

A 19th-century oil painting by Nicolas Rousseau looted during the Nazi occupation of France during World War II has gone on display in a bid to trace its rightful owners https://t.co/hclKPkroZw pic.twitter.com/UcIQFSdbuX

— AFP news agency (@AFP) August 20, 2020

Cena bezejmenného obrazu z 19. století se odhaduje na 3000 až 5000 eur (asi 78.000 až 130.000 Kč), ale podle ředitele má "nedocenitelnou historickou hodnotu". Představuje totiž "velký symbol francouzsko-německého přátelství" a "umožňuje vidět příběh druhé světové války z nového pohledu".

Na jaře 1944 dostal poddůstojník Luftwaffe (německého letectva) Alfred Forner, převelený do Francie, za úkol dopravit obraz o dovolené do Berlína. Ale když dorazil na uvedenou adresu, budova byla v troskách. Pragmaticky zamířil domů, kde ponechal obraz, a vrátil se na frontu, kde v létě 1944 přišel o život. Obraz o rozměru 38 krát 55 centimetrů dalších 75 let zůstal na zdi v obývacím pokoji berlínského bytu.

V lednu 2019 se Alfredův syn Peter Forner obrátil na francouzské velvyslanectví v Berlíně s tím, že by chtěl vrátit obraz a především najít jeho majitele.

"Peter Forner měl před čtyřmi nebo pěti lety jednu zdravotní příhodu a dlouhou dobu strávil v nemocnici. Udělal si seznam věcí, které musí vyřešit. Vracení obrazu bylo úplně nahoře tohoto seznamu," uvedl Julien Acquatella z berlínské komise, která má na starosti odškodnění obětí, oloupených za války. Vesměs jde o židovské rodiny. "Bylo to od něj velmi odvážné gesto, které chápe jako přirozené: tento obraz nepatřil jeho rodině. Bylo to něco, co muselo tížit jeho svědomí," dodal.

Snahy zjistit původní vlastníky či jejich dědice byly až dosud marné. "Je to velmi obtížný případ, protože obraz nemá velkou cenu," uvedl Acquatella, který nicméně neztrácí naději. Vystavení obrazu na místě ztělesňující francouzsko-německé usmíření má tak přispět k naplnění poslední vůle Petra Fornera, který zesnul loni v květnu ve věku 80 let.

Verdun byl v roce 1916 epicentrem jedné z nejkrvavějších bitev první světové války. Po německém útoku na zdejší pevnost se několik měsíců vedly vyčerpávající boje, ve kterých padlo na 900.000 mužů.

Související

Více souvisejících

Umění Obrazy Francie kultura

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy