Sprchujete se správně? Vědci si tím nejsou jisti

Existují dva typy lidí. Jedni se sprchují večer, poté, co přijdou domů z práce nebo ze školy, najedí se a chystají se do postele. Druzí se ať se děje co se děje osprchují až na druhý den ráno. Voda je zkrátka probere a bez ranní koupele si neumí představit den. I čas sprchování ale dnes podléhá vědeckému výzkumu, a výsledky jsou nesmírně zajímavé.

Parfémy, makeupy, líčila, deodoranty, spreje, laky na vlasy, nejen to dnes používáme takřka na denní bázi. Naši předci něco takového neznali, a stejně jako přibylo hygienických přípravků, ve vyspělých zemích není problém s dostupností vody. Nemusíme proto přemýšlet nad tím, kdy poteče teplá a kdy studená, tedy kdy je lepší se osprchovat.

Do vany zkrátka skočíme kdy se nám chce. Někdo ráno, jiný večer, jde o zvyk většinou neměnný, a považujeme ho za stejně samozřejmý, jako čištění zubů nebo mytí rukou po použití toalety. Přesto bychom právě v případě sprchy měli zbystřit.

Zatímco večerní sprchu považuje po celém dni za povinnost, ranní za příjemnou nutnost. Mnozí proto považují za nejlepší čas na sprchu právě ráno, protože jim pomůže naskočit do denního rytmu. A věřte nebo ne, podle televize Fox News právě tito lidé dělají dobře.

Lékařka Mona Goharová z americké Yale School of Medicine ranní sprchu doporučuje, zejména v den, který bude plný náročných úkolů. Voda má totiž z psychologického hlediska očistný a uklidňující efekt. Zkrátka a dobře ranní sprchování je nejlepší pro naši psychiku.

Neprohloupí ale ani ti, kdo se sprchují večer. Ti jsou na tom totiž lépe z hlediska fyziologického. Voda z nás smyje všechny nečistoty a látky, jimž byla pokožka během dne vystavena, a pleť se tak může v průběhu noci zbavovat odumřelé tkáně a regenerovat.

Souboj mezi ranní a večerní koupelí tak nemá jasného vítěze. Podle odborníků jsou obě varianty správné, protože je potřeba pečovat jak o tělo, tak o duši. Záleží proto jen na vás, které možnosti dáte přednost.

Související

Více souvisejících

koupelny Lidé Vědci

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech

Japonská premiérka Sanae Takaiči v čtvrtek ostrými slovy odsoudila vůbec první návštěvu ruského prezidenta Vladimira Putina na sporných Kurilských ostrovech a označila ji za naprosto nepřijatelnou. Ruská státní média informovala, že Putin navštívil ostrov Iturup, který je v Japonsku známý pod názvem Etorofu. Jedná se o jeden ze čtyř ostrovů Kurilského souostroví, na které si dlouhodobě nárokují právo jak Rusko, tak Japonsko.

před 1 hodinou

Češi pozorují zatmění Slunce Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu

Miliony lidí napříč Evropou sledovaly nejvýraznější zatmění Slunce za téměř tři desetiletí. Zatímco obyvatelé Česka měli možnost pozorovat částečné zatmění, během něhož Měsíc zakryl většinu slunečního disku, jiné části kontinentu zažily úplnou tmu. Pás úplného zatmění zasáhl především Grónsko, Island a Španělsko. Pozorovatelé na mnoha místech Evropy reagovali na nebeské divadlo hlasitým jásotem a úžasem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Prezident Trump

Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak

Exekutivní příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně očkování nevyvolává změny v oficiálních zdravotnických doporučeních Spojených států, podle odborníků však mezi veřejností rozšiřuje nejistotu, zmatek a obavy. Dekret se snaží obnovit rozsáhlé změny v očkovacím kalendáři, které dříve prosazoval ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. a které následně pozastavil federální soudce. Jelikož exekutivní příkazy slouží pouze jako vodítko pro úřady a nemění legislativu ani doporučení odborných vládních agentur, oficiální pokyny Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zůstávají beze změny.

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem

Premiér Andrej Babiš se rozhodl opětovně otevřít téma dlouhotrvajícího sucha v České republice a oznámil záměr obnovit Národní koalici boje proti suchu. Reaguje tak na pokračující vlny veder a tropických teplot, které doprovází jedna z nejsilnějších vln sucha za poslední desetiletí. K řešení situace si přizval bývalého ministra životního prostředí a současného hejtmana Ústeckého kraje Richarda Brabce, který se doposud věnoval především svému regionu a otázkám klimatu se vyhýbal.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol

Kreml ve snaze nahradit vysoké ztráty z válečného konfliktu na Ukrajině zaměřil svou pozornost na akademickou půdu a odborná učiliště. Počátkem letošního roku odstartovala masivní kampaň, která cílíc především na studenty s horšími studijními výsledky nebo na ty, kteří zvažují odchod ze školy, nabízí možnost vstoupit do armády. Hlavním lákadlem se stala služba u nově budovaných jednotek bezpilotních prostředků, jež úřady prezentují jako bezpečnou, prestižní a moderní cestu, jak projít službou v armádě bez přímého ohrožení života.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Brambory za sebou mají bohatou historii

Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi

Východní Asii zasáhla rekordní vlna veder, která má vážné dopady na zemědělství, veřejné zdraví i infrastrukturu v Jižní Koreji, Japonsku, Číně či Hongkongu. Zvláště těžké škody hlásí jihokorejští zemědělci, kterým extrémní teploty doslova zničily úrodu přímo v půdě. V okrese Jang-gu na severovýchodě země horko proměnilo půdu v takřka rozehřátou troubu, kvůli čemuž sklizené brambory změkly a rozpadaly se jako uvařené. Podobně zasaženi jsou i pěstitelé vodních melounů a jahod v dalších částech země.

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA

Ukrajina disponuje pouze desetinou střel do systému Patriot, které naléhavě potřebuje od Spojených států k zastavení sílících ruských balistických útoků. V rozhovoru pro stanici CNN to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tím, že většinu dnů tráví nesčetnými telefonáty a neformálními jednáními se spojenci o zajištění dalších dodávek. 

před 7 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr

Amerického prezidenta Donalda Trumpa doprovázelo při jeho utajeném odletu z Turecka několik blízkých osobních poradců. K přesunu docházelo na palubě menšího letadla, do kterého se prezident tajně přesunul z původního většího stroje Air Force One. Podle informovaného zdroje CNN s ním na palubě menšího speciálu C-32A cestovala například jeho výkonná asistentka Natalie Harp, zástupce šéfa Bílého domu Dan Scavino nebo ředitel operací Oválné pracovny Walt Nauta. Z členů kabinetu s Trumpem z Ankary v tomto letadle odletěl pouze ministr obrany Pete Hegseth.

před 9 hodinami

Letní počasí

Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru

Česko si v těchto dnech může odpočinout od horkého počasí, jenže tropy se k nám vrátí ještě tento týden. Další epizoda letního seriálu připadne na víkend, kdy budou maximální teploty stoupat výrazně nad třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Adam Vojtěch

Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu

Dostupnost tamoxifenu v České republice se výrazně zlepšuje. Díky intenzivní koordinaci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobci a distributory míří v těchto a následujících dnech do České republiky přes 10 000 balení tamoxifenu. Další dodávky jsou zajišťovány také pro podzimní období.

včera

včera

včera

včera

včera

Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží

Evropští nacionalističtí a populističtí lídři, pro které byla dříve aliance s americkým prezidentem Donaldem Trumpem výhodou, začínají měnit svůj přístup. Před nadcházejícími klíčovými volbami v roce 2027 v zemích jako Itálie, Francie či Polsko se americká podpora mění spíše v přítěž, míní server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy