Jak obtížné je žít se schizofrenií, si zdravý člověk nemůže ani představit. Extrémně obtížné je také navazování vztahů. O životě s nevyzpytatelnou chorobou se rozpovídala jedna z postižených pro reportérku BBC.
Žena ve středních letech trpící komplikovanou formou schizofrenie vyprávěla reportérce svůj životní příběh.
Žiji se schizofrenní poruchou. Ta se u různých lidí projevuje různými způsoby. V mém případě jsou projevy podobné z části schizofrenii a z části bipolární poruše. Znamená to, že zažívám paranoidní a psychotické stavy, jako při schizofrenii, společně s pocity úzkosti a depresemi, jako u bipolární poruchy.
Příznaky u mě začaly v rané dospělosti. Diagnostikována jsem byla až v 31 letech. Nyní je mi 41. Moje nemoc mimo jiné způsobuje to, že je pro mne mnohem více obtížné randit a navazovat vztahy, než pro běžné lidi.
V minulosti vždy, když jsem se zamilovala, viděla jsem všechno růžově. Byla jsem přesvědčena, že nepotřebuji své léky, a že jsem našla nejlepšího člověka na světe.
Poprvé jsem se zamilovala v 15. Můj první kluk byl skvělý, ale náš vztah byl obtížný. Zcela jistě poznamenaný mými depresemi, potýkání se s anorexií a hledáním vlastního já. Po čtyřech letech vztahu jsem se rozešli. On odešel na univerzitu.
Ve dvaceti jsem si začala psát s klukem z Ameriky. Po měsících psaní jsem se rozhodla, že za ním na pár měsíců odjedu. Během doby, kdy jsme si psali, jsem k němu byla zcela upřímná. Řekla jsem mu, že beru antidepresiva a nejsem v dobrém psychickém stavu. Mu to nevadilo a po mém příletu bylo všechno skvělé. Přestala jsem brát prášky, protože jsem si myslela, že deprese nadobro zmizela.
Pak se však dostavily ataky mé choroby. Nejedla jsem, ani nespala. Měla jsem halucinace a paranoidní myšlenky. Myslela jsem si, že mě všichni sledují a mluví o mně. Začala jsem slyšet hlasy. Myslela jsem, že na mě mluví rádio. Bylo to vážně děsivé.
Přítel se rozhodl, že bude nejlepší odvést mě zpátky domů, kde mám doktory a rodinu. Postaral se o mě a předal mě mé matce. Z tohoto stavu jsem se léčila asi rok. S mým americkým přítelem jsme se nakonec rozešli. Já jsem potom už moc nerandila. V podstatě asi deset let jsem byla každou chvíli v nemocnici.
Po té, co mi byla ve 31 letech diagnostikována schizofrenie a dostala jsem se díky práškům do relativně normálního stavu, jsem opět začala randit. Vytvořila jsem si profil na seznamce a sešla se s několika totálními idioty. Snad asi jako každý, kdo takhle randil.
Například jeden muž po mně chtěl, abych se s ním okamžitě vyspala, když jsem mu řekla ne, rozbrečel se. Pak tu byl chlápek, který mě chtěl vyhodit z jedoucího auta, když jsem mu řekla, že trpím psychickými problémy.
Od té doby jsem se snažila sama sebe ochránit před čímkoliv podobným. V průběhu času jsem zažila asi 5 nebo 6 stejných ataků, jako byl ten v Americe. Asi jsem se ale naučila žít s každodenním strachem a úzkostí.
Neměla jsem už čas, trpělivost ani sílu randit s někým, kdo nechápe můj problém, nebo mi nemůže poskytnout to, co potřebuji v mých horších obdobích. Pravděpodobně nejhorší věcí pro mě byla osamělost. Zůstala jsem single od mých dvaceti až skoro do čtyřiceti. Bylo to těžké, ale alespoň jsem se mohla soustředit na sebe a své zdraví. V té době jsem se naučila, že si zasloužím být milována.
S mým současným přítelem jsem se potkala před třemi roky. Pomáhal na jednom projektu, na kterém jsem taky pracovala. Jednou jsme šli na romantickou procházku okolo řeky. Mně ale po celou dobu v hlavě běžely jen paranoidní myšlenky. Bála jsem se, že mě do té řeky hodí a odejde. Pak jsem si ale promluvili a já jsem mu všechny své problémy popsala. On byl od začátku ke všemu nesmírně chápavý.
Nyní spolu nebydlíme a máme v podstatě oddělené životy. To, co mezi námi je, je ale opravdové. Je to láska, vášeň, upřímnost a podpora. Jedna věc mě však stále trápí. Bojím se, že jsem promeškala čas na to, mít děti.
I přesto svůj život nyní vidím mnohem pozitivněji. Chtěla bych ukázat, že i lidé s podobnými problémy jako mám já, mohou nakonec najít partnera, který jim bude oporou. Můj život rozhodně není a nikdy nebude jednoduchý, ale nesmím přestat doufat.
Související
Muž objednával prudké jedy z USA, soud mu uložil šest let vězení
Němec najížděl autem do přistěhovalců. Trpí bludy, skončí na psychiatrii
schizofrenie , život , rande , Láska, intimnosti, vztahy , deprese
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Írán zaútočil na nákladní loď v Hormuzském průlivu
před 1 hodinou
Po zemětřesení ve Venezuele jsou už stovky mrtvých a tisíce zraněných. Zpod trosek zní volání o pomoc
před 2 hodinami
Počasí: Předpověď na víkend ukazuje, kde mohou teploty překročit čtyřicítku už v sobotu
včera
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
včera
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
včera
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
včera
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
včera
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
včera
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
včera
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
včera
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
včera
Francie vypíná jaderné elektrárny, Londýn představil krizový plán. Vlna extrémního počasí má už stovky mrtvých
včera
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
včera
Počet mrtvých po zemětřesení ve Venezuele dramaticky roste
včera
Spor pokračuje. Prezident je automaticky vedoucím delegace, prohlásil Pavel. Macinka je proti
včera
Lodě našly novou cestu Hormuzským průlivem. Nepřijatelné, bez našeho svolení už nikdo nepropluje, zuří Írán
včera
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
včera
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
včera
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
včera
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
Premiér Andrej Babiš potvrdil, že šéf diplomacie Petr Macinka odešle požadavek na doplnění české delegace pro alianční summit v Ankaře o prezidenta Petra Pavla. Hlava státu se akce zúčastní společně se svým doprovodem. Babiš tato slova pronesl před svým odletem do Polska, kde se koná konference zaměřená na obnovu Ukrajiny. Záležitostmi technického rázu, které s přítomností prezidenta souvisejí, se bude kabinet zabývat během svého pondělního zasedání.
Zdroj: Libor Novák