Obraz naprosté zkázy: Na světě bylo 6 bilionů stromů. Co až nebude žádný?

Jak jsme závislí na životě lesů? Stromy mají na této planetě vícero úkolů, od ukládání uhlíku a ochrany půdy po regulaci vodního cyklu. Poskytují domy prostřednictvím stavebních materiálů a podporují přírodní a lidské potravní systémy. Vědci nyní ukázali, co by se stalo, kdybychom je všechny vykáceli.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Ke stromům se často chováme jako k věci na jednorázové použití. Bereme je jako něco, co je třeba těžit pro ekonomický zisk. Podle studie z roku 2015 zveřejněné v časopise Nature jsme začali praktikovat zemědělství asi před 12 000 lety. Od té doby jsme pokáceli polovinu z odhadovaných 5,8 bilionů stromů na světě.

„V posledních letech došlo k velkému odlesňování. Od počátku průmyslové éry se počet stromů snížil o 32%. Každoročně se kácí asi 15 miliard stromů a na mnoha místech se těžba stromů urychluje, uvedla televize BBC.

Isabel Rosa, lektorka environmentalistiky na Bangor University ve Walesu se vyjádřila k tématu: „Dovolte mi začít tím, jak hrozný by byl svět bez stromů, které jsou pro nás nenahraditelné. Pokud se zbavíme všech stromů, budeme žít na planetě, která by nás už ve skutečnosti nemohla udržet." 

Ve filmu Mad Max se hovoří o dystopickém světe, ve kterém všechny stromy na Zemi najednou zemřou. Tyto myšlenky nám mohou pomoci ocenit stromy a zamyslet se, jak ztracení bychom byli bez nich.

Neexistuje žádný scénář, podle kterého bychom přišli o všechny stromy na světe. Jedinou výjimkou je nepředstavitelná katastrofa. V případě, že by stromy náhle zmizely, lesy by byly zničené. To by mělo katastrofický dopad pro rostliny, zvířata, houby a další organizmy.

Klima planety by se drasticky změnilo. V celosvětovém měřítku bojují stromy proti oteplování způsobenému změnou klimatu ukládáním uhlíku a odstraňováním oxidu uhličitého z atmosféry.

Poskytují stín, který udržuje teploty půdy. Spíše teplo absorbují než ho odrážejí. Studie zjistily, že úplné odstranění lesa o rozloze 25 km způsobilo zvýšení místních ročních teplot o nejméně 2 °C v tropických oblastech a 1 °C v mírných oblastech.

Stromy zprostředkovávají vodní cyklus tím, že fungují jako biologická čerpadla a brání také záplavám. Bez stromů by se dříve zalesněné oblasti staly náchylnější k extrémním suchům.

Utrpení lidstva by začalo ještě před katastrofickým globálním oteplováním. Zvýšené teplo, narušení vodního cyklu a ztráta stínu by bylo smrtící kombinací. Chudoba by padla na lidi, kteří v současné době spoléhají na obživu v zemědělství. Vzhledem k nedostatku dříví by stále více lidí nemohlo vařit nebo vytápět své domovy.

Mnoho lidí, kteří pracují jako dřevorubci, pěstitelé nebo výrobci papíru, by bylo bez práce a tím by se zničila globální ekonomika.

Kromě těchto devastujících změn by to mělo dopad i na zdraví. Stromy čistí vzduch absorbováním znečišťujících látek a zachycením částic na jejich listech, větvích a kmenech. Výzkumy také poukazují na skutečnost, že stromy a příroda jsou dobré pro naši duševní pohodu.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínou se šíří záhadná nemoc. Lékař popsal, jak probíhá onemocnění…

22.01.2020 17:43 Průběh onemocnění novým koronavirem zachyceným v Číně je nejspíš podobný jako u virů stejné čeledi…

Zranění sekyrou a sudlicí. Vědci zřejmě našli kosti husitů z bitvy u Lipan

22.01.2020 14:23 Vědci z z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy asi našli v kostnici v Žehuni na Kolínsku kosti…

Noční můra se naplňuje: Tajemný koronavirus je přenosný mezi lidmi. A…

21.01.2020 12:15 Nový typ koronaviru, který se nedávno objevil v Číně a způsobuje onemocnění plic, se může šířit z…

Katastrofální sucho. Vyhyne prapodivný tvor? Vědci bijí na poplach

21.01.2020 08:48 Kvůli suchu panují obavy, že by v Austrálii mohl vyhynout ptakopysk podivný. Uvedla to agentura AFP…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama