Karel Gott a jeho kniha? Rána pro fanoušky

Zatím není zřejmé, kdy a v jaké podobě by mohly vyjít paměti Karla Gotta, na nichž populární zpěvák pracoval u příležitosti svých letošních 80. narozenin. Není ani jasné, v jakém stadiu rozpracování rukopis je.

Karel Gott (Foto: Facebook/Karel Gott)
doporučujeme

Největší z tuzemských nakladatelů, které ČTK oslovila, zatím vydání v plánu nemají. Bude třeba především jednat s držitelem autorských práv. Rodina zpěváka, který zemřel po těžké nemoci počátkem týdne, v nejbližší době taková jednání nepovede.

ČTK se na případné vydání pamětí či jiné publikace, ať už o zpěvákovi či reedice textu napsaného jím samým, ptala v nakladatelstvích Slovart, Grada, Moda, XYZ, které je součástí Albatros Media, a Euromedia Group. Jejich zástupci uvedli, že žádnou knihu vztahující se ke Karlu Gottovi aktuálně neplánují. "Euromedia Group o tom, že pan Gott paměti připravuje, věděla z médií, ale žádná jednání ohledně možnosti vydání této knihy u nás neproběhla. Nemáme ani informace o tom, v jakém stadiu práce na knize jsou. Samozřejmě z hlediska čtenářů bude dobře, pokud se kniha dokončí, a budou si ji moci přečíst," sdělil ČTK ředitel nakladatelství Euromedia Group Antonín Kočí.

Noviny Blesk dnes ve svém vydání inzerují vydání knihy, která se má objevit v pondělí na stáncích. Má se jmenovat Navždy božský a Blesk slibuje, že bude obsahovat nejintimnější příběh Zlatého slavíka. Knihy zkompilované z dřívějších publikací či zmínek v médiích se objevují po skonu slavných a populárních osobností velmi záhy.

"Dáváme přednost autorizovaným biografiím. Nepovažujeme za slušné, když se někteří autoři přiživují na slávě různých známých osobností tím, že zkompilují jejich již publikovaná vyjádření pro různá média, a vydávají je za exkluzivní zpověď. Zde jde také o otázku autorských práv, která by měla být s danou osobností či s jeho dědici vyjasněna, než se autor rozhodne knihu napsat," podotkl Kočí.

O autobiografické knize Gotta ve vzpomínkách na zesnulého zpěváka hovořil hudebník a organizátor festivalu Benátská! Petr Pečený. "S Karlem jsme se naposledy potkali, když jsme za ním byli s Lou Fanánkem Hagenem u něho doma na Bertramce ohledně knížky vzpomínek, kterou psal. On od nás chtěl, abychom si vzpomněli na tu kapitolu, kdy jsme rozjeli akci Gott na Hrad. Celou dobu vyprávěl vtipy a strašně jsme se u toho nasmáli," vzpomínal Pečený.

Gottovi už byla věnována řada knih. Například před deseti lety mělo křest české i německé vydání knihy Zlatý hlas z Prahy (Die Goldene Stimme aus Prag) autorů Michaely Remešové a Dalibora Máchy s předmluvou prezidenta Václava Klause. U příležitosti Gottových 70. narozenin ve stejném roce vyšla kniha Karel Gott 70 osobností o Zlatém slavíkovi. Hudební publicista Vladimír Vlasák v její první části mapuje některé události dlouholeté Gottovy kariéry, ve druhé nechává promluvit sedm desítek nejen hudebních osobností.

Remešová a Mácha napsali knížku o zpěvákově soukromí Devět žen Karla Gotta. V 90. letech se objevila kniha Ladislava Sarvaše Jak to vidí Gott a Říkám to písní, pod níž je podepsán sám Gott.

Množství neautorizovaných knih se věnuje Gottovu soukromému životu. Například s Oldřichem Dudkem knihu Marika aneb Jak mladá dívka ke štěstí přišla, napsala jeho bývalá přítelkyně Marika Sörösová. Bez Gottova vědomí spisovatel James Kent vydal knihu o jeho osudových ženách, manželství s Ivanou a předmanželské smlouvě s názvem Manželství století. Rozpačitě skončil životopis z pera spisovatele Arnošta Lustiga, kdy rukopis odmítl nejen vydavatel, ale i Gott sám, který prohlásil, že se s textem neidentifikuje.

Fenomén Karla Gotta se promítl také do knihy Gottland úspěšného polského spisovatele Mariusze Szczygiela. S využitím fotografií, programů, rozhovorů, vstupenek i pohlednic mapuje Gottův život publikace Karel Gott - Legenda. Jde o knihu spoluautorů Zuzany Drotárové a Karla Gotta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po návratu z dovolené chceme hned na novou. Jak prolomit začarovaný kruh?

28.09.2020 17:40 Plážové osušky a plavky jsou sotva ve skříni, ale my už plánujeme novou dovolenou. Proč máme touhu…

Smrtící lékořice. Muž zemřel v důsledku nadměrné konzumace cukrovinek

28.09.2020 15:05 „Dobrého pomálu.“ Tohoto přísloví bychom se v případě výrobků s lékořicí měli pevně držet. Zvýšená…

Kdy začaly ženy nosit kalhoty? Revoluci přinesla emancipace

28.09.2020 11:55 Až do 19. století oblékali kalhoty pouze muži. Teprve s nástupem emancipace se tento kousek…

Těhotná žena zachránila manžela před žralokem

25.09.2020 07:26 Těhotná turistka zachránila svého manžela před útočícím žralokem v moři u souostroví Florida Keys,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama