Smrtící lékořice. Muž zemřel v důsledku nadměrné konzumace cukrovinek

„Dobrého pomálu.“ Tohoto přísloví bychom se v případě výrobků s lékořicí měli pevně držet. Zvýšená konzumace lékořice totiž může způsobit závažné zdravotní obtíže v důsledku nadměrné konzumace látky zvané glycyrrhizin, která způsobuje minerální nerovnováhu v krvi. Důsledkem může být srdeční arytmie vedoucí k selhání srdce.

Sladké dřevo či pendrek, i tak je známá lékořice, jejíž výtažek glycyrrhizin se často používá k ochucení cukrovinek. Kromě sladkostí se kořen lékořice používá také k přípravě čajů a výluhů v lidovém léčitelství a v minulosti se používala také jako afrodiziakum.

Věděli jsteže název lékořice vychází z řeckého slova glycyrrhiza (γλυκύρριζα), což doslova znamená „sladký kořen“.

Již dříve jsme psali o nebezpečí, jež je spojené s nadměrnou konzumací lékořice či produktů s vysokým obsahem glycyrrhizinu, jež je v jejím kořenu zastoupen ve značné koncentraci. Kritickou dávkou jsou dvě unce lékořice, tedy zhruba 57 gramů, konzumované po dobu dvou týdnů.

Přírodní sladidlo a emulgátor glycyrrihzin zlepšuje vyplavování hormonů z nadledvinek, které zadržují sůl v těle a způsobují vyplavování draslíku z těla. To způsobuje zvýšení podílu sodíků v krvi a zvyšování krevního tlaku. V ojedinělých případech však předávkování glycyrrihzinem může vést až k arytmii a srdečnímu selhání. Stav však není trvalý, pokud přestaneme konzumovat lékořici, respektive glycyrrihzin, hladina draslíku a sodíku v krvi by se měla postupně vrátit do normálu.

O prvním zdokumentovaném případu, kdy nadměrná konzumace potravin obsahujících glycyrrihzin způsobila smrt člověka, informuje server Science Alert. Čtyřiapadesátiletý muž byl v restauraci, když začala lapat po dechu a třást se, načež upadl do bezvědomí.

Přivolaní lékaři indikovali, že muže postihla fibrilace komor, což je forma maligní arytmie, která je nejčastější příčinou náhlé srdeční smrti. Zdravotníci muži poskytli neodkladnou pomoc a poté, co opět nabyl vědomí jej transportovali do nemocnice.

Muži dostalo veškeré péče. Lékaři jej připojili na plicní ventilaci a zahájili léčbu, která měla navrátit hodnoty draslíku v krvi k normálu. Avšak muže se ani přes veškerou snahu lékařského personálu zachránit nepodařilo a druhého dne v nemocnici zemřel.

Na základě výpovědi rodiny lékaři zjistili, že pacient měl poněkud nezvyklé stravovací návyky. Kromě jednoho až dvou velkých balíčků cukrovinek totiž nezkonzumoval prakticky nic jiného. Svůj sladký jídelníček však před několika týdny změnil a místo ovocných sladkostí začal jíst černé lékořicové pendreky.

Nejedná se však o první případ, kdy lékořice způsobila život ohrožující potíže. V roce 2019 byl zdokumentován případ čtyřiaosmdesátiletého muže, jehož zvykem bylo vypít několik šálků domácího lékořicového čaje denně. Naštěstí pro něj však lékaři včas přišli to, že má nebezpečně zvýšený krevní tlak.

Pendreků se však nemusíte bát. Běžná konzumace lékořicových produktů nepředstavuje žádné výrazné nebezpečí.

Související

Magdalena Danielová Rozhovor

Nebuďte s tím sami, po vyslovení problému přijde úleva. Neuroložka pro EZ hovořila o dopadech šikany na děti

Jak poznáme šikanu a jaké může mít důsledky na zdraví dítěte? Nejen taková témata s námi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz probrala neuroložka se zaměřením na dětský spánek, podporu rodin, práci s emocemi a traumaty Magdalena Danielová. „Osobně si myslím, že šikana je devastující v každém věku, včetně dospělých. Kdykoliv situaci nemůžeme změnit, ztrácíme jistotu. Malé děti mají menší schopnost říkat ne a může být pro ně náročné obrátit se na učitele jako autoritu,“ upozorňuje.  

Více souvisejících

zdraví sladkosti srdeční tep srdce USA (Spojené státy americké) rostliny

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

Náhorní Karabach opouští tisíce Arménů, úřady hlásí mrtvé po explozi

Napětí v Náhorním Karabachu nadále nepolevuje. Exploze skladu paliv si vyžádala nejméně 20 obětí, další stovky lidí utrpěly zranění, uvedly místní arménské úřady. Nemocnice přijaly téměř tři sta pacientů, mnozí z nich jsou v kritickém stavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy