"Zavřete oči, odcházím." Před 40 lety zemřel Oldřich Nový, legendární Kristián

Oldřich Nový patří mezi nejvýznamnější hvězdy stříbrného plátna meziválečné a protektorátní éry. Proslavil se především rolemi galantních a elegantních gentlemanů, legendární je jeho role Kristiána ve stejnojmenném filmu. Ačkoliv se prosadil v žánru komedie, jeho osobní život nebyl zrovna veselý. 

Sedmého srpnového dne roku 1899 se narodil hasiči Antonínu Novému a jeho ženě Cecílii syn Oldřich. Antonín Nový se ženil docela pozdě, táhlo mu již na čtyřicet. Pozdní svatbu lze vysvětlit faktem, že hasiči (stejně jako třeba vojáci) museli obdržet povolení k uzavření sňatku od patřičných úřadů. Když si mohl Cecílii vzít, měl již na světě měsíčního syna, Oldřichova staršího bratra Miloslava. Chlapec však zemřel ve věku necelého půl roku. Oldřich byl v rodině druhorozeným potomkem. Cecílie pak přivedla na svět ještě dvě děti – Vladimíra a Marii. Syn Vladimír bohužel také zemřel v kojeneckém věku. 
 
Když bylo Oldřichovi osm let, jeho maminka Cecílie podlehla onemocnění srdce – bylo jí tehdy pouhých 38 let. Jeho otec se nedlouho po její smrti oženil znovu. Oldřichovou novou maminkou se tak stala mladá Zdeňka Zahrádková, která byla o 26 let mladší než Antonín Nový a pouze o 13 let starší než malý Oldřich. O děti se však dokázala výborně postarat a, jak se zdá, velmi svého manžela milovala. Když Antonín na začátku února roku 1933 zemřel, následovala ho na onen svět jenom o pár dní později. Jakoby vzdala svůj boj o život při onemocnění zápalem plic. Bylo jí přitom 46 let. 
 
Oldřich Nový se prý toužil stát hercem již od dětství. Jak se mohl takový sen v jeho dětské mysli zrodit? Vliv na něj zřejmě mělo časté navštěvování biografu, a tedy sledování filmů, v útlém věku. Jeho otec coby hasič totiž mnohdy sloužil právě v kinech, kde hlídal, aby nedošlo k požáru. Svého syna brával s sebou. Už tehdy Oldřicha svět filmu uchvátil. Kromě otce měl na Oldřichovo rozhodnutí stát se hercem vliv bratranec jeho otce, kterého chlapec označoval jako strýčka. Jmenoval se Miloš Nový a byl populárním hercem Národního divadla. 
 
Svou hereckou kariéru začal Oldřich Nový roku 1918 v Ostravě, za rok se prosadil v Brně. Zde se uplatnil v mnoha úlohách – hrál, zpíval, režíroval, šéfoval souboru. Působil zde dlouhých šestnáct let. V moravské metropoli se nejenom proslavil, ale také zamiloval. Poznal zde totiž svou životní lásku, fotografku Alici Mathilde Wienerovou. Ta pocházela z rodiny bohatého a váženého bankéře Samuela Eduarda Wienera. V době, kdy poznala Oldřicha Nového, byla již rozvedená. S hercem se prý seznámila během jeho fotografování, kdy mezi dvojicí přeskočila jiskra. Alice se pak kvůli Novému vzdala své profese fotografky a odešla s ním do Prahy, kde po jeho boku pracovala v divadelním světě. Oldřich Nový začal v hlavním městě řídit Nové divadlo, kde se soustředil především na žánr hudební komedie. Jeho práce byla kladně přijímána tehdejším publikem i divadelními kritiky. Divadlo vzkvétalo. 
 
V období protektorátu vstoupil Oldřich Nový na filmovou scénu. První jeho velkou a dodnes nejslavnější roli představuje ta ve filmu Kristián. Snímek natočil v roce 1939 Martin Frič. Film je významný nejenom skvělými hereckými projevy Oldřicha Nového, Adiny Mandlové nebo Nataši Gollové, ale také svým skrytým poselstvím v době svého vzniku. Natáčel se již v době totalitní nesvobody, do kin byl uveden jenom pár dní po napadení Polska nacistickým Německem, tedy již za druhé světové války. Ústřední píseň se slovy „Jen pro ten dnešní den stojí za to žít“ pak třeba nabývala nového rozměru. 
 
Život Oldřicha Nového v období nacistické okupace byl velmi rozporuplný. Tehdy natáčel jeden film za druhým a stal se hvězdou stříbrného plátna, kterou si diváci zamilovali. Svůj úspěch si však herec mohl jen těžko užít, protože byl tehdejšímu režimu trnem v oku. Jeho manželka měla totiž židovský původ a on se s ní odmítal rozvést. Naopak ji všude bránil. I přes všechny nepříjemnosti žili manželé poměrně dobře, vychovali spolu adoptovanou dcerku Janičku. Na začátku roku 1945 však přišla pro rodinu velká rána – Oldřich Nový byl deportován do koncentračního tábora v Osterode, jeho manželka Alice do Terezína. Herec se dle vzpomínek pamětníků choval velice laskavě ke svým spoluvězňům a i přes prožitá utrpení neztrácel úsměv na rtech. Manželé měli štěstí, že věznění přežili. Židovská rodina Alice Nové však bohužel v koncentračních táborech zahynula. S touto bolestnou ztrátou se žena nikdy nesmířila, což urychlilo rozvoj jejího psychického onemocnění, které vedlo k mnohým neshodám v manželském soužití. Přesto po jejím boku Oldřich Nový obětavě zůstal až do její smrti v roce 1967. Sám ji o mnoho let přežil. Zemřel před čtyřiceti lety, dne 15. března 1983. 
 
V poválečném československém filmu se Oldřich Nový uplatnil už jen málo, věnoval se znovu spíše divadlu a pedagogické činnosti. Poslední roky svého života trávil nejraději o samotě ve svém bytě, pokud vyšel v nezbytných případech ven, snažil se být co nejvíce nenápadný, aby v něm nikdo nepoznal kdysi slavného herce. Byl totiž těžce nemocný, což se podepsalo na jeho vzhledu, na němž si vždycky velmi zakládal. 

Oldřich Nový historie

Aktuálně se děje

před 7 minutami

rostliny, ilustrační fotografie

Vystresované rostliny vydávají zvuky, zjistili vědci

Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným "jazykem", lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. 

před 21 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

včera

Globus

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu, opakovaně prodával špatnou naftu

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček ČTK řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. 

včera

Macura si nedovede na úrovní rady představit koaliční spolupráci s ANO

Primátor Ostravy Tomáš Macura si nedovede na úrovní městské rady představit koaliční spolupráci s hnutím ANO, které před časem opustil. Následně ho vyloučil zastupitelský klub. Po Macurově vyloučení se klub rozštěpil. Včetně primátora přišel o sedm členů a koalice složená z ANO, Spolu a Pirátů o většinu v zastupitelstvu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy