KOMENTÁŘ | Za státní pomoc u vysokých záloh zaplatíme všichni. Babiš problém nevyřešil, jen odložil

Na krach prodejce energií Bohemia Energy se díky českému jazyku hodí hned několik výstižných pořekadel. Jistě, každý může namítnout, že po bitvě je každý generál a že mudrování o tom, proč a jak teď už nikomu nepomůže, jenže… Jenže ani v tomto případě nelze než říct ono ošklivé: „To se dalo čekat“. A pravdu budou mít i ti, kteří poukazují na to, že za praktiky Bohemia Energy se takový konec dal rozhodně čekat. Smutné ale je, že ani stát nepředvádí bůhví jakou statečnost a nápaditost s pomocí těm lidem, které nejen krach, ale i přestup k náhradním dodavatelům vystavil vážným sociálním potížím. Faktem ale je, že ani Bohemia Energy není ani první ani poslední prodejní společností energií v globálním měřítku, která kvůli neschopnosti udržet rozevírající se nůžky mezi rychle rostoucími nákupními cenami energií na trzích a levnými zálohami od klientů, skončila neslavně svou podnikatelskou pouť.

Jak už bylo i na těchto stránkách napsáno, zákazníci amerického Enronu nebo britského Peabody Energy by mohli mít dost argumentů pro nějakou diskusi o tom, zda se pro někoho „lakota“ pro jiného „normální“ praktika hledat co nejlevnější ceny, v případě energií opravdu vyplatila. A v tom to je. Češi se sice posmívají všem možným i nemožným pravidlům, doporučením, zkušenostem, radám a poučkám, ale znovu se ukázalo jedno: Ignorování faktů nikam nevede. Bohužel.

Jak mi tento týden řekla moje holička: „Proč bychom měli my všichni platit za ty, kteří byli chamtiví a chtěli za každou cenu kupovat elektriku jen za pětistovku, když ostatní za ní platili tisícovku? Přece každýmu musí být jasný, že když stejná bunda, která v kamenným obchodě stojí pět tisíc korun a na internetu jenom tisícovku, tak bude asi někde problém.“ A má pravdu, předseda, dodal by jistě nejeden milovník okřídlených filmových hlášek. Takhle jednoduché to totiž je.

Otázka teď ale je, proč jsou všichni tak vyvalení z výše záloh u tzv. DPI firem, tedy Dodavatelů Poslední Instance, které musí v případě krachu nějaké společnosti, převzít a zásobovat. A jak čelit tomu, abych ty převysoké zálohy, které ty firmy rozesílají, nemusel platit? Hlavním důvodem výše nových záloh na energie je to, že DPI firmy, ke kterým se dostalo kolem necelého milionu klientů od zkrachovalé firmy, pro ně nemají nakoupenu žádnou energii. Takže jí musejí nakupovat za aktuální tzv. „spotové“ ceny.

No, a když elektřina nyní stojí 110 euro za 1 MWh, zatímco před rokem to bylo kolem padesáti euro, není divu, že se zálohy zvedají. U plynu jsou ta čísla ještě větší. Navíc DPI dodavatel nemůže „rozprostřít“ tuhle vysokou nákupní cenu na nějaké delší období, řekněme jeden rok, ale musí, dle zákona, počítat s tím, že po šesti měsících musí každý zákazník, kterého převzal kvůli krachu nějaké firmy, najít jiného dodavatele.

Ale jak z toho ven?  Těžko a každé řešení je špatné. Proto začnu tím nejjednodušším, ale pro snížení záloh nejúčinnějším. Konec konců i sám Energetický regulační úřad radí, že by lidé neměli i nouzového dodavatele energie zůstávat dlouho. Do hry o výši záloh energií vstoupil také stát. Ministr Havlíček, tedy expert na několik resortů, se sice bije v prsa a prohlašuje, jak lidem pomáhá, jenže to, co představuje jako pomoc, vlastně pomocí není. Jen to tak vypadá.

Hodně na hraně je totiž snížení záloh na energie díky zrušení DPH. Otázka za všechny peníze je: Kdopak tu daň asi tak nakonec zaplatí? Jistě tušíte, milí čtenáři, že znovu zase my všichni, zatímco populista Babiš a jeho parta se těší na to, jak nové vládě nejen zvýší již tak schizofrenní státní zadlužení, protože to DPH půjde z eráru, ale zvětší i sociální nenávist ve společnosti. Proč?

Jednoduše proto, že každý normální člověk si jistě řekne: Proč by měli lidé, kteří před každým důležitým rozhodnutím o svých penězích hledají informace, ptají se a zjišťují co jde platit za ty, kterým je úplně fuk, jak a co se bude konzumovat, hlavně, že je to nejlevnější. Ministr průmyslu chce i snižovat nominále záloh na energie. V listopadu o 50 % a v prosinci o 40 procent. No a zase, kdopak a kdy asi doplatí ten zbytek? V tomhle případě je odpověď jednodušší: Zaplatí to každý klient v konečném vyúčtování. A nemusíte se bát, že by na vás zapomněli. Takže zase spíš problém než pomoc.

Způsob podzimního řešení energetické krize, dá se říct slovy klasika, zdá se být poněkud podivný. Co na tom, že některé politické strany na Bohemia Energy podaly trestní oznámení kvůli možným podvodům. Dobře. Kdoví, co to přinese. Co na tom, že se podařilo zablokovat převod všemožného majetku pana majitele Bohemia Energy na virtuální firmy. Dobře. Jenže hromadná žaloba, tedy nástroj, kterým by se mohli postižení klienti domáhat na Bohemia Energy svých nároků, v téhle zemi, ani po vládě populistů z ANO, nefunguje.

Berme to všechno proto jako velmi vážné a důležité poučení pro příště. A pro všechny. Ptát se, porovnávat, mít kritické, ale pozorné a vnímavé myšlení, nesedat hned na první nabídku, která je sice na první pohled „levná“, ale přinese časem víc potíží než radosti a mít na paměti to, že ignorovat rad a doporučení se opravdu nevyplácí. Přece si vzpomínáte na to, jak nám paní učitelka s chutí říkala: „Poslouchej vždy starší a zkušenější!“

Související

Vláda ČR

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout

Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty čínské společnosti DeepSeek. Vláda ve středu rozhodla o jejich zákazu na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Kabinet se zabýval také podrobnostmi o průběhu a řešení rozsáhlého výpadku elektrického proudu, k němuž došlo na části území republiky minulý týden v pátek.

Více souvisejících

Energetika komentář Andrej Babiš Bohemia Energy

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

před 1 hodinou

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

před 4 hodinami

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

před 5 hodinami

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

před 7 hodinami

Policie ČR

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny

Z letních prázdnin sice neuběhly ještě ani dva týdny, ale policie již vyšetřuje další tragédii, při které přišlo o život dítě. Třináctiletý chlapec v noci na středu zemřel ve Starém Plzenci v Plzeňském kraji. Spadl ze střechy bývalé továrny na výrobu nábytku. Podle dosavadních zjištění spáchal sebevraždu. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pražské metro, stanice Staroměstská

Uzavírka Staroměstské se protáhne na měsíc, naznačil Hřib

Všechny informace naznačují, že stanice metra Staroměstská na lince A zůstane uzavřená po celý zbytek července. Vyplývá to i z vyjádření náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti). Požárem, který vedl k uzavření stanice, se zabývá policie. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby

Erin Pattersonová byla v australském státě Victoria uznána vinnou z trojnásobné vraždy a pokusu o vraždu poté, co svým hostům naservírovala jídlo s jedovatými muchomůrkami. Oběd v Leongathě skončil smrtí tří příbuzných a těžkou otravou čtvrtého. Žena se snažila nahrát svou vlastní otravu, ale lékaři i vyšetřovatelé dospěli k závěru, že šlo o promyšlený čin. Motiv zůstává předmětem dalšího šetření.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy