ROZHOVOR | Za propuštěním Hlůškové jsou stovky hodin vyjednávání. Šlo o velmi náročný proces, říká Zdechovský

Europoslanec Tomáš Zdechovský líčí, jak bylo těžké pozvat pákistánskou stranu k jednacímu stolu, aby zahájila rokování o propuštění Terezy Hlůškové, která byla v jižní Asii původně odsouzena za pašování drog k osmi letům a osmi měsícům. Na začátku listopadu ji soud zprostil obžaloby. Češka vyšla na svobodu z vězení v sobotu po vyhotovení písemného rozsudku a místopředseda KDU-ČSL se v jejím případu angažoval. „Za její svobodou se skrývají stovky hodin vyjednávání, schůzek a psaní e-mailů i oficiálních dopisů. Šlo o velmi složitý a náročný proces,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský.

Kdy se vrátí do vlasti, odmítá přesně prozradit. Europoslanec Tomáš Zdechovský, který se zapojil do propuštění Terezy Hlůškové vězněné původně za pašování drog, se odkazuje na rétoriku pákistánských diplomatů. „Řekli, že se tak stane v co nejkratší době. Více prozradit nemohu, včetně toho, na jaké místo přiletí,“ praví. Česká občanka byla 10. ledna 2018 zadržena bezpečnostními složkami na mezinárodním letišti Allama Iqbal v Láhauru. A 20. března následujícího roku ji soud poslal na osm let a osm měsíců. Pákistánská justice ji letos 1. listopadu kvůli procesnímu pochybení téměř po čtyřech letech zprostila obžaloby. Místopředseda KDU-ČSL Hlůškové pomáhal, i když je její jméno spojené s drogami. „Na odsouzené pohlížím jako na Čechy. Proto vždy usiluji, aby si zbytek trestu mohli odpykat v tuzemských věznicích či byli propuštěni. A do vyjednávání jsem se zapojil, až když se blížilo uplynutí poloviny trestu,“ tvrdí člen delegace Evropského parlamentu, která má na starosti jižní Asii, do jehož regionu Pákistán spadá.

Krizový manažer s okolím Terezy Hlůškové žádný kontakt nenavázal. Nenavštívil ji ani v pákistánském vězení v Láhauru, když v zemi na začátku listopadu pobýval. Chtěl si zachovat odstup a nemíchat do celého případu emoce. Poučil se totiž z případu Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří za spolupráci s kurdskou milicí YPG považovanou Tureckem za teroristickou organizaci byli odsouzeni k šesti letům a třem měsícům. „Na jejich propuštění jsem se také s týmem podílel a loni v červenci se podařilo vyjednat jejich svobodu. A paní Všelichová naši pomoc později bagatelizovala, když prohlásila, že se stejně vše schylovalo k jejich propuštění. Obrovsky se mýlila a její postoj mě mrzí. Proto jsem se s prostředím Terezy Hlůškové nechtěl sžívat, abych nezažil zase další zklamání.“ Zdechovský líčí, jak je náročné přivést protější stranu k jednacímu stolu a vyjednat propuštění vězněných krajanů. „Nejklíčovější je získat si důvěru.“ Místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci v bruselském Evropském parlamentu je proti tomu, aby se z Terezy Hlůškové po návratu stala hvězda, která bude vystupovat v komerčních televizích. „Mně osobně se příčí dělat z takových lidí celebritu. I když byla oficiálně slečna Hlůšková zproštěna obžaloby pro procesní pochybení, do určité míry se provinila,“ uzavírá v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský.

S JEJÍM OKOLÍ SE NESŽIL, BÁL SE DALŠÍHO ZKLAMÁNÍ

Pane europoslanče Zdechovský, často se podílíte na pomoci českým občanů, kteří se v zahraničí ocitnou za trestnou činnost ve vězení. Kterak je ale možné, že Tereza Hlůšková, jež kvůli pašování devíti kilogramů heroinu měla v pákistánském Láhauru strávit osm let a osm měsíců, byla propuštěna po procesní chybě, a to téměř po čtyřech letech? Jen připomenu, že slečnu Hlůškovou tamní bezpečnostní složky zadržely 10. ledna 2018 na mezinárodním letišti Allama Iqbal v Láhauru.

Nechci být konkrétní, ale mohu prohlásit, že za její svobodou se skrývají stovky hodin vyjednávání, schůzek a psaní e-mailů i oficiálních dopisů. Šlo o velmi složitý a náročný proces. Je naprosto scestné se domnívat, že za propuštěním slečny Hlůškové stojím jen já. Jedná se o perfektní týmovou spolupráci.

Jak moc jste se tedy angažoval v propuštění Češky z pákistánského žaláře?

Omezím se pouze na všeobecnou rétoriku, jistě pochopíte, že nemohu být konkrétní. Intenzivně jsem do jednání vstoupil letos v červnu, kdy pákistánští diplomaté přijeli na návštěvu do Bruselu. Od té doby se jednání začala posouvat určitým směrem. Hodně také pomohlo, že v Evropském parlamentu jsem členem delegace, která má na starosti spolupráci se zeměmi jižní Asie, kam Pákistán spadá. A tak jsem pro vyjednávání byl kompetentní. Celý případ jel po dalších liniích, které nemohu pochopitelně zmiňovat. Kdykoli se ale jednání zasekla, uvízla na mrtvém bodě, využil jsem svých diplomatických kontaktů a zprostředkovával jsem další informace. Proto jsme kauzu nenechali usnout.

Kdy přiletí do České republiky?

Budu pouze citovat tamní diplomaty, kteří řekli, že v co nejkratší době. Více prozradit nemohu, včetně toho, na jaké místo přiletí.

Jste známým politikem, europoslancem i místopředsedou KDU-ČSL. Neměl jste obavy, že byste si případem Terezy Hlůškové mohl zkomplikovat kariéru? Přece jenom Češi jsou na pašování drog alergičtí a považují jej za větší zločin, než například terorismus, který je pro náš národ dosti abstraktní. Neříkal jste si někdy, že vaši kritici mohou říci, že hrozbu drog neberete tolik vážně, když jste se rozhodl pomoci?

V první řadě musím zdůraznit, že se snažím pomoci každému českému občanovi. A skutečnost, že našim lidem pomáhám, neznamená, že bych verdikty tamních soudů rozporoval, anebo jejich trestnou činnost bagatelizoval. To v žádném případě. Na odsouzené pohlížím jako na Čechy a i přes jejich trest jim z cestovního pasu česká národnost nezmizí. Proto vždy usiluji, aby si zbytek trestu mohli odpykat v tuzemských věznicích, kde jsou přece jenom podmínky mnohem lepší než v žalářích mimo Evropskou unii. Anebo aby po určité době byli propuštěni. A tak se opravdu důrazně vymezuji proti tvrzení, že bych snad schvaloval drogy, když jsem se zapojil do případu slečny Hlůškové. Znovu opakuji, pohlížel jsem na ni jen jako na českou občanku. A do vyjednávání jsem se zapojil, až když se blížilo uplynutí poloviny trestu. Sama dobře ví, jak chybovala, protože tvrdé drogy představují závažný delikt. Jsem ale křesťan a dávám lidem druhou šanci. Jak s ní naloží, je jen na nich.

Na začátku listopadu jste byl s delegací Evropského parlamentu pro jižní Asii v Pákistánu. Když tamní soud 1. listopadu v Láhauru podle oficiálního sdělení zprostil Terezu Hlůškovou obžaloby, pobýval jste od druhého listopadu v zemi. Navštívil jste ji osobně, byl jste v kontaktu s její rodinou, anebo právním zástupcem Saifem ul Malúkem? Přece jenom od zproštění do vyhotovení písemného rozsudku soudku uběhly téměř tři týdny, a tak se prostor k návštěvě nabízel.

Za Terezou Hlůškovou jsem se nebyl podívat, nebyl jsem s ní ani s její rodinou v kontaktu a totéž platí i o jejím zástupci a vysvětlím proč. Chtěl jsem si zachovat odstup a nemíchat do celého případu emoce. Poučil jsem se totiž z případu Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří za spolupráci s kurdskou milicí YPG považovanou Tureckem za teroristickou organizaci byli v roce 2017 odsouzeni k šesti letům a třem měsícům. Na jejich propuštění jsem se také s týmem podílel a loni v červenci se podařilo vyjednat jejich svobodu. A paní Všelichová naši pomoc později bagatelizovala, když prohlásila, že se stejně vše schylovalo k jejich propuštění. Z její rétoriky, když to řeknu diplomaticky, jsem byl velmi dlouho smutný. Při vší úctě k paní Všelichové si neumí vůbec představit, jak jsou jednání o propuštění náročná. Dodnes mě její výrok mrzí i bolí. Proto jsem se s prostředím Terezy Hlůškové nechtěl sžívat, abych nezažil zase další zklamání.

VŠEM KRAJANŮM NEJDE ZAJISTIT SVOBODU ČI PŘEVOZ

S kým jste o Češce v Pákistánu jednal?

Zejména s diplomaty, tedy ministrem zahraničních věcí, šéfem parlamentu a odborníky na právo.

Zmínil jste, že vyjednávání o propuštění Čechů z vězení je zvláště v zemích mimo Evropskou velmi náročné. Můžete přiblížit, jak takové rokování s protistranou vypadá?

Jde o nesmírně náročný a vyčerpávající proces. Musíme si uvědomit, že země jako Pákistán mají zcela odlišnou kulturu než my Evropané, což není žádná kritika, ale prosté konstatování. Jen domluvit úvodní schůzku s představiteli státu je téměř nadlidský úkol. Předchází mu stohy korespondence. Pak s protějšky následují obědy, večeře, kde musíte získat jejich důvěry, ta je nejklíčovější. Pokud ji získáte, nemáte ještě stoprocentně vyhráno. Musíte mít na paměti, že se případ může zaseknout. Je nutné neustále udržovat kontakty s diplomaty, bez nichž je nemožné cokoli dokázat, anebo s kauzou pohnout. Obyčejný člověk si nedokáže a ani nemůže představit, co se za vyjednávacím procesem ukrývá. Jedná se o stovky a stovky hodin mravenčí práce a vy musíte zůstat trpěliví, i když se právě nedaří.

Kolik Čechů v současnosti pyká za drogovou činnost v zahraničních věznicích?

Přesnou statistiku u sebe nyní nemám, ale jedná se o desítky odsouzených. A bohužel musím říci, že ne všude se vyjednávání se daří. Někde to prostě uvízlo a protistrana odmítá změnit názor a je neoblomná.

Můžete být konkrétní, kde se nedaří Čechy zachránit?

Téměř se vůbec neví, že náš krajan byl v jihovýchodní Asii odsouzený za drogy. Jeho rodina se na mě obrátila s prosbou o pomoc. S týmem jsme udělali maximum, ale protistrana odmítla ve vyjednávání pokračovat. Tamní úřady trvají na dodržení verdiktu vyřčeného justicí. Bylo mně strašně, když jsem rodině odsouzeného musel říci, že zatím není žádná naděje na úspěch. Všem krajanům zkrátka nelze vyjednat propuštění či převoz do tuzemského vězení. Ono se ale nemusí jednat jen o drogy či závažný delikt, abyste zjistili, že diplomatická cesta není vždy snadná. Jako příklad mohu uvést válečného zpravodaje novináře Radana Šprongla. V roce 2017, 24. května, byl v Thajsku zadržen, když mu celníci na letišti v zavazadlu objevili balistickou, tedy neprůstřelnou vestu s helmou. Novinář cestoval z Mosulu a chtěl si v Thajsku odpočinout, zrekreovat se. Neměl však na vestu s helmou v deklaraci, kterou tamní úřady od roku 1987 vyžadují. Špronglovi hrozilo pět let vězení. Nejednalo se tedy o drogy, ale přesto bylo rokování, v němž jsem rovněž figuroval, nesmírně náročné. Po měsíci se žurnalistu podařilo osvobodit.

Vrátil bych se k případu Terezy Hlůškové. Pro CNN Prima News jste v sobotu prohlásil, že se ukrývá na bezpečném místě, protože patřila ke korunním svědkům vystupujícím proti pákistánské drogové mafii. Podle tajných služeb je v ohrožení. Hrozí ji nebezpečí i po návratu do vlasti?

Nemyslím si. Pokud by ale chtěla pokračovat v cestování do zahraničí, musí být ostražitá. Svůj druhý život už má plně v moci a je opravdu jen na ní, jak s ním naloží. Nebudu ji říkat, co má dělat. Je to dospělá žena, která moc dobře ví, čím si prošla.

Zejména bulvární a společenské weby líčily, jak byla v tamním vězení za hvězdu a jak s ní bylo skvěle zacházeno. Jaké podmínky tedy panují v tamních žalářích?

Musím se stejně jako vy pozastavit nad tím, jak některá média vykreslovala její snadný život za mřížemi. Je zapotřebí říci, že v pákistánských vězeních panuje tvrdý režim, jemuž se Evropané vlastně za celou dobu trestu nedokáží přizpůsobit. Dostávají zcela odlišnou stravu, ocitnou se v nesmírně náročném klimatu, hygiena je nedostatečná, denně se musejí vyrovnávat s jinou společenskou kulturou o jazykové bariéře už ani nemluvím. Představa, že by tam každý uměl perfektně anglicky, je humorná.

NEMĚLA BY SE PO NÁVRATU STÁT CELEBRITOU ČI VZOREM

Nemáte obavy, že se z Terezy Hlůškové může stát po návratu do České republiky hvězda? Některé komerční televize ji například mohou nabídnout účinkování v jejich vysílání. A tak třeba můžeme sledovat pořady jako Vaříme s Terezou či Cestujeme s Terezou, anebo budeme číst o jejím osudu napsanou knihu. Jak takovému počínání zabránit?

Pokud se nějaká televizní společnost rozhodne udělat z ní celebritu, tak nezmůžeme nic. Mně osobně se příčí dělat z takových lidí celebritu. I když byla oficiálně slečna Hlůšková zproštěna obžaloby pro procesní pochybení, do určité míry se provinila. Neměla by být vzorem pro společnost, stejně jako pravomocně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek, který v roce 2017 dostal od prezidenta Miloše Zemana milost. Jestli z ní někdo bude chtít udělat star, pak s tím nebudu souhlasit.

Kdy jste se vůbec dozvěděl, že soud vyhotovil písemné odůvodnění rozsudku a bude propuštěna?

Jelikož jsem měl určité signály, tak jsem moc dobře věděl, že uplynulý pátek ještě stráví za mřížemi. V pátek totiž v Pákistánu ve státní správě nikdo nepracuje. Ale sobota je tam pracovním dnem, a tak mně bylo jasné, že v tento den vyjde na svobodu.

V médiích už probleskly zprávy, že slečna Hlůšková může žádat o odškodnění, když oficiálně byla zproštěna pro procesní pochybení. Pomůžete jí v této kauze?

Nikoli. Až slečna Tereza Hlůšková přistane ve vlasti, tím pro mě její případ definitivně skončí. Co bude dělat dále, je jen na ní.

Nehrozí, že po čtyřech letech strávených v tamním vězení může konvertovat k islámské víře?

Nedovedu predikovat, jak se zachová, protože ji vůbec neznám. Jedině, co o ní vím je, že snad měla v okolí Velehradu v okrese Uherské Hradiště chodit do školy. To je vše.

Související

Vendula Bechná Rozhovor

Jak se někdo může rozhodnout střílet po spolužácích a učitelích? Psycholožka promluvila o motivacích i varovných signálech

Školní střelby mají kořeny v kombinaci psychických poruch, frustrace, izolace a selhání okolí. Psycholožka Vendula Bechná z online porady MOJRA v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozorňuje na rizikové faktory jako šikana, odmítnutí či fascinace násilím. Média a sociální sítě navíc hrají roli nejen v inspiraci, ale i v posilování motivace pachatelů. Včasné rozpoznání varovných signálů přitom může zachránit životy.
Tomáš Řepa Rozhovor

Jakákoliv odveta v této válce už se dá odůvodnit téměř čímkoliv a příkopy mezi znesvářenými stranami se dále prohlubují, říká Řepa pro EZ

Bezpečností expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak vnímá ukrajinský útok na ruské letecké základy z minulé neděle. Podle něj operace Pavučina odhalila slabiny ruské vojenské mašinérie. „Samozřejmě, že jde o selhání a nejen rozvědky. Není však zdaleka první, ve válce jste neustále pod tlakem a děláte chyby. Možná ještě důležitější je, jak se z nich poučíte. Korupcí a nepotismem stíhané ruské ozbrojené síly však reagují se zpožděním,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Tereza H. zadržená v Pákistánu diplomacie Pákistán

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

před 2 hodinami

Prezident Trump

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?

Když prezident Donald Trump loni znovu vyhrál volby, evropští představitelé začali okamžitě řešit, jak zachovat tok amerických zbraní na Ukrajinu, přestože nový prezident opakovaně sliboval omezení americké podpory v tomto vleklém konfliktu. Osm měsíců poté se rýsuje konkrétní řešení — Trump souhlasil s plánem, podle něhož Spojené státy budou prodávat zbraně evropským zemím, které je následně předají Ukrajině.

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila

V centru Gazy došlo v neděli k dalšímu tragickému incidentu, když izraelský letecký útok zasáhl místo, kde Palestinci shromažďovali vodu. Podle lékařských zdrojů přišlo o život nejméně šest dětí a další čtyři lidé. Videozáznamy z místa ukazují zoufalou scénu – těla obětí leží mezi kbelíky a nádobami na vodu.

před 5 hodinami

Bern, Švýcarsko

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii

Švýcarsko, vyčnívající jako neutrální ostrov uprostřed evropské integrace, si již dlouhá desetiletí drží odstup od členství v EU. Ačkoliv s Unií udržuje úzké vztahy, důvody k přistoupení chybí, ať už jsou ekonomické, bezpečnostní i kulturní. Nejde jen o politické rozhodnutí, nýbrž celkový odpor vůči členství sdílejí i mnozí obyvatelé, kteří se k evropské integraci staví s ironií, skepsí a důrazem na přímou demokracii.

před 5 hodinami

Jaderný výbuch

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny

Nové satelitní snímky ukazují rozsáhlé budování a modernizaci na pěti místech napojených na ruský jaderný program, rozprostřených napříč Evropou a Dálným východem. Záběry ze společnosti Planet Labs, pořízené během května a června, odhalují rozsah výstavby, přísná bezpečnostní opatření a nové struktury, které podle odborníků naznačují přípravu Ruska na možné jaderné konfrontace.

před 6 hodinami

Prezident Trump

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že dnes učiní „zásadní prohlášení“ týkající se Ruska, a to v době zvýšeného napětí v regionu i na mezinárodní scéně. Zatím není jasné, co vše bude obsahem avizovaného oznámení, ale prezident už v noci potvrdil, že Spojené státy pošlou Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot.

před 7 hodinami

Elon Musk

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační

Nově aktualizovaná verze AI chatbota Grok, kterou vyvinula společnost xAI Elona Muska, opět čelí vážné kritice poté, co začala vydávat rasistické a sexistické výstupy. V tomto týdnu Grok 4 vygeneroval program, který na základě rasové a genderové identity posuzuje, zda je někdo „dobrý vědec“. Vyjmenoval přitom jen „bílé, Asiaty a Židy“, přičemž jako „dobré rasy“ označil skupiny jako bílí, kavkazští, Asiaté, východní i jižní Asiaté a Židé.

před 8 hodinami

Sýrie

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět

Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.

před 8 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Nová obchodní krize mezi Spojenými státy a Evropskou unií je na spadnutí poté, co americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit od srpna 30% cla na dovoz z EU. Oznámení vyvolalo v Evropě prudkou diplomatickou reakci, která signalizuje mimořádné napětí ve vztazích mezi tradičními spojenci.

před 9 hodinami

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

před 9 hodinami

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty

Ruský prezident Vladimir Putin podle nových informací sdělil Donaldu Trumpovi, že během následujících 60 dnů plánuje výrazně zesílit vojenské operace na východní Ukrajině. Podle zprávy serveru Axios k této výměně došlo během telefonátu mezi oběma lídry 3. července. Trump následně řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi: „Chce to vzít celé.“

před 11 hodinami

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

před 12 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.

před 13 hodinami

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování

V Česku se uplynulý týden obešel bez příliš vysokých teplot, ale hned na začátku nového týdne před nimi meteorologové varují. V jednom konkrétním regionu dnes může ojediněle být až 32 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy