Počasí: Poslední záchvěv léta v úterý. Následovat bude ochlazení

První říjnový pracovní týden přinese ve svém úvodu nebývale teplé podzimní počasí. V úterý budou nejvyšší teploty atakovat třicítku, pak se až o deset stupňů ochladí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Podle meteorologů se do Česka obnoví příliv teplého vzduchu, jak se bude ze střední Evropy k jihovýchodu přesouvat tlaková výše. Zítra večer a během noci na středu přejde přes Česko studená fronta. Za ní se do střední Evropy rozšíří od západu tlaková výše, po jejímž severním okraji bude postupovat ve čtvrtek přes Německo a Polsko k východu další studená fronta, která částečně ovlivní počasí i u nás. 

Předpověď na pondělí (00-24):
Polojasno až jasno. Ráno a dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C, v údolích ojediněle až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C, na severu a severovýchodě kolem 21 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C. Slabý jihozápadní až jižní vítr 1 až 4 m/s.

Předpověď na úterý (00-24):
Polojasno až jasno, na Moravě a ve Slezsku ráno a dopoledne místy, jinde ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Navečer od severozápadu přibývání oblačnosti a později místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C, v údolích až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 27 °C, v Čechách ojediněle až 29 °C. Slabý, postupně mírný jihozápadní až jižní vítr 3 až 7 m/s se bude večer měnit na západní až severozápadní a přechodně zesílí na čerstvý 5 až 9 m/s v Čechách s nárazy kolem 15 m/s.

Předpověď na středu (00-24):
Oblačno až polojasno, na horách ojediněle přeháňky. Jen zpočátku v noci až zataženo a v jihovýchodní polovině území místy déšť. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C, na jihovýchodě kolem 12 °C. Nejvyšší denní teploty 15 až 19 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s bude večer slábnout a měnit se na jihozápadní.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Oblačno až polojasno, na severu území ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 15 až 19 °C, na jihu Moravy až 21 °C. Mírný západní až jihozápadní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na pátek (00-24):
Oblačno až polojasno, na severu a severovýchodě ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 15 až 19 °C. Mírný západní vítr 2 až 5 m/s.

Související

Více souvisejících

Počasí Podzim ČHMÚ

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy