Léto v říjnu? Počasí Čechy příjemně překvapuje, experti pojmenovali příčinu

I příští týden překročí teploty v Česku podle meteorologů hranici 20 stupňů, udrží se tak výrazně nad průměrem běžným pro toto podzimní období. Experti nyní pojmenovali příčinu. Jaký jev ovlivňuje v těchto dnech počasí v Evropě?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Léto
doporučujeme

Nevídaně teplé počasí zaskočilo v říjnu spoustu Čechů, jen fenomén babího léta za něj ovšem zodpovědný není. Na teplo v Evropě může mít vliv neobvykle silný meteorologický jev nad Indickým oceánem. Píše o něm odborný server Severe Weather Europe.

V Indickém oceánu se objevuje efekt známý jako „indicko-oceánský dvojpól (IOD). Východní pól se nachází u indonéského pobřeží, západní pak u břehů Afriky. Vody východní oblasti chladnější. Odborníci konstatují, že jde o jev podobný mnohem známějšímu El Niñu.

V těchto dnech je efekt dvojpólu neobvykle silný, přesněji nejsilnější za posledních 60 až 80 let. Ve východní oblasti totiž vály silné větry, které tlačily teplejší vodu víc na západ, zatímco na východě zvedaly chladnější vodu z hloubky moře k hladině. Efekt pozorují experti od června, v září ovšem výrazně zesílil.

Teplý vzduch teď proudí k pobřeží Afriky a proudění dle uvedeného serveru ovlivňuje vzestup tlaku i v Evropě. Trvající tlaková výše nad východní starým kontinentem má nyní dominantní vliv na proudění vzduchu přinášející k nám nadprůměrné teploty.

Server píše, že není možné jednoznačně říct, že nynější teplé počasí v Evropě je čistě efektem IOD. Je však velice pravděpodobné, že sehrál roli v kombinaci s fenoménem babího léta. Efekt dvojpólu obvykle počínaje listopadem slábne.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová předpověď počasí: Kdy přestane sněžit?

13.11.2019 22:20 Aktualizováno V Česku se včera a dnes objevil sníh, který zasáhl či zasáhne až sedm krajů. Meteorologové ale už…

Část Česka zasypal sníh. Počasí bude podobné i nadále

13.11.2019 18:16 Aktualizováno Část země v noci na dnešek pokryly první sněhové vločky. Mokrý a těžký sníh začal padat v úterý…

Počasí: Dorazí další chumelenice, meteorologové varují i před náledím

13.11.2019 14:18 Aktualizováno V Čechách bude sněžit v polohách nad 400 metrů nad mořem i v dalších hodinách. Od dnešního poledne…

Předpověď na noc a čtvrtek 14. října

13.11.2019 09:16 Po přední straně rozsáhlé brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou začne do střední Evropy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama