Českem se ženou bouřky, na Písecku zemřeli dva lidé po pádu stromu

Část Česka dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky provázené silným větrem a místy i krupobitím. Postihly především jihozápad a střed Čech spolu s Vysočinou. Na Písecku zemřeli dva lidé, na jejichž auto spadl strom. Na některých místech stouply kvůli dešti hladiny řek a potoků. Bouřky také přerušily provoz asi na dvou desítkách železničních tratí.

Bouřka, ilustrační foto

Varování meteorologů před velmi silnými bouřkami platí pro celé Česko až do pátečního rána.

Jen od 15:00 do 20:00 vyjížděli hasiči v Česku k téměř 320 zásahům souvisejícím s bouřkami. Polovinu z nich evidovali mezi 19:00 a 20:00, uvedl na twitteru Hasičský záchranný sbor ČR. Nejvíc počasí zaměstnalo hasiče v Plzeňském, Jihočeském a Středočeském kraji.

Problémy se objevily také na železnici, hlavně v Plzeňském a Jihočeském kraji, ale i ve středních Čechách nebo na Vysočině. Omezen, nebo i úplně přerušen byl provoz kvůli bouřkám postupně asi na dvacítce tratí v Česku. "Jsou popadané stromy kolejích a jsou stromy i v trakčním vedení, takže opravy potrvají delší dobu," řekla ČTK mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Omezen byl kvůli počasí i provoz na hlavním koridoru mezi Prahou a Kolínem po poruše zabezpečovacího zařízení ve stanici Poříčany, což se dotklo i řady rychlíků. Část spojů ale může úsek objíždět přes Lysou nad Labem. Místy byl podle Friebové přerušen provoz preventivně kvůli silnému větru.

Silná bouřka doprovázená vydatnými srážkami se navečer prohnala přes Plzeňský kraj. Hasiči zasahovali asi u stovky případů, zejména na Klatovsku, jižním Plzeňsku, Rokycansku či Domažlicku. "Jde o popadané stromy, zaplavené sklepy, laguny, ucpané propustky, vodu valící se z polí a tak dále," řekl ČTK krajský mluvčí hasičů Petr Poncar. Na Klatovsku a na Plzeňsku byl v důsledku bouře přerušený provoz na dvou železničních tratích.

Silná bouřka zasáhla dnes vpodvečer také jižní Čechy, kde si vyžádala dva lidské životy. U Čížové na Písecku spadl strom na osobní auto a zabil dva lidi. Nehodu nepřežili muž a žena, kteří seděli na předních sedadlech. V autě byly i dvě děti, které utrpěly zranění. Záchranáři je převezli do písecké nemocnice. ČTK to řekla mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová. Podle ní dětem nabídli úkryt ve voze právě lidé, kteří nakonec nepřežili.

Bouřka a silný vítr komplikovaly situaci i na jiných místech Jihočeského kraje. Od 17:30 měli jihočeští hasiči kvůli bouřce zatím 40 výjezdů. "Nejzasaženější je Písecko a Českobudějovicko," uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Silný déšť se nevyhnul ani části Vysočiny, kde místy napršelo za hodinu přes 30 litrů vody na metr čtvereční metr. Nejvydatnější byl déšť na Jihlavsku, Žďársku a Havlíčkobrodsku. Hasiči zaznamenali v souvislosti s počasím 57 výjezdů, hlavně kvůli popadaným stromům.

Hasiči na Vysočině zasahovali dnes večer kvůli počasí například ve Fryšavě pod Žákovou horou na Žďársku, kde museli čerpat vodu ze zaplavené garáže. Přímo ve Žďáru nad Sázavou kontrolovali odtoky kanalizace. Stromy odstraňovali například ve Starém Telečkově nebo v Novém Městě na Moravě.

Také v Praze hasiči do 21:00 vyjížděli k 45 událostem kvůli silnému dešti, většinou odčerpávali vodu, která natekla do budov či zaplavila silnici. V Mokřanské ulici ve Strašnicích museli pomoci autu, které uvízlo v laguně na vozovce. Jednotky také odstraňovaly popadané stromy a větve. "Bouřka nejvíce zaměstnala hasiče na jihozápadě, posléze na severovýchodě Prahy," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Varování meteorologů před velmi silnými bouřkami platí pro většinu Česka až do pátečního rána. Menší riziko je v Karlovarském a Ústeckém kraji. Naopak na jihu a východě Čech, i na Vysočině hrozí extrémně silné bouřky provázené až pěticentimetrovými kroupami a silným nárazovým větrem.

Vydatný déšť může vést k vystoupání hladin řek a potoků. Varování před možným dosažením některého z povodňových stupňů se týká hlavně jihu a východu Čech, v menší míře ale Libereckého kraje, severní části středních Čech a celé Moravy.

Kolem dnešních 21:30 platil první, tedy nejnižší povodňový stupeň, na pěti místech v Česku, většinou v Plzeňském kraji. Na druhý stupeň vystoupala hladina Klabavy v Hrádku na Rokycansku a krátce také Botiče v Praze, vyplývá z údajů na webu povodňové služby Českého hydrometeorologického ústavu.

Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky, déšť a vichřice

01.08.2021 07:00 V jihovýchodní polovině Česka bude v neděli vydatně pršet, na Moravě a ve Slezsku se přidají velmi…

Extrémní počasí dál sužuje Zemi. V Grónsku za den roztálo 8,5 miliardy tun…

31.07.2021 21:57 Aktualizováno V oblasti na severovýchodě Grónska padl teplotní rekord, když teploměry ve středu naměřily 19,8…

Ochladí se a přijdou bouřky. Předpověď počasí na víkend výletům nepřeje

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Milovníci víkendových vycházek a výletů si v následujících volných dnech moc neužijí. Předpověď…

Počasí by se v příštím týdnu nemělo oproti víkendu zásadně lišit

28.07.2021 22:03 Aktualizováno Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu by se počasí v úvodu příštího týdne nemělo…

Předpověď počasí na měsíc: Česko zasáhnou tropy i bouřky, pak se ochladí

28.07.2021 22:00 Aktualizováno Po zbytek tohoto týdne se budou v Česku objevovat tropické teploty i bouřky. Začátek srpna pak ale…

Předpověď počasí: Česko zasáhnou další silné bouřky, hrozí povodně

26.07.2021 22:07 Aktualizováno Dnes a zítra mohou Česko zasáhnout další silné bouřky. Výstraha meteorologů před záplavami tak…

Předpověď počasí na příští týden: Vrátí se tropy a hrozí další bouřky

25.07.2021 22:03 Aktualizováno I příští týden se teploty budou dotýkat hranice tropické třicítky. Letní vedra si ale neužije celé…

Počasí: V nedělních bouřkách může spadnout až 80 milimetrů srážek, hrozí…

25.07.2021 13:02 V bouřkách na jihu Česka může dnes odpoledne a v noci na pondělí spadnout až 80 milimetrů srážek a…

Počasí o víkendu: Hrozí bouřky, vichřice a kroupy

24.07.2021 22:04 Aktualizováno Meteorologové upřesnili předpověď počasí na tento víkend. V neděli se mohou objevit silné bouřky,…

Předpověď počasí na víkend: Česku opět hrozí silné bouřky

22.07.2021 21:55 Aktualizováno Do Česka se o víkendu opět vrátí tropy. Zároveň ale podle meteorologů hrozí, že se objeví silné…

Související:

Právě se děje