ROZHOVOR | Kanadský politolog pro EZ: Obchodní válka by byla devastující. Trump plive na největší úspěch posledních století

Kanadský politolog Charles-Étienne Beaudry se v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřil k otázce, jak je jeho země připravena na druhý prezidentský termín Donalda Trumpa. Obchodní válka mezi Spojenými státy a Kanadou by podle něj měla devastující dopady, přičemž Kanada je připravena reagovat protiopatřeními, pokud by se Trump rozhodl takový krok podniknout. Kanaďané jsou navíc hluboce pobouřeni výroky, že by jejich země mohla být začleněna do Spojených států.

Je podle vás Kanada připravená na druhé období amerického prezidenta Donalda Trumpa?

Kanada není připravená na takového prezidenta, jako je Donald Trump, který vyhrožuje ekonomickou válkou s Kanadou. Jsou to opravdu špatné a překvapivé zprávy, nečekali jsme to. Většina z našich analytiků, včetně mě, si myslela, že Kamala Harrisová vyhraje. I když ale Trump vyhrál, nikdo tady nečekal takovou obchodní válku.

Problémem je, že 75 % kanadských vývozů jde do USA. Kdyby uvalil cla 25 % – a i 5 nebo 10 % – dopady by byly katastrofické. Je to kvůli tomu, že vyvážíme hodně hliníku, ropy, minerálů – jako velká země má Kanada mnoho přírodních zdrojů. Také dřevo, velmi důležitý uran, vzácné rudy pro elektroniku.

V Kanadě máme mnoho malých a středně velkých podniků, které často vlastní rodiny, a během let si tyto vytvořily ekonomické partnerství s USA. Obchodní válka by ublížila mnoha lidem, můžeme mluvit o milionech ztracených pracovních pozic.

Ale ztráta zaměstnání by byla také v USA, protože Kanada bude muset také provést celní odvetná opatření. Nemohli by si dovolit levně koupit všechny ty materiály od nás. Jejich cena by vyskočila. Šlo by o hroznou obchodní válku mezi dvěma partnery.

Hrozivá bude, protože Kanada a USA jsou obchodními partnery po desetiletí. Dlouhá hranice propojila naše ekonomiky.

Trump navíc měl uvalit cla hned první den, což neudělal. Podle našich informací mu bylo řečeno, že to USA bude bolet. Je to starý, tvrdohlavý muž, který si myslí, že jenom on má pravdu. Neposlouchá nikoho a nevěříme jeho úsudku, proto se připravujeme i tak. Máme vyvinutou strategii protiopatření a okolo premiéra také radu pro americko-kanadské vztahy.

Máme lidi a máme sílu na boj, jsme připraveni. Rada okolo premiéra a vládního kabinetu pracuje dobře. Zahrnuje lidi z byznysu, diplomaty, bývalé diplomaty v USA, státní zaměstnance, ekonomiky, mnoho akademických expertů. Ujišťujeme se, že vše funguje dobře.

Náš premiér sice rezignoval, ale ještě neodešel. Pořád jako premiér pracuje, dokud probíhá soutěž o lídra Liberální strany o výběr nového premiéra.

Trump hraje hru a dal nový termín uvalení cel na 1. února. Chce nás donutit ztratit klid, ale všechno je na stole a čekáme, že cla přijdou. Doufáme však, že nepřijdou a na poslední chvíli řekne, že to neudělá – to očekáváme, jsme na to od něj zvyklí. Ale jsme taky připraveni na celní válku.

Součástí taktiky je také diverzifikace našich exportů. Takže proto rád mluvím s někým z České republiky, jste skvělí členové Evropské unie, potřebujeme volný obchod s Evropskou unií. Máme sdílené hodnoty a měli bychom kooperovat v ekonomice i obraně, nemůžeme nadále důvěřovat americké armádě, že nás ochrání.

Máme válku na Ukrajině, to je hned vedle vás – a máte partnera v Kanadě, zapomeňte na partnera v USA. Otevřete obchod s Kanadou a pomůžeme vám, už to děláme a budeme v tom pokračovat. Máme silný závazek k demokracii a multilateralismu. To se nezmění.

Takže Kanada by podle vás mohla s Evropskou unií pracovat ještě více?

Ano, myslím, že všechny hlavy států v Evropské unii by měly mluvit s Kanadou o rozšíření strategie. Měli bychom mít strategii propojující Evropskou unii, Kanadu a jiné partnery, jako Mexiko a další země v Jižní Americe, Japonsko, země v jihovýchodní Asii, Africe. Očividně ne se zeměmi BRICS.

Situace se jeví taková, že máme země BRICS, pak progresivní a demokratické země, a mezi nimi jsou USA s Trumpem. Potřebujeme spolupracovat s respektem k dalšímu multilateralismu, vítat uprchlíky – máme tyto hodnoty, musíme od teď spolupracovat víc. Krize spojená s Trumpem vytváří možnost pro vytvoření nové dynamiky ve světě, ale mělo by to začít mezi Evropskou unií a Kanadou.

Máme strategii pro diverzifikaci našich exportů a transportu surových materiálů přímo v Kanadě. Například v případě ropy potřebujeme vybudovat nové rafinerie, protože jsme si zvykli posílat ropu k rafinování do USA. Totéž platí pro elektroniku nebo dřevo. Příliš jsme se spoléhali na surové materiály, jsme v nich velmocí.

V naší zemi je celkem deset provincií a všechny mají více partnerství směrem na jih do USA, než kolik jich mají z východu na západ v Kanadě. Potřebujeme tedy vytvořit více východo-západní ekonomiku a přinutit provincie, aby spolu více spolupracovaly.

Když se Kanada přestane spoléhat na surové materiály a začne z nich vyrábět, může to vést k nárůstu pracovních míst. Takže obchodní válka pro Kanadu nakonec může být něčím přínosná?

Musíte mít strategii přidávání hodnoty přímo uvnitř Kanady. Ale i kdyby proti Trumpovi proběhl impeachment, zvládl spojit Kanaďany tak, jako jsme nikdy spojení nebyli. Jsme spojení, budeme mít volby a pořád jsme spojení v boji proti Trumpovi, v odolávání jeho ekonomické válce.

Chtěl bych se také zeptat na problém fentanylu. Trump obvinil Kanadu, že je přes ni chodí do USA fentanyl z Číny. Je to pravda?

Do Kanady přichází více fentanylu z USA než naopak. To samé platí pro migranty, kteří v USA čelí výhrůžkám deportací, ale v Kanadě je vítáme a integrujeme je do společnosti. Kanada má navíc silnou Kanadskou agenturu pro pohraniční službu (CBSA), která je velice dobrá. Nemáme jinou pozemní hranici než s USA, takže je poměrně lehké ji hlídat a je o mnoho jednodušší se vyhnout jakémukoli tranzitu drog přes Kanadu.

Takže drogy přicházejí z USA do Kanady. Migranti přicházejí z USA do Kanady. A zbraně – mohli bychom USA vyprávět, proč nemáte lepší kontrolu zbraní, my ji máme silnou. USA to mají jako by byly zdarma pro všechny.

Američané jsou docela pyšní na to, že mají ústavně dané právo na zbraň.

Ano, a kvůli tomu máme v našich městech mladé lidi, kteří si hrají se zbraněmi, hrají si na gangy. Nakonec se stanou členy gangu se zbraní a ve městech jako Montreal nebo Toronto se navzájem střílí. Kdyby nebylo USA, bylo by méně problémů, protože v Kanadě máme striktní kontrolu zbraní.

Běžně tady máme třeba pušky na medvědy a malá zvířata – na lov – jsme lovci, rybáři, máme velké území a zrovna teď je tu velká zima, minus 25 stupňů. Jsme odolní lidé, a to si všichni velice brzy uvědomí. A jsme zvyklí na těžké časy.

Takže vytáhněte cla, budeme s vámi hrát. Ale nechceme to, připadá nám to stupidní, nejstupidnější hra na světě. Jsme skvělí partneři, nejlepší sousedé na světě, a vyhrožujete nám. Nedává to smysl, je to šílené.

Jak jste se vy a Kanaďané cítili, když Trump pohrozil, že by z Kanady udělal 51. stát Spojených států?

Je to hrozba pro naši suverenitu. Někteří lidé v Kanadě s tím souhlasí – a to by mělo být nelegální. Začíná to takhle, vidíte na Ukrajině – začíná to hloupými slovy, jako jsou tato. Lidé v Americe jsou pyšní, že tohoto chlapa volili, který ničí ekonomiku Severní Ameriky, ohrožuje Kanadu a naznačuje invazi. My vidíme, co se děje na Ukrajině. Jak to někdo může udělat? Je to hnusné.

Podle mého názoru to udělal, protože chce být populární, chce být viděn v médiích. V Evropě vás s USA vidíme jako spojence a partnery a představa, že USA Kanadu napadne, je nepředstavitelná.

Pro nás to také bylo nepředstavitelné, dokud to neřekl. Od začátku 19. století se Kanada a Spojené státy staly moderními zeměmi, pracujeme společně – a byl to úspěch. Takže Trump plive na největší úspěch posledních dvou století.

Je to špatné, věci hořknou. Začíná to takto, pak se lidé naštvou. Viděl jsem někoho křičet na paní, protože řídila Teslu – protože Elon Musk. Násilí se takovýmto způsobem pomalu rozjíždí. Nemusíte ale křičet na paní v Tesle, můžete volat po bojkotu třeba v médiích.

Neměli bychom mít Tesly, účty na sociální síti X, nepoužívat technologie od SpaceX, jako je Starlink. Budeme mezinárodně volat po bojkotu těchto společností. Můžete si zapsat – Kanaďané volají po bankrotu Tesly a impeachmentu Trumpa. Čtyři slova k tomu, aby byl svět lepší.

Takže Kanaďané jsou podle vás více naštvaní nebo vystrašení?

Naštvaní, protože víme, že jsme silní. Jsme smutní. Vystrašení jsou lidé, kteří mají malé a střední podniky, protože právě jich se to dotkne. Po desetiletí si vytvářeli své vlastní podniky a byli úspěšní v prodeji svých výrobků do USA. Cítí, že ze dne na den mohou svůj podnik ztratit a s ním i práci.

Máme už vytvořenou strategii na to, jak těmto lidem pomoct. Existují programy na redistribuci bohatství a vyrovnání kanadské ekonomiky. Máme mnoho expertů a jsme schopni této situaci čelit. Je tu hodně lidí, kteří mají domy na Floridě. Věděl jste to?

O tom jsem neměl tušení.

Na Floridě má možná milion Kanaďanů. Říkáme jim „sněžní ptáci“. Jsou v důchodu, bohatí a léto tráví v Kanadě, pak tráví zimu v USA – na Floridě mají něco jako letní domy. Někteří létají, jiní jezdí autem. Udělal jsem to, když mi bylo dvacet. Jet z Kanady na Floridu zabere dva dny nepřetržitého řízení. Takže řídíte, pak spíte, a řídí další osoba.

Teď tyto domy ale prodávají. Bývalý premiér Kanady v televizi prohlásil, že by lidé měli zůstat v Kanadě a přestat dávat peníze USA. Je tady takový pocit zrady. A když jste zrazen, děláte věci, které nechcete dělat, ale není jiná cesta k tomu, jak na takovou zradu zareagovat.

Ještě jsem měl otázku ohledně Arktidy. Obecně, nejen za Trumpa, jsou Spojené státy a Kanada v této oblasti spojenci? Nebo více sledují vlastní zájmy?

Všechno musí být znovu vyjednáno. Jsme v nové pozici. Tradičně – přesně – Kanada a Spojené státy spolupracují, aby uchránily Arktidu. Kanada má na severu mnoho ostrovů a také je tu Aljaška. Vždycky jsme spolupracovali, ale s obchodní válkou nevím, jaká bude situace.

Vím ale, že Kanada zvýší své výdaje na obranu – a jedním z hlavních účelů tohoto navýšení bude obrana Arktidy, protože velká část je kanadská. Uvědomujeme si, že nemůžeme – a nesmíme – spoléhat na ochranu ze strany americké armády, takže to budeme dělat sami. Máme armádu a loďstvo. Máme letiště, přístavy a základny na severu.

Měl byste také vědět, že Santa Claus je Kanaďan – proto je oblečený v červené a bílé. A stejně jako Kanaďané je velmi štědrý. To je samozřejmě jen vtip.

Brzy budeme mít nového lídra Liberální strany, a i po volbách budeme mít nového premiéra. Pokud bude konzervativní, bude do armády investovat ještě víc.

Když už jsme zmínili Arktidu – Trump pohrozil anexi Grónsku a Panamě. Co podle vás udělá Kanada, pokud se skutečně rozhodne pro takové kroky?

Pamatujete na rok 2003, kdy Spojené státy napadly Irák? Kanada byla pozvána k účasti, ale řekla, že nesouhlasí. Bylo by to stejné, oponovali bychom. U Grónska ještě víc, protože je přímo vedle nás.

Související

Charles-Étienne Beaudry Původní zpráva

Ottawa obchodní válku vyhrála. Americké firmy potřebují volný obchod s Kanadou a Mexikem, upozornil Beaudry

Kanadský politolog Charles-Étienne Beaudry pro EuroZprávy.cz ostře zkritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho celní politiku. Podle něj velké americké korporace vyvíjejí silný tlak, který Trumpovi znemožní prosazovat vysoká cla proti Kanadě a Mexiku. Pokud bude ve své strategii pokračovat, riskuje konflikt s republikánskými kongresmany, kteří se nebudou zdráhat postavit se proti němu pod tlakem nespokojeného podnikatelského sektoru.

Více souvisejících

Charles-Étienne Beaudry USA (Spojené státy americké) Kanada Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

před 2 hodinami

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

před 3 hodinami

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

před 3 hodinami

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

před 6 hodinami

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 12 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy