ROZHOVOR | Volby v Německu mohou přinést zásadní změny, říká politolog Broul

Německo tuto neděli čekají předčasné volby. Jak se od sebe liší nynější německý kancléř Olaf Scholz, jeho předchůdkyně Angela Merkelová a pravděpodobný budoucí kancléř Friedrich Merz se EuroZprávy.cz ptaly politologa Davida Broula z Univerzity Palackého. 

Současný německý kancléř Scholz a pravděpodobný budoucí kancléř Merz se navzájem obvinili z nekompetentnosti a nedostatku vize. V čem je podle vás nekompetentní Scholz? A v čem Merz?

Nejdříve je nutné poznamenat, že předvolební rétorika se vyznačuje často velmi vyhrocenými prohlášeními. Kancléř Olaf Scholz a lídr opoziční strany CDU/CSU Friedrich Merz nyní působí jako den a noc, předvolební průzkumy ale již dlouhodobě naznačují, že spolu Křesťanskodemokratická unie a SPD budou muset vést seriózní povolební vyjednávání o složení vlády. Ale k Vaší otázce.

Odpovím ve smyslu, na co oba pánové narážejí, když se vzájemně obviňují z nekompetentnosti. Stručně, oba se viní z neschopnosti vládnout. Friedrich Merz říká, že Olaf Scholz promarnil možnost vzchopit Německo ekonomicky a učinit ze země sebevědomého mezinárodní lídra. Přesně to Merz v kampani slibuje splnit během svého případného kancléřství. Navíc Scholzovi vyčítá neschopnost vypořádat se s problémy spjatými s imigranty, s jejich nezvládnutou integrací a repatriací.

Scholz pak podotýká, že Merz nemá žádné zkušenosti s exekutivním postem. Nadto poukazuje na jeho nedávný flirt s krajně pravicovou stranou AfD, když s pomocí hlasů jejích poslanců Merz nechal odsouhlasit nezávazné prohlášení o zpřísnění imigračních pravidel. I když se Merz neustále zaklíná odmítnutím jakékoliv povolební spolupráce s AfD, právě toto hlasování, které narušilo pomyslnou protipožární zeď proti krajní pravici, významně nalilo SPD a Zeleným vodu na mlýn.

Merkelová i Merz sdílí stejnou stranu – CDU. V čem si myslíte, že se od sebe tito dva liší?

Angela Merkelová ideologicky představuje pravý střed, Friedrich Merz je výrazně pravicovější politik. Merkelová následuje snahu o centristický konsensus a kompromis, Merz má dravější, méně kompromisní styl. Merkelová se narodila ve Východním Německu a její smýšlení do značné míry určuje sociálnější porozumění, Merz se narodil do advokátní rodiny v Západním Německu a jeho smýšlení je hierarchické až lehce elitářské.

Ti dva skoro nemohou být v rámci jedné strany odlišnější, představují dva názorové póly, do nichž se strana rozpíná. Merkelová a Merz se liší v přístupu k řešení hospodářských těžkostí, k mezinárodní politice, a především pak migraci, což Merz pregnantně vyjádřil větou: „Nezvládneme to,“ která představuje přesný opak ke slavnému citátu Angely Merkelové.

CDU Merkelové a Merze je středově-pravicová, zatímco SPD Olafa Scholze spíše středově-levicová. V jaké hlavní věci (vyjma politické strany) se od sebe dle vašeho názoru liší Scholz a Merz?

Vše, co jsem řekl v předchozích odpovědích, můžeme nyní sumarizovat. Oba pánové mají společné, že nejsou moc středovými hráči – a pak se rozchází v celé řadě věcí. Letošním volbám dominují tři témata: hospodářská kondice Německa, přístup k ruské válce proti Ukrajině a nezvládnutá migrace. A přesně v těchto tématech se oba lídři výrazně liší.

Jaké má Scholz názory na ekonomiku země? V čem se od něj liší Merz?

Dobrá, pojďme tedy postupně. Olaf Scholz má levicové názory, v socialističtějším rozletu mu ale bránil ministr financí Christian Lindner, lídr středové strany FDP. Hospodářská politika země se tak přísně držela zákona o dluhové brzdě, který se stal jablkem sváru nejen v současné kampani, ale už v Scholzově vládě.

Tento zákon, mimochodem přijatý za vlády Angely Merkelové, totiž federální vládě zabraňuje vytvářet roční strukturální schodek nad úroveň 0,35 procenta HDP. Merz v něm vidí jednu ze zásadních překážek růstu a shoduje se s ekonomy, kteří radí překonat jej a výrazně v zemi investovat. V tom Merz následuje své liberálně-pravicové smýšlení, které velí odstraňovat překážky na trhu. A to včetně například velké moci odborů, které významně nabyly v posledních letech, a zejména za vlády kancléře Scholze. Obecně, Scholz by si Německo představoval jako silný sociální a paternalistický stát, Merz kráčí směrem rozvolnění hospodářských stavidel.

Co se týče zahraniční politiky, Scholz a Merz se od sebe o tolik neliší, ale co Merz a Angela Merkelová?

Tak Scholz a Merz se od sebe liší v míře poskytnuté vojenské pomoci Ukrajině, zejména pak dodávek střel s plochou dráhou letu Taurus a rozvolnění podmínek pro jejich použití. Friedrich Merz k tomu poznamenal, že vláda v Kyjevě má mít možnost říct: pokud se bombardování civilistů nezastaví do 24 hodin, ruší se dosavadní omezení pro dostřel stávajících zbraní. Jestliže to stále nebude stačit, Německo o týden později dodá střely Taurus.

Ale k Vaší otázce: ano, názory Angely Merkelové a Friedricha Merze na zahraniční politiku se liší, ale musíme je vnímat v rozdílném kontextu a čase. Angela Merkelová nějakým způsobem jednala ve své kancléřské pozici v době před plnohodnotnou válkou na Ukrajině, její současné názory na zahraničně-politické směřování země ale neznáme. Merkelová se totiž zásadně nevyjadřuje k politice svých nástupců, dokonce ani nejezdí na shromáždění své domovské strany. Tedy zde bych byl opatrný ohledně odlišností bývalé šéfky a současného lídra CDU/CSU. Možná, že si jsou v názorech na zahraniční politiku země k sobě blíž Merz s Merkelovou než Merz se Scholzem.

Jakou hlavní změnu můžeme dle vašeho názoru po německých volbách očekávat?

Bude velmi záležet na výsledku povolebních vyjednávání. Velmi pravděpodobně můžeme i nadále počítat s protipožární zdí vůči AfD, ale nedělejme účet bez hostinského, ještě neznáme výsledky voleb. Pokud ale voliči rozdají karty tak, že CDU/CSU nezbude jiná možnost než seriózně jednat o vládě s SPD, poté se nějakých zásadních změn ve směřování Německa zřejmě nedočkáme.

Určité změny ale velmi pravděpodobně nastanou v hospodářské a migrační politice. Nejspíše budeme svědky opuštění zákona o dluhové brzdě, velmi pravděpodobně se zpřísní migrační a azylová politika. První by mohlo znamenat nový impuls pro německou, a potažmo i třeba naši ekonomiku, to druhé by potenciálně mohlo přinést nejvýraznější změnu v azylových pravidlech Evropy za poslední léta.

Co podle vás bude první rozhodnutí, které udělá nový budoucí kancléř?

Na jakém půdorysu sestaví budoucí vládu. A to není zrovna nepodstatné rozhodnutí.

Související

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

Více souvisejících

Německo Volby v Německu David Broul

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

před 1 hodinou

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 3 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 4 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

včera

včera

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

včera

Velikonoční předpověď počasí se zlepšuje, potvrzuje nejnovější pohled

Velikonoční počasí nakonec může být lepší, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy