Barca rozdrtila Plzeň krutým debaklem. Messi dal hattrick

Praha - Fotbalisté Viktorie Plzeň prohráli v úterý v pražském Edenu ve čtvrtém utkání skupiny H Ligy mistrů doma s týmem FC Barcelona 0:4. Hattrick nastřílel Lionel Messi, který skóroval v prvním poločase z penalty, poté i ze hry a třetí gól přidal v poslední minutě, Barcelona postupuje do osmifinále.

Zatímco plzeňský kouč Pavel Vrba v sestavě ničím nepřekvapil, tak Josep Guardiola nechal dvě velké hvězdy Xaviho Hernandéze a Iniestu na střídačce a Davida Villu vůbec nenapsal na soupisku. Na vršovický trávník místo nich poslal Fábregase, Alcantaru a Cuenku. Tým Viktorie jednoznačně plnil slib, který dali v pondělí hráči i trenér, že tentokrát proti Barceloně přijde více ofenzívy. Češi neustupovali hráčům úřadujícího vítěze Ligy mistrů jako na Camp Nou a snažili se co nejrychleji přejít do protiútoku. Především po levé straně, kde operovali Jiráček s Pilařem. První nadějnou situaci měli domácí už v 10. minutě, když Pilař nacentroval nabíhajícímu Petrželovi, ale brankář Valdés byl o něco rychlejší. Barcelona stále hrála svůj fotbal na jeden až dva doteky před velkým čtvercem Plzně, ale ani jednou se nedostala do šance, spíše to Messi zkoušel střelami z dálky, které si vychutnával Pavlík. Ještě během první čtvrthodiny na sebe podivně upozornil rakouský rozhodčí Schörgenhofer. Mohl písknout penaltu za zákrok Jiráčka na Fábregase, ale i za faul Piquého na Pilaře, jenže se neodvážil. Zato Plzeňští měli odvahy dost. Co předvedli v 17. a 18. minutě Petržela a Kolář, o tom se bude v Plzni vyprávět asi dlouho. Viktoria mohla vést 2:0. Nejprve Bakoš vypíchl uprostřed hřiště míč Thiagovi a vyslal do sprintu Petrželu. Marně ho Španělé stíhali, ale Petržela vystřelil do brankáře Valdése. O minutu později zleva odcentroval Rajtoral Kolářovi, ale jeho volej z gólové pozice šel nad. Ve 22. minutě se však naděje Plzně začaly měnit ve zmar. Čišovský fauloval nohou Messiho, který se ocital v šanci. Rozhodčí Schörgenhofer chvíli váhal, ale pak pískl, nařídil penaltu a Čišovského vyloučil. Byla to však poměrně přísná červená karta, protože Čišovský fauloval argentinského génia zepředu a okolo bylo dost hráčů. Nicméně Messi penaltu s klidem proměnil na 0:1 a oslavil svůj 200. gól v dresu FC Barcelona. Trenér Vrba potom musel stáhnout útočníka Bakoše a místo něj poslat na hřiště stopera Ševinského. Tím se přece jen síla protiútoků Plzně otupila a defenzíva v deseti lidech stále víc sil než v jedenácti. To byly zlomové okamžiky, Viktoria musela hrát v oslabení proti nejlepšímu týmu světa a vítěze posledních dvou ročníků Ligy mistrů celkem 68 minut, což by utahalo i daleko větší mužstva. Nicméně Plzeňští se snažili i nadále napadat rozehrávku hostí a vyrážet dopředu, ale před Pavlíka pronikali Španělé stále častěji. Ve 42. minutě odvrátil strážce plzeňské branky další Messiho střelu k tyči, ale těsně před konečný hvizdem prvního poločasu podruhé kapituloval. Messi skóroval na 0:2 po narážečce s Adrianem. Ve druhém poločase už hrála Barcelona v klidu svým téměř pěším způsobem to, co potřebovala. Ve 47. minutě promarnil její další šanci Fábregas, když lehkým obloučkem přehodil nejen Pavlíka, ale i břevno. V 54. minutě Pavlík skvěle vyrazil střelu Messiho z trestného kopu. Plzeňští sice pomalu zvedali hlavu a v 67. minutě měli „na lopatě" kontaktní gól na 1:2. Petržela však trefil boční síť. Byla to labutí píseň plzeňského odporu proti šampionům všech šampionů. Barcelonští pak sice příležitost v 68. minutě zmařili, ale v 77. minutě využil Cuenkovu přihrávku Fábregas a chladnokrevně prostřelil Pavlíka na 0:3. Český mistr už potom na účinnou hru neměl sílu, při dvou šancích soupeře unikl pohromě, ale v 90. minutě Messi dovršil hattrick po patičce Piquého. Velmi efektně, položil si kličkou i Pavlíka. Zápas i výsledek byly pro Plzeň hořké. Za lepší, odvážnější i efektivnější hru se dočkala krutého debaklu, nelze však v žádném případě označit její výkon za ostudu. Liga mistrů, 4. zápas skupiny H:

FC Viktoria Plzeň - FC Barcelona 0:4 (0:2)Branky: 24. z pen., 45.+2 a 90.+2. Messi, 72. Fábregas. Rozhodčí: Schörgenhofer - Hoxha, Schwab (všichni Rak.). ŽK: Pilař, Limberský, Pavlík, Jiráček, Horváth - Dani Alves. ČK: 22. Čišovský (Plzeň). Diváci: 20 145.

Sestavy:FC Viktoria Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Jiráček, Horváth (77. Řezník) - Petržela, Kolář (67. Ďuriš), Pilař - Bakoš (25. Ševinský). Trenér: Pavel Vrba.FC Barcelona: Valdés - Dani Alves (70. Maxwell), Piqué, Puyol, Abidal (73. Alexis Sánchez) - Thiago Alcántara, Busquets (65. Keita), Fábregas, Adriano - Messi, Isaac Cuenca. Trenér: Josep Guardiola.