Češi jsou na EURU! Porazili Černou Horu 1:0

Podgorica - Česká fotbalová reprezentace postoupila na evropský šampionát v roce 2012. V úterní v odvetě baráže v Podgorici na půdě soupeře zvítězila nad týmem Černé Hory 1:0 a ještě zvýšila dvougólový náskok v pátečního prvního utkání v Praze. Vítěznou branku vstřelil v 81. minutě Petr Jiráček.

Do psychologicky velmi vypjatého rozhodujícího boje v bouřlivé atmosféře nasadil trenér Michal Bílek téměř stejnou jedenáctku jako v Praze. Roman Hubník se vrátil na místo stopera, Michal Kadlec se posunul na post levého obránce. Kouč domácích Branko Brnovič poslal na hřiště tři nové hráče a nepochybně vydal pokyn k velkému úvodnímu náporu, jehož výsledkem měl být rychlý gól.Černohorci se však do tlaku vůbec nedostali. Česká obrana však pracovala naprosto přesně a za celý první poločas byly na hřišti jen dva vzrušující okamžiky. Prvním byla v 9. minutě Sivokova malá domů hlavičkou metr před brankářem Čechem. Druhým ve 40. minutě jediná nebezpečná střela záložníka Damjanoviče, jenž z otočky vystřelil těsně vedle. Jinou šanci Černohorci neměli. Do přestávky ani jedna střela nemířila mezi tři tyče. Domácí vystřelili dvakrát a Češi jednou mimo. Černohorci vedli především na fauly, jejich terčem byl nejčastěji Rezek. Ten se hodně prosazoval, mnohem více než na druhé straně Pilař, jenž měl proti sobě fyzicky mnohem silnějšího Pavičeviče. Hra se odehrávala především mezi šestnáctkami v mnoha osobních soubojích.Domácí byli sice aktivnější, ale střed pole ovládali především Jiráček, Rosický a Plašil. Vučinič a Jovetič se proti obraně vůbec neprosadili. Po přestávce však přišel nápor Černohorců stejně jako v Praze a během čtyř minut měli dvě obrovské příležitosti. V 51. minutě brankář Petr Čech úžasně zlikvidoval střelu Damjanoviče, který pálil z deseti metrů po kombinační akci a přihrávce Vučiniče. Čech tvrdou ránu pod břevno vyrazil. V 55. minutě po rohu vrátil Savič balón Vučiničovi, a ten ze dvou metrů hlavou netrefil.Obrana českého týmu se však rychle zkonsolidovala a trenér Bílek nasadil po hodině hry pátého obránce místo Rezka. Na hřiště vyběhl Zdeněk Pospěch. Hra se více vyrovnala, ale v 71. minutě měli domácí třetí velkou příležitost skórovat a boj o postup na mistrovství Evropy ještě zdramatizovat. Vučinič se u levé Čechovy tyče šikovně vyhnul Plašilově skluzu, vystřelil na gólmana Chelsea dvakrát zblízka jednou levačkou, podruhé pravačkou a Čech ho pokaždé vychytal. Šanci měl po závaru ještě Vukčevič, ale dostal míč na paty.V 81. minutě předvedl parádní kousek Petr Jiráček, který definitivně zlomil Černohorcům vaz. Nenápadnou akci rozehrál Pospěch, Jiráček se ocitl s míčem před zformovanou čtveřicí domácích obránců a zvolil drzý manévr. Projel mezi nimi jako nůž máslem a vstřelil vítěznou branku. Potvrdil tak svůj skvělý výkon během celého duelu. Černohorci sice zápas ještě nevzdali, ale už neměli sílu ohrozit českou branku. Byli sice herně lepší, výrazněji ve druhém poločase, vyhrávali víc soubojů, ale český tým skvěle podržel brankář Petr Čech. Češi opět nebudou chybět na mistrovství Evropy.Baráž o účast na ME 2012, odvetné utkání:Černá Hora - Česká republika 0:1 (0:0)Branka: 81. Jiráček. Rozhodčí: Rizzoli - Stefani, Faverani (všichni Itálie). ŽK: Damjanovič, Pavičevič, Vučinič, Drinčič, Savič - Sivok, Baroš (na lavičce). První utkání 0:2, na EURO 2012 postupuje tým České republiky. Hrálo se na městském stadionu Pod Goricom v Podgorici.Sestavy:Černá Hora: M. Božovič - Pavičevič, Džudovič, S. Savič, V. Božovič (80. Djalovič) - Bečiraj (57. Delibašič), Zverotič, Drinčič, D. Damjanovič (76. Vukčevič) - Vučinič, Jovetič. Trenér: Branko Brnovič.Česká republika: Čech - Gebre Selassie, Sivok, R. Hubník, M. Kadlec - J. Plašil, Jiráček - Rezek (60. Zd. Pospěch), Rosický, Pilař (69. Kolář) - Pekhart (84. Baroš). Trenér: Michal Bílek.