Wenger navrhl konání fotbalového MS každé dva roky. Čeferin chce jednat s Infantinem

Ve fotbalovém zákulisí na evropské scéně vyvolal pozdvižení nedávno zveřejněný návrh bývalého kouče londýnského Arsenalu a současného ředitele globálního rozvoje Mezinárodní fotbalové federace FIFA spočívající v tom, že by se od roku 2026 mohlo mistrovství světa ve fotbale konat každé dva roky. Nyní žádají členské asociace Evropské fotbalové unie UEFA, kterým vládne Aleksander Čeferin debatu o tomto tématu se šéfem FIFA Giannim Infantinem. Tomu totiž tento týden zaslali dopis zástupci všech 55 zmíněných členských asociací UEFA se žádostí o jednání.

UEFA

„Po MS 2026 by další šampionát mohl přijít už v roce 2028,“ uvedl Wenger při zveřejnění svého návrhu s tím, že by i při kratším intervalu mezi světovými šampionáty měl být zachován poměr mezi klubovým a mezistátním fotbalem na 80:20. A že i tehdy by měli hráči k dispozici každý rok 25 dní volna v letních měsících.

„Hraje se teď velké množství zápasů, náš systém by do všeho vnesl větší efektivitu. Když přeskupíme a omezíme kvalifikace, hráči to v konečném důsledku přivítají. Garantovali bychom jim potřebný odpočinek,“ pokračoval Wenger, jenž tak připomněl, že by se měly v tomto případě zjednošit kvalifikační cykly, které by se tak konaly vždy v lichém roce.

Mimochodem, tento Wengerův návrh byl vypracován na základě žádosti ze strany fotbablového svazu Saúdské Arábie a hned 166 dalších zemí ho již mělo podpořit, především pak ty z Afriky a Asie.

Není ale divu, že tento návrh zvedl ze židle činovníky UEFA. Pod hlavičkou této organizace se totiž jak známo koná mistrovství Evropy a tento svátek se dosud střídá v sudých letech se světovým šampionátem. V lichých rocích se pak žádný velký fotbalový turnaj nekonal, pokud nepočítáme ten letošní, kdy se hrál o rok odložený evropský šampionát kvůli koronavirové pandemii.

Už před několika dny se proti návrhu Arséna Wengera vyjádřili i zástupci  profesionálních lig. Důvodem je ta skutečnost, že by profesionální ligy spolu s UEFA výrazněji přišly o vlastní příjmy, pokud by se MS konalo každé dva roky. Naopak FIFA by si zase výrazně přilepšila, vždyť MS sledují v televizi po celém světě až 4 miliardy lidí.

I když první reakce samotného šéfa UEFA Aleksandera Čeferina byla nejprve taktéž jasně nesouhlasná, poté, co se předsedové a generální sekretáři jednotlivých členských asociací tento týden v úterý nad tímto tématem sešli prostřednictvím videokonference, se přeci jen i on přiklání k jednání s FIFA.

„Výsledkem celého jednání je společný postup všech 55 členských asociací UEFA. Rozhodli jsme se, že se prostřednictvím UEFA obrátíme společně na orgány FIFA, aby nám celý projekt představily ještě blíže než dosud,“ řekl pak po onom úterním jednání předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petr Fousek a pokračoval: „Chtěli bychom od FIFA přesnější informace o termínech, o finančních záležitostech a dalších podrobnostech nejrůznějšího druhu. Teprve až si tyto věci zpřesníme a vyjasníme, zaujmeme k věci nějaké stanovisko.“

Fousek má za to, že by se o tomto tématu mělo jednat a rozhodnout co nejrychleji. „Následné zásadní jednání mezi UEFA a FIFA na toto téma očekávám v průběhu října,“ prozradil.

Až na kongresu FIFA v roce 2022 by však mělo být jasné finální stanovisko ohledně tohoto návrhu.

Samotný Fousek se pak moc nechtěl vyjadřovat k tomu, jak je to aktuálně s tím, kdo všechno návrh Arséna Wengera podporuje a nepodporuje ze strany jednotlivých kontinentů a ani k tomu, co by následovalo v případě krachu jednání mezi UEFA a FIFA. Zda by tak náhodou FIFA nerozjela tento navrhovaný projekt s tím, že by ho bojkotovaly evropské země. „Takové úvahy jdou příliš daleko, nemá smysl něco takového nyní komentovat. Vyžádali jsme si bližší informace, až se s nimi seznámíme, vyjádříme se k věci blíže,“ řekl pouze Fousek.

Připomeňme, že nejbližší světový šampionát je na programu příští rok a to netradičně v prosinci kvůli tomu, že se koná v Kataru. Další MS se odehraje v roce 2026, kdy se o jeho pořádání pro změnu podělí hned tři země a to USA, Kanada a Mexiko. Nově se pak tohoto turnaje zúčastní místo dosavadních 32 hned 48 zemí.

Češi si z Kazaně odváží povinnou výhru nad Bělorusy. Navzdory ne příliš…

11.10.2021 23:58 Pro české fotbalové reprezentanty je úkol pro zbytek kvalifikace na MS 2022 jasný. Po páteční…

Nejen Holeš neletí do Kazaně. Před duelem s Bělorusy Šilhavý povolal další…

09.10.2021 20:25 Trable kouče českého fotbalového národního týmu Jaroslava Šilhavého stále neberou konce. Před…

Bouře na Ostrovech. Anglický klub převzali Saúdové a účastníci Premier…

09.10.2021 18:08 Během tohoto týdne je hlavním tématem anglického fotbalu v těchto dnech ta skutečnost, že účastníka…

Češi bučeli na poklekávající fotbalisty Walesu, všímají si incidentu…

09.10.2021 12:56 Samou chválu si vysloužil za svůj výkon velšský fotbalový národní tým v pátečním kvalifikačním…

Hráče od vakcíny odrazují konspirační teorie, tvrdí fotbalový trenér

09.10.2021 11:19 Trenér anglické reprezentace Gareth Southgate se domnívá, že někteří fotbalisté se nenechávají…

Čechům v souboji o druhé místo nepomohl ani vlastní gól. S Velšany…

08.10.2021 23:58 Aktualizováno Čeští fotbalisté měli v pátek večer na program v pražském Edenu jeden z veledůležitých soubojů v…

Šilhavý má další problém. Tréninku se nemohl zúčastnit Holeš a je otázka…

07.10.2021 20:00 Jen den před výkopem dalšího a tentokráte opravdu veledůležitého kvalifikačního zápasu mezi Českem…

Do prvoligového fotbalu se vrací Pánik. Extrenér Zlína či Ostravy bude…

07.10.2021 18:48 Hned den poté, co se poslední klub tabulce fotbalové Fortuna ligy Karviná rozhodl odvolat ze svých…

Kauza Kamary vyústila ve Skotsku v tvrdé tresty za rasismus. Co bude…

06.10.2021 19:56 Kauza mezi hráčem Glasgow Ragers a slávistou Ondřejem Kúdelou, která vypukla letos na jaře a která…

Po Hoftychovi a Kučerovi další trenér přes palubu. Karvinou už nebude…

06.10.2021 16:13 Fotbalová Fortuna liga v této sezóně 2021/22 zaznamenává ve středu další konec trenéra. Poté, co…

Související:

Právě se děje

reklama