Bern - Hokejisté Kanady vyhráli v úvodním utkání na 73. mistrovství světa v ledním hokeji ve Švýcarsku v pátek nad Běloruskem 6:1. Dvě branky kanadského týmu vsítili Steven Stamkos a Dany Heatley.
Kanaďané vstoupili do utkání s Bělorusy velice útočně a od úvodu potvrzovali roli velkého favorita. Už ve 2. minutě tečoval St. Louisovu střelu od modré čáry šikovně Steven Stamkos a poslal svůj tým do vedení. Stejný hráč přidal i druhou branku Kanady, když v 15. minutě využil šikovnou přihrávku Doughtyho.
Bělorusové na sklonku první části snížili, hlavní rozhodčí však jejich gól kvůli posunuté brance neuznal. Ve druhé třetině se hrál oboustranně opatrnější hokej, více ze hry měli hráči Kanady, běloruský brankář Vitali Koval však předvedl několik velmi kvalitních zákroků. Třetí branku Kanady vstřelil ve 45. minutě po krásné akci Danyho Heatleyho útočník Jason Spezza.
O minutu později už to bylo 4:0, když rychlý protiútok přesně zakončil Mike Fisher. Pátou branku Kanady přidal v 52. minutě Dany Heatley. Bělorusové se zmohli pouze na kosmetickou úpravu výsledku, když se v 53. minutě po spolupráci hráčů z NHL trefil Michajl Grabovskij. Tečku za celým duelem udělal svým druhým gólem Heatley. Kanaďané si tak připsali úvodní důležité vítězství a ve skupině A obsadili průběžné první místo.
Bělorusko - Kanada 1:6 (0:2, 0:0, 1:4)Branky: 53. Grabovskij (Salej ) - 2. Stamkos (St. Louis, Doan), 15. Stamkos (Doughty), 45. Spezza (Heatley, Neal), 46. Fisher (Neal), 52. Heatley (Roy), 55. Heatley (Spezza). Rozhodčí: Partanen, Jyri - Orelma (všichni Fin.), Sabelström (Švéd.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 5232.
Sestavy:Bělorusko: Koval - Riadinski, Salei, Baško, Antonov, Usenko, Kosťučenkov - Michalev, Meleško, Chupris - Ugarov, Kaljužnyj, Grabovskij - Kovyršin, Kolcov, Demagin - Antoněnko, Kulakov, Stas. Trenér: Glen Hanlon.Kanada: Roloson - Hamhuis, Weber, Doughty, Phillips, Schenn, White - Roy, Heatley, Spezza - Stamkos, Doan, St. Louis - Upshall, Horcoff, Lombardi - Fisher, Armstrong, Neal. Trenér: Lindy Ruff.
Související
Tomu říkáte hokej? Odskočili jste si zabruslit, seřval Lukašenko hráče
Osmnáctiletí hokejisté ve finále na USA nestačili. I tak si připisují na své konto historický úspěch
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
před 2 hodinami
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
před 4 hodinami
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
před 5 hodinami
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
před 6 hodinami
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
před 7 hodinami
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
před 8 hodinami
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
před 9 hodinami
WHO poskytla zemím návod, jak se připravit na hantarivus
před 9 hodinami
Starmer rázně odmítl spekulace o svém konci. Rezignovat nehodlá
před 10 hodinami
Vrácení zboží na jeden klik? České e-shopy čeká zásadní změna
před 11 hodinami
EU zvažuje omezení sociálních sítí pro mladé. Zakázat je může už v létě
před 12 hodinami
Dialog skončil. Fanoušky čekají přísné represe, zrušené oslavy i kontrola občanek, oznámil Tvrdík
před 13 hodinami
Mrazivé detaily odhaleny. Vyšetřování zjistilo, co převážela potopená ruská nákladní loď
před 14 hodinami
Zelenského bývala pravá ruka je podezřelá z účasti na masivním případu korupce
před 14 hodinami
Den D pro Británii. Starmerova vláda se hroutí, může dnes definitivně padnout
před 16 hodinami
Výhled počasí do prvních červnových dnů. Teploty mají stoupat, hrozí bouřky
včera
Riziko je v Česku nízké, vzkazuje Vojtěch ohledně hantaviru
včera
Rulík a spol. se poprali s řadou omluvenek. Pastrňák nepojede, šanci mají hráči z AHL
včera
Slavii čeká správní řízení kvůli incidentu na sobotním derby
včera
Babišova vláda oficiálně jmenovala Landovského zmocněncem
Vláda na pondělním zasedání schválila vytvoření funkce vládního zmocněnce pro plnění závazků Česka vůči Organizaci Severoatlantické smlouvy při ministerstvu obrany a jeho statut. Zároveň do této funkce jmenovala bývalého velvyslance ČR při NATO Jakuba Landovského. Projednala také návrh nového zákona o mistrovské kvalifikaci a mistrovské zkoušce nebo záměr realizovat v Ázerbájdžánu projekt výstavby pivovaru s účastí národního podniku Budějovický Budvar.
Zdroj: Jan Hrabě