Paříž - Lepší reklamu si francouzští hokejisté snad ani nemohli přát. V pařížské aréně Bercy deklasovali favorizované Finsko 5:1 a šampionát, který byl v ústraní, rázem katapultovali na titulní strany domácích novin.
Francouzští hokejisté v sobotu, ve stínu prezidentský voleb, vstoupili do mistrovství světa prohrou 2:3 s Norskem a plány o postupu do čtvrtfinále utrpěly vážnou trhlinu.
Stačilo však 22 hodin a nálada kolem týmu Les Blues se změnila k nepoznání. Francouzi si až překvapivě snadno poradili s úřadujícími vicemistry z Finska, které před bouřící halou smetli 5:1. "Podpora diváků je hnala kupředu, atmosféra byla ohromující," prozradil po utkání finský mladík Sebastian Aho.
"Jen těžko jsme se soustředili na hru, často jsme zraky uhýbali do ochozů, v nichž fanoušci poskakovali jako na fotbale," začal pozápasový rozhovor francouzský útočník Pierre-Édouard Bellemare. "Fanoušci nás dotlačili za výhrou. Jakmile jsme cítili únavu, energie z hlediště nás postavila zpět na nohy. Takové zápasy jako ten dnešní dělají hokeji nejlepší možnou reklamu. Snad se pár dětí dívalo a řekne si, že hokej je vlastně zajímavý sport a vyzkouší si ho."
Právě Bellemare se po závěrečném hvizdu dočkal ocenění pro nejlepšího francouzského hráče. Utkání se mu podařilo, vstřelil gól a na další nahrál, i on ale věděl, že si hlavní uznání zasluhuje někdo jiný. Když se schylovalo k vyhlašování muže zápasu na domácí straně, tribuny začaly sborově skandovat: "Hardy, Hardy, Hardy." Zkušený brankař po šedesát minut přiváděl finské střelce k šílenství. Ze 43 střel pustil za svá záda jen jedinou, jinak čaroval. Zákrok večera a možná i celého turnaje předvedl před koncem první třetiny. Oskar Osala už zvedal ruce nad hlavu, jeho dorážku však Hardy na poslední chvíli zastavil mrštným skokem.
It was almost a goal for Finland, but Florian Hardy's cartwheel-like save stopped them in their tracks. @Hockey_FRA #FINvsFRA #IIHFWorlds pic.twitter.com/hvZxTRLxGz
— IIHF (@IIHFHockey) 7. května 2017
Bellemare se zdráhal převzít ocenění, přesvědčoval Hardyho, ať jde s ním. Gólman ale odmítl. Dal si říci, až když naléhání spoluhráče posvětili organizátoři. "Předávající funkcionář se mě zeptal, zda chci Hardymu přenechat cenu. Neváhal jsem," svěřil se Bellemare. "Náš gólman byl dnes nepřekonatelný. Kdyby se u nás hokej těšil o trochu větší popularitě, Florian by měl šanci v prezidentský volbách. Tady v aréně by ho lidé zvolili hned," dodal hokejista Philadelphie Flyers.
ICYMI: After @bellsy78 was awarded @Hockey_FRA's player of the game award, he knew there was a player more deserving. Take a look: pic.twitter.com/0evhwELN5y
— IIHF (@IIHFHockey) 8. května 2017
A jak největší výhru v novodobé historii francouzského hokeje komentoval sám Florian Hardy? "Už dříve jsme vybojovali několik velkých výsledků, jenže pokaždé se tak stalo v zahraničí. Doma se o našich úspěších příliš nemluvilo. Smyslem šampionátu v Paříži je ukázat hokej Francouzům, tímto způsobem se nám daří v jeho propagaci," nechal se slyšet gólman rakouského celku Dornbirner EC, který oživil vzpomínky na výhru Francie proti Rusku z roku 2013. I tehdy před čtyřmi lety v Helsinkách stál v bráně on.
V neděli by se v pařížské aréně našlo skoro 3 000 volných míst. K dalšími utkání nastoupí Francouzi v úterý večer proti Švýcarsku, vyprodaná hala by nikoho nezaskočila.
Související
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
Augusta po dalším úspěchu na juniorském MS potvrdil konec u dvacítky
hokej , Hokej MS , Hokej MS FRA Tým , Florian Hardy (hokejový brankař) , Pierre-Édouard Bellemare (hokejista)
Aktuálně se děje
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
včera
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
včera
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
včera
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
včera
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
včera
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
včera
Trump se dnes sejde se Zelenským
včera
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
včera
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
včera
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
včera
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
Nadcházející víkend přinese do České republiky typické zimní počasí s převahou velké oblačnosti a rizikem nebezpečných jevů na silnicích. Podle aktuální předpovědi nás v sobotu i v neděli čeká zatažená až oblačná obloha, přičemž polojasné chvíle se objeví spíše ojediněle. Řidiči by si měli dát pozor zejména na mrznoucí mlhy a výjimečné mrznoucí srážky, které se mohou vyskytnout napříč celým územím.
Zdroj: Libor Novák