Je třeba se přizpůsobit změnám v hokeji a rád bych získal na MS zlato, říká Jalonen

Ve čtvrtek se stal novým koučem české hokejové reprezentace poprvé v její historii cizinec, konkrétně Fin Kari Jalonen. Ten svou vizi představil na páteční tiskové konferenci, které se zúčastnil i generální manažer národního týmu Petr Nedvěd. Zkušený finský stratég je si vědom tlaku, který na něj bude, ale hlásí, že se nebojí. Přiznal, že nad nabídkou stát se hlavním koučem českého národního týmu ani chvíli nezaváhal. Rád by pak už na nadcházejícím mistrovství světa ve Finsku přivezl pro český hokej tolik kýženou medaili, ideálně zlatou.

Český hokej

"Moc rád bych českému hokeji pomohl. Zároveň však chci, abyste věděli, že nejsem kouzelník, na to se musíte připravit. Jsem obyčejný chlap z Finska. Hokej se postupem doby změnil, o tom není pochyb. A my se musíme změnit také, je třeba se přizpůsobit," uvedl dvaašedesátiletý finský kouč Kari Jalonen během páteční tiskové konference v Praze, na které se rozhodl svaz nového kouče reprezentace představit veřejnosti.

Kari Jalonen má vedle mnoha úspěšných trenérských štací jak na klubové, tak na reprezentační úrovni, bohaté zkušenosti jako hráč, který během své kariéry hrál i v kanadsko-americké NHL. Díky svým hráčským úspěchům byl v roce 2000 uveden do finské Síně slávy. "Osmnáct let jsem hokej (vrcholově) hrál, zhruba dvacet let ho dělám jako trenér. Hokej miluju, je to moje vášeň. A to je asi také ten hlavní důvod, proč jsem přijal tuhle práci. Když mi volal agent ohledně té nabídky, měl jsem hned jasno. Národní tým je pro mě vždycky pocta a stejně tak to vnímám i v tomto případě. To rozhodnutí bylo opravdu velmi rychlé," prozradil Jalonen.

Ten měl podle původních plánů vést finskou juniorskou reprezentaci. Český a finský svaz se ale dohodl a nakonec tak Jalonen zakotvil v Praze.Ve Finsku pro to podle něj našli pochopení. "V tom nebyl absolutně žádný problém, ani v nejmenším. Mluvil jsem s trenérem reprezentace Jukkou Jalonenem, ale i s generálními manažery A-týmu i mužstva do 20 let. Když se dozvěděli, že bych to rád ještě změnil a převzal místo finské dvacítky českou seniorskou reprezentaci, tak ihned říkali: 'Kari, tohle musíš vzít, takové nabídky přicházejí jednou za život'. A já jsem jim vděčný za to, že to takhle vnímají," řekl konkrétně.

Uvedl, že v Česku je již dva týdny a měl možnost vidět několik extraligových zápasů. Udělal si tak první obrázek o českém hokeji a českých hráčích. "Viděl jsem čtyři zápasy české extraligy a potěšilo mě, co jsem viděl. Čeští hráči jsou šikovní, rychlí a dobří bruslaři, ale rád bych do toho vnesl také něco navíc ze své strany. Jsou věci, které je třeba pozměnit a napravit. Jednou z nich je třeba plán pro zápas. Ale ta identita se bude rozhodně držet českého hokeje. Chci se určitě držet toho, co je českému hokeji vlastní, a nechci dělat žádné velké a převratné změny."

Jak by chtěl pozměnit český hokej ale zatím nepřiblížil. "Všechno proběhlo docela rychle, takže zatím je brzy říkat, jaký hokej bychom chtěli předvádět, ale už brzy budeme tyhle věci řešit. Je třeba být hlavně pozitivní. Jak mi připomněl Jukka Jalonen, když jsme si spolu volali – Finové všechny klíčové zápasy vyhráli o gól. A o tom to celé je, že stačí dát jen o gól víc než soupeř," řekl a pokračoval: "Chci, abychom hráli hodně bruslivý hokej, ale chci přinést i něco nového. To je také důvod, proč sleduji extraligu a koukal jsem zpětně na zápasy z olympiády i další utkání českého týmu. Už vím o pár věcech, které potřebujeme změnit. Je jen velmi tenká hranice mezi výhrou a porážkou. Může to pak být klidně o jedné dobré přihrávce."

Vítá, že má spolu se svými asistenty před nadcházejícím světovým šampionátem ve Finsku dostatečný čas na to, se na tento svátek připravit. "Už velmi brzy se potkáme s asistenty Liborem Zábranským a Martinem Eratem a začneme dolaďovat co a jak. Snad 28. března by nám měl začít přípravný kemp. Rád bych, aby nakonec byli ti správní hráči na těch správných postech. Ale máme před sebou celkem dvanáct přípravných utkání, než pojedeme na šampionát, což je docela hodně času," prozradil Jalonen, jaký bude mít v následujících dnech a týdnech program.

Dvaašedesátiletý finský stratég je si také vědom, jaká situace je v současném českém hokeji. Že Češi dlouhou dobu čekají na nějaký cenný kov z vrcholné akce. Jako každý správný kouč, i on má směrem k MS ve Finsku jen ty nejvyšší cíle. "Je jen jediný cíl, který máme na mistrovství světa před sebou. A tím je zlato. Musíme mít nějaké sny a cíle. Budou je tam mít všichni, ale já věřím, že je to cíl, na který je možné dosáhnout," uvedl.

Pikantní pro něj bude ten fakt, že právě s Finskem se Češi utkají na mistrovství světa ve skupině v Tampere. "Nevnímám jako něco divného, že přijedu do Finska s českou reprezentací. Bude to zábava. Bude ale určitě něco speciálního, až narazíme na finský tým," je si toho vědom.

Jalonen nechce změny jen ve hře národního týmu, ale rád by pozměnil i fungování českého hokeje obecně

Kari Jalonen by rád do českého hokejového prostředí přinesl i něco z tohio finského, co tam funguje, zjevně dobře, řadu let. Prozradil, že by se rád v příštích dnechs setkal s jednotlivými kouči českých extraligových klubů. "Máme plán na to, abychom se pokusili trochu nastartovat český hokej, rád bych se kvůli tomu potkal i s trenéry klubů české extraligy, ale až liga skončí, teď je chci nechat v klidu. Moc rád bych pomohl zdejšímu svazu i v tomhle směru. Chci být na dvacítkách a vidět mladé české kluky. Oba šampionáty bychom si pak chtěli detailněji zhodnotit," prozradil své plány Jalonen, který se do Prahy vlastně vrací, neboť už tady v rámci KHL trénoval již zrušený klub Lev Praha. "Když jsem přilétal, měl jsem pocit, že se vracím domů, mám na Prahu skvělé vzpomínky. Byl to pro celý ten tým úžasný rok. Skvělá sezona, užívali si to fanoušci, paráda. Je to určitě jeden z vrcholů mé trenérské kariéry, i když trochu smutný tím, že jsme prohráli. Věřím ale, že ještě více takových vzpomínek budu mít po mistrovství světa ve Finsku," dodal k tomu.

Závěrem se dotkl i českých reálií. Jak je na to s češtinou? Pár slovíček prý zná. "Ta však opravdu nemohu říkat nahlas, když to pak bude v televizi," dodal však s úsměvem.

Došlo i na život v Praze. Prozradil, co v předešlých dnech v české metropoli dělal. "Všechno možné. Já tohle město opravdu miluju. Praha je plná historie se spoustou krásných a zajímavých míst, ale i restaurací, kde je možné si dát dobré jídlo a zapít to výborným pivem. Jsem tady zatím sám, možná dorazí má žena, ale já jsem tady hlavně proto, abych dělal svou práci. A na tu je potřeba mít pro sebe hodně času," zakončil Jalonen.

Nedvěd: Český tým teď povede silná trojka

Výběr nového realizačního týmu české reprezentace měl po odvolání kouče Filipa Pešána na starosti generální manažer Petr Nedvěd, který si své místo před dvěma týdny u svazu naopak podržel. Nyní je rád, že svůj úkol splnil beze zbytku, přičemž byl překvapen jak to hladce na výkonném výboru svazu prošlo. "Možná jsem byl i trošku překvapený, že vše jednomyslně schválil. Kari Jalonen, Libor Zábranský a Martin Erat jsou vynikající trenéři, hlavně Kari s Liborem už toho mají hodně za sebou. Jsem rád, že se nám to povedlo a je to velice silná trojka," nechal se slyšet na páteční tiskové konferenci.

Připomněl, že cesta k tomuto realizačnímu týmu nebyla úplně jednoduchá. Zatímco Kari Jalonen byl od začátku jistý, potíže nastali při obsazování funkcí asistentů. Původně totiž nabídku dostali Miloslav Hořava a Pavel Gross. Druhý jmenovaný ale tuto nabídku s díky odmítl s tím, že by se nerad chtěl zbavovat každodenní práce. "Pavel se rozhodl upřednostnit působení na klubové úrovni a nakonec jsme se nedohodli ani s Milošem. Důvodem však nebyla finanční stránka, rozešli jsme se přátelsky. Nedopadlo to, je to pro nás voda pod mostem a teď se soustředíme na práci, která je před námi," řekl k tomu Nedvěd.

Ten se tak rozhodl pro brněnské duo Libor Zábranský a Martin Erat. Zatímco Zábranský má trenérské zkušenosti s brněnskou Kometou, se kterou získal i ligový titul, Erat dosuud trénoval jen mládež. To však podle Nedvěda nevadí. "Martin bude řídit přesilovou hru. Víme, že ještě nestál na střídačce, ale jsem přesvědčen, že to nebude problém. Nemám o něj strach. Měl jsem ho mezi kandidáty na asistenta hned od začátku."

Je přislíbená účast tří hráčů z Detroitu, Jalonen je v kontaktu i s Voráčkem

Nedvěd připomněl, že jména asistentů nakonec schválil i samotný Kari Jalonen. "I on se například bavil s některými lidmi z Finska, kteří hráli s Martinem, a taky dostal pozitivní zpětnou vazbu," prozradil Nedvěd. Ten byl spolus Jalonenem na několika extraligových zápasech, naposledy v úterý v Chomutově na duelu mezi Karlovými Vary a Litvínovem. Budou společně sledovat i zápasy předkola play-off. V sobotu například dorazí do Liberce.

Dopředu už nový realizační tým dostal příslib účasti na MS ve Finsku od tří českých legionářů z NHL, přičemž všichni jsou z Detroitu. Jedná se o Filipa Hronka, Jakuba Vránu a Filipa Zadinu. Kari Jalonen pak podle Nedvěda mluví telefonicky i s Jakubem Voráčkem z Columbusu. "Jsou tam hráči, u kterých je jasné, že do play off nepůjdou. Můžou ale ještě přijít výměny," uvedl k tomu ještě Nedvěd.

Společně s novým trenérem a jeho asistentem už pracují na tom, kdo všechno by se mohl představit na nadcházející přípravě na MS, která začne kempem 28. března a bude pokračovat tradičními přípravnými zápasy na Euro Hockey Challenge v dubnu. "Už jsme si utvořili seznam hráčů, kteří budou k dispozici, a bavíme se o nich. Teď se ale bude vše nabalovat, protože první kolo play off (extraligy) se odehraje hrozně rychle," zakončil Nedvěd.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

V Česku se předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 19:10 Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Jágr měl v Praze autonehodu. Po srážce s tramvají vyvázl bez zranění

25.05.2022 16:31 Nejslavnější český hokejista Jaromír Jágr nezažil zrovna nejvydařenější středu. Jeho elektromobil…

Hadamczik otočil. Nakonec i on bude kandidovat na šéfa českého hokeje

24.05.2022 22:16 Přestože před několika dny se nechal bývalý reprezentační trenér Alois Hadamczik slyšet, že…

Češi pojali duel s Finskem jako přípravu. Po prohře 0:3 je čeká ve…

24.05.2022 21:47 Aktualizováno Češi v úterý večer odehráli poslední svůj duel ve skupině B na letošním mistrovství světa. Protože…

Slováci ovládli duel s Dánskem a postoupili do čtvrtfinále, USA si…

24.05.2022 18:06 Svým posledním hracím dnem v úterý pokračují základní skupiny letošního mistrovství světa ve Finsku…

Dánové poprvé v historii porazili Kanadu. Rakušané se zachránili v elitní…

23.05.2022 22:51 Aktualizováno Hokejisté Dánska se v pondělí večer v rámci letošního světového šampionátu postarali o jednu z…

Pozorná defenziva a skvělý Vejmelka. Češi nad USA vyhráli 1:0 a jsou ve…

23.05.2022 18:03 Aktualizováno Před posledními dvěmay zápasy ve skupině B stačil pouze bod českému týmu k tomu, abby na letošním…

Čeští hokejisté porazili na MS Norsko 4:1. Míří k branám čtvrtfinále

21.05.2022 22:07 Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa v utkání základní skupiny B v Tampere Norsko 4:1 a…

MS v hokeji: Švýcarští hokejisté porazili Kanadu, neporazitelnost Švédska…

21.05.2022 21:49 Švýcarští hokejisté porazili na mistrovství světa v Helsinkách Kanadu 6:3, zůstali jediným…

Slováci zůstávají ve hře o čtvrtfinále, Lotyši poazili Rakousko až na…

20.05.2022 23:27 Aktualizováno O pátečním večeru se konal důležitý zápas na hokejovém šampionátu ve Finsku především pro Slovensko…

Jasné zápasy pro Němce a Finy. Se svými soupeři si s přehledem poradili

20.05.2022 18:51 Aktualizováno I v pátek pokračuje 86. mistrovství světa v hokeji ve Finsku. V odpoledních zápasech se potvrdili…

Související:

Právě se děje

reklama