Rozhodnuto! Po fotbalovém ME se letos neuskuteční ani hokejové mistrovství světa

Trvalo to, ale přeci to nakonec přišlo. Po fotbalovém evropském šampionátu, jenž byl o tomto týdnu Evropskou fotbalovou unií UEFA odložen o rok, se kvůli pandemii koronaviru neuskuteční letos v květnu další velká původně planovaná akce v tomto roce, tedy hokejové mistrovství světa. V sobotu o tom rozhodla rada Mezináordní hokejové federace IIHF, přičemž proti pořádání této akce ve Švýcarsku byl i ten fakt, že ve Švýcarsku platí zákaz všech akcí do konce dubna a to i přesto, že samotný hokejový turnaj se měl konat od 8. do 24. května.

MS v hokeji 2019
doporučujeme

Rozhodnutí rady IIHF potvrdil pro server Sport.cz i tiskový mluvčí Českého hokeje Zdeněk Zikmund. „Jde o vyjádření, které je určitě zklamáním pro fanoušky, hráče a trenéry jednotlivých mužstev. Na druhé straně jde o krok, který se dal předpokládat vzhledem situaci okolo pandemie koronaviru. Situace byla nevyhnutelná," řekl a následně připomněl, že právě světový šampionát ve Švýcarsku měl být tím posledním pro Miloše Říhu v roli hlavního kouče národního týmu. „Miloši Říhovi po sezoně vyprší dvouletá smlouva a reprezentaci převezme Filip Pešán. Jediný, kdo by mohl v tomto udělat změnu, je Výkonný výbor Českého hokeje, ale pokud vím, žádný takový návrh se zatím neobjevil," upozorňuje konkrétně.

K rozhodnutí IIHF se vyjádřil i samotný prezident Českého hokeje Tomáš Král. „Pro týmy, hráče a fanoušky je zrušení mistrovství světa určitě zklamáním, vývoj ovšem k takovému rozhodnutí směřoval. Výjimečná situace vyžaduje výjimečné kroky a světový hokej není výjimkou. Česká reprezentace se na šampionát dlouhodobě připravovala a v průběhu sezony předváděla výkony, za které bych chtěl hráčům, trenérům i členům realizačního týmu poděkovat,“ řekl.

Podle současných slov vedení Českého hokeje nebude znamenat neuskutečnění letošního světového šampionátu žádnou výraznější finanční ztrátu, nyní je důležitý fakt, že se ví, že se hokejový turnaj opravdu neodehraje. „V souvislosti s vlastním šampionátem nepůjde o zásadní ztráty. Tam byly především náklady. Bilance závisela na umístění na turnaji a na výši bonusu, který se od toho odvíjel. Ztráty budou spíše souviset s turnaji, které jsme museli odložit před MS, což je Euro Hockey Tour a Euro Hockey Challenge, uvidíme, jestli se odehraje aspoň na jaře příštího roku. S ostatními účastnickými zeměmi EHT jsme se domluvili, že bychom turnaj Euro Hockey Tour chtěli odehrát na konci srpna," říká Zikmund.

Nyní tedy český hokejový svaz doufá, že se následující sezóna 2020/21 odehraje tak, jak má, bez nějakých větších zásahů vyšší moci. „V současné době počítáme, že se nová sezona rozeběhne podle plánu, uvidíme, jak se bude situace ale dále vyvíjet," dodává Zikmund.

Na turnaj s rozpočtem ve výši 30 milionů eur (815 milionů korun) bylo už prodáno přes 300 000 vstupenek. Na letošním turnaji měli titul mistrů světa obhajovat Finové, Češi chtěli zase vylepšit čtvrtou konečnou pozici z posledního šampionátu a konečně se tak po letech dočkat medaile. Tou poslední tak pro ni nadále zůstává ta bronzová z roku 2012.

V minulosti se mistrovství světa v hokeji, jehož první ročník se konal už v roce 1920, nekonal během druhé světové války, tedy v letech 1940 až 1946. V osmdesátých letech se pak turnaj neuskutečňoval v olympijských rocích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dánsko, Slovensko a Litva? Lotyšsku se nabídl překvapivý možný…

20.01.2021 13:33 Dosud se mluvilo pouze o třech variantách, jak by mohlo celé martýrium kolem hledání nového…

IIHF svým rozhodnutím vytvořila precedens, protestuje Bělorusko proti…

19.01.2021 15:36 Dalo se předpokládat, že reakce na pondělní rozhodnutí Rady Mezinárodní hokejové federace IIHF o…

Rozhodnuto. Bělorusku bylo odebráno pořadatelství letošního hokejového MS

18.01.2021 18:38 V posledních dnech se řešilo, jak to nakonec bude s pořadatelstvím letošního mistrovství světa v…

Na pondělní Radě IIHF bude odebráno MS Bělorusku. Kam se může šampionát…

18.01.2021 13:12 Přestože se tvrdilo, že rozhodnutí o budoucnosti letošního hokejového světového šampionátu padne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama