Zemřel jeden z nejlepších československých hokejistů Vladimír Zábrodský

Jen pár dní poté, co český sport zasáhla zpráva o úmrtí oštěpařky a olympijské vítězky ve svém sportu Dany Zátopkové, přichází dalí smutná zpráva. V pátek nad ránem opustil svět jeden z nejlepších československých hokejistů, jenž byl členem národního týmu, který v roce 1947 získal pro Československo první titul pro mistry světa v historii, Vladimír Zábrodký. Bylo mu 97 let.

Vladimír Zábrodský
doporučujeme

Kromě zmiňovaného titulu mistra světa z roku 1947, kdy se šampionát konal v Praze, získal o dva roky později na mistrovství světa ve Stockholmu s reprezentačním týmem další titul. Na MS v roce 1955 pak získal bronz. Byl také držitelem stříbrné olympijské medaile ze Zimních olympijských her v roce 1948 ve Svatém Mořici.

„Odešla legenda, poslední žijící člen mužstva, které vybojovalo pro československý hokej první titul světových šampionů. Vladimír Zábrodský byl nejen vůdčí osobností své generace, ale i jednou z nejvýraznějších osobností hokejové historie a našeho sportu vůbec. Bylo mi obrovskou ctí, že jsem s ním mohl být při posledním mistrovství světa v Praze v osobním kontaktu a těšit se z jeho vyprávění a vzpomínek. Čest jeho památce!" stojí v prohlášení prezidenta Českého hokeje Tomáše Krále k úmrtí bývalého skvělého útočníka, jenž byl členem hokejové Síně slávy IIHF i českého hokeje.

Velikost tohoto hokejisty umocňuje fakt, že v anketě o nejlepšího českého hokejisty ve 20. století skončil třetí za Dominikem Haškem a Jaromírem Jágrem.

Stále se však spekuluje, jaká byla jeho role ve vykonstruovaných procesech s hokejisty v 50. letech, ve kterých nebyl jako jeden z mála zatčena odsouzen. O to zvláštní to byl verdikt nad ním, když sám Zábrodský byl jedním z hlavních tahounů tehdejšího týmu. Zábrodský se však k tomu v pozdějších letech nechtěl nikterak vyjadřovat.

V následujících letech pak emigroval na sever Evropy, kde se stal respektovaným hokejovým trenérem v týmech Leksandu, Rögle a Djurgardenu.

Vladimíra Zábrodského si spojíme především s hokejem, není ale tajemstvím, že byl i výborným tenistou. Za vše mluví jeho deset startů ve 40. a 50. letech, ke kterým tehdy nastoupil jako člen reprezentačního daviscupového týmu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dánsko, Slovensko a Litva? Lotyšsku se nabídl překvapivý možný…

20.01.2021 13:33 Dosud se mluvilo pouze o třech variantách, jak by mohlo celé martýrium kolem hledání nového…

IIHF svým rozhodnutím vytvořila precedens, protestuje Bělorusko proti…

19.01.2021 15:36 Dalo se předpokládat, že reakce na pondělní rozhodnutí Rady Mezinárodní hokejové federace IIHF o…

Rozhodnuto. Bělorusku bylo odebráno pořadatelství letošního hokejového MS

18.01.2021 18:38 V posledních dnech se řešilo, jak to nakonec bude s pořadatelstvím letošního mistrovství světa v…

Na pondělní Radě IIHF bude odebráno MS Bělorusku. Kam se může šampionát…

18.01.2021 13:12 Přestože se tvrdilo, že rozhodnutí o budoucnosti letošního hokejového světového šampionátu padne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama