Zemřel jeden z nejlepších československých hokejistů Vladimír Zábrodský

Jen pár dní poté, co český sport zasáhla zpráva o úmrtí oštěpařky a olympijské vítězky ve svém sportu Dany Zátopkové, přichází dalí smutná zpráva. V pátek nad ránem opustil svět jeden z nejlepších československých hokejistů, jenž byl členem národního týmu, který v roce 1947 získal pro Československo první titul pro mistry světa v historii, Vladimír Zábrodký. Bylo mu 97 let.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Vladimír Zábrodský
doporučujeme

Kromě zmiňovaného titulu mistra světa z roku 1947, kdy se šampionát konal v Praze, získal o dva roky později na mistrovství světa ve Stockholmu s reprezentačním týmem další titul. Na MS v roce 1955 pak získal bronz. Byl také držitelem stříbrné olympijské medaile ze Zimních olympijských her v roce 1948 ve Svatém Mořici.

„Odešla legenda, poslední žijící člen mužstva, které vybojovalo pro československý hokej první titul světových šampionů. Vladimír Zábrodský byl nejen vůdčí osobností své generace, ale i jednou z nejvýraznějších osobností hokejové historie a našeho sportu vůbec. Bylo mi obrovskou ctí, že jsem s ním mohl být při posledním mistrovství světa v Praze v osobním kontaktu a těšit se z jeho vyprávění a vzpomínek. Čest jeho památce!" stojí v prohlášení prezidenta Českého hokeje Tomáše Krále k úmrtí bývalého skvělého útočníka, jenž byl členem hokejové Síně slávy IIHF i českého hokeje.

Velikost tohoto hokejisty umocňuje fakt, že v anketě o nejlepšího českého hokejisty ve 20. století skončil třetí za Dominikem Haškem a Jaromírem Jágrem.

Stále se však spekuluje, jaká byla jeho role ve vykonstruovaných procesech s hokejisty v 50. letech, ve kterých nebyl jako jeden z mála zatčena odsouzen. O to zvláštní to byl verdikt nad ním, když sám Zábrodský byl jedním z hlavních tahounů tehdejšího týmu. Zábrodský se však k tomu v pozdějších letech nechtěl nikterak vyjadřovat.

V následujících letech pak emigroval na sever Evropy, kde se stal respektovaným hokejovým trenérem v týmech Leksandu, Rögle a Djurgardenu.

Vladimíra Zábrodského si spojíme především s hokejem, není ale tajemstvím, že byl i výborným tenistou. Za vše mluví jeho deset startů ve 40. a 50. letech, ke kterým tehdy nastoupil jako člen reprezentačního daviscupového týmu.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijde posila jako hrom? Extraligový nováček z Budějovic očekává hvězdného…

01.04.2020 11:03 Hokejisté Českých Budějovic se stali pro nadcházející sezónu 2020/21 nováčkem Tipsport Extratligy a…

Slavný slovenský klub provedl radikální krok. Kvůli koronaviru tam…

01.04.2020 10:15 Nejen v Česku skončila předčasně sezóna 2019/2020 nejvyšší hokejové soutěže. Kvůli aktuální…

Hokejový titul získává Bánská Bystrica! A nakonec ne. Svaz odvrátil skandál

31.03.2020 17:58 Vypadalo to na bezprecedentní rozhodnutí Ligové rady, když před dvěma týdny právě ona rozhodla o…

Který z Čechů koupí švýcarský hokejový klub? Střelec z Nagana nebo snad…

26.03.2020 10:09 Švýcarský hokejový klub z Lausanne nabízí v těchto dnech zájemcům svůj většinový podíl a z českého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy