Tovární tým Aston Martin Racing čeká druhý závod sezony v belgickém Spa

Praha - Povzbuzen vítězstvím, které vybojoval v úvodním podniku sezony a zároveň při svém debutu v Le Mans Series v Barceloně, míří tým Aston Martin Racing k dalšímu závodu na legendární okruh v belgickém Spa-Francorchamps.

Britská stáj znovu nasadí dvojici prototypů třídy LMP1. Beze změn zůstává i jezdecká sestava. Ve voze se startovním číslem 007 se budou střídat Jan Charouz (CZ), Tomáš Enge (CZ) a Stefan Mücke (DE), posádku speciálu s číslem 009 tvoří Harold Primat (CH), Miguel Ramos (PT) a Darren Turner (GB).

Okruh ve Spa tradičně hostí Velkou cenu Belgie formule 1 a je znám jako jedna ze světových  závodních tratí, která umí důkladně prověřit jezdecké umění závodníků. Zatáčky jako například Eau Rouge a Blanchimont patří k legendám světa motoristického sportu. Závodní dráha leží v srdci pohoří Ardeny, měří přes sedm kilometrů, je rychlá, zatáčkovitá a kopcovitá. Okruh ve Spa-Francorchamps je také známý díky vlastnímu mikroklimatu a často extrémně proměnlivému počasí.

Vozy Aston Martin budou i ve Spa čelit výjimečně silné konkurenci. V Belgii se kromě jiných představí také tovární prototypy Peugeot poháněné dieselovými motory, jež nebudou chybět ani příští měsíc při závodě 24 hodin Le Mans. Do závodu na 1000 kilometrů, který začíná v neděli 10. května ve 12:50 hod, odstartuje celkem 51 vozů. Závodní automobily absolvují celkem 143 kol, cíl závodu je plánován přibližně na 18:50 hod.

Tovární prototypy Aston Martin v modro-oranžových barvách společnosti Gulf vyrazí na dráhu belgického okruhu poprvé v pátek v 16:30, kdy je na programu první ze dvou volných tréninků. Kvalifikace startuje v sobotu v 13:55 hod.

Šestihodinovka ve Spa je pro Aston Martin Racing součástí přípravy na letošní ročník 24h Le Mans, kam se britská značka vrací padesát let po svém zatím posledním triumfu roku 1959. George Howard-Chappell, ředitel týmu Aston Martin Racing: „Po úspěchu v Barceloně se teď velice těšíme do Arden a jsme zvědaví, jak se náš vůz vypořádá se zcela odlišnými podmínkami ve Spa. V Belgii sice budeme čelit silným soupeřům, jmenovitě týmu Peugeot a také novému vozu Oreca, ale věříme si a před cestou do Spa-Francorchamps jsme pozitivně naladěni.”

Jan Charouz: „Spa je mým oblíbeným okruhem, proto se na víkend hodně těším. Čeká nás určitě velice zajímavý a rychlý závod. Na ujetí předepsané vzdálenosti ve Spa většinou není potřeba vyčerpat časový limit šesti hodin, protože se tu jede opravdu rychle. Pro nás to bude před čtyřiadvacetihodinovkou v Le Mans hlavně zajímavé srovnání s vozy poháněnými dieselovými motory. Máme za sebou dlouhý test, který nám opět pomohl více pochopit vůz, navíc pojedeme s novým motorem, což by také mohla být naše výhoda.“

Tomáš Enge: „V období mezi starty v Barceloně a ve Spa jsme absolvovali testy v rámci přípravy na Le Mans a dál jsme pracovali na voze. Závod v Belgii pro nás je také součástí přípravy na červnovou čtyřiadvacetihodinovku. Nadále testujeme a celý tým se sehrává. Závod ve Spa s tímto vozem je opravdový zážitek a já se na to moc těším, i když nás čeká velice tuhý boj.“

Stefan Mücke: „Spa je jedním z mých nejoblíbenějších okruhů. Absolvoval jsem tu řadu závodů v rámci DTM, formule 3 i dalších šampionátů, navíc jsem tu v letech 2007 a 2008 závodil také s prototypem týmu Charouz Racing System. Tato trať je pro prototypy třídy LMP1 téměř ideální. Je rychlá, jede se nahoru, dolů, jsou zde rychlé i pomalé zatáčky. Prostě skvělé závodění. Ve Spa budeme stát proti ještě silnější konkurenci než v Barceloně. Nebude snadné zopakovat předchozí výsledek, přesto je naším cílem umístění na stupních vítězů. I když to bude těžké, všichni pro to uděláme maximum.“

Antonín Charouz, manažer jezdců: „V Barceloně jsme prožili fantastický závod se skvělým závěrem, ale teď už se těším na další velkou bitvu ve Spa. Věřím, že i tentokrát to bude velkolepá podívaná, proto bych rád pozval všechny fanoušky ke sledování televizního přenosu. Myslím, že si všichni přijdou na své a budou se dobře bavit.“

Související

Posádka Charouz, Enge, Mücke ve Spa překonala nepřízeň osudu a vybojovala bronz

Posádka Charouz, Enge, Mücke ve Spa překonala nepřízeň osudu a vybojovala bronz

Tovární tým Aston Martin Racing vybojoval i při svém druhém startu v královské kategorii LMP1 v šampionátu Le Mans Series umístění na stupních vítězů. Posádka Jan Charouz, Tomáš Enge, Stefan Mücke po vítězství v Barceloně vybojovala po fantastické stíhací jízdě při závodě 1000 km Spa třetí místo absolutně. Úspěch týmu podtrhli Darren Turner, Miguel Ramos a Harold Primat, kteří dojeli do cíle pátí.

Více souvisejících

bpa

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy