Souhrn 10. dne olympiády: Češi ve skocích na lyžích, snowboardingu či krasobruslení

I v pondělí pokračovaly svým již desátým soutěžním dnem Zimní olympijské hry v Pekingu a i tentokrát se pochopitelně mezi sportovci představili i čeští olympionici. Jak si vedlo české kvarteto v týmové soutěži skokanů na lyžích ve složení Viktor Polášek, Čestmír Kožíšek, Filip Sakala a Roman Koudelka? Jak zajeli v tancích krasobruslaři Natálie a Filip Taschlerovi? Jak si vedla snowboarditska Šárka Pančochová a jak dvojbob Dominik Dvořák a Jakub Nosek? O tom všem v pondělním souhrnu.

Skokané na lyžích měli na programu v pondělí týmovýou soutěž, které se zúčastnili i čeští reprezentanti Viktor Polášek, Čestmír Kožíšek, Filip Sakala a Roman Koudelka. Závod ale ovládli Rakušané, přestože ti byli po první devět bodů za tehdy vedoucím Slovinskem. Ve druhém kole ale především zásluhou Hörla, závodníka ze třetí skupiny, ve které porazil Timiho Zajce. Díky tak před posledním skokem měli Rakušané rázem pětibodový náskok před druhými Slovinci. A když pak Fettner dokázal přeskočit Petera Prevce, o vítězném kvartetu bylo rozhodnuto. Fettner totiž zaznamenal skok daleký 128 metrů, tedy o metr déle než Prevc.

I když Slovinci tento souboj s Rakoukem nakonec prohráli a mohli tak cítit záhy zklamání, byl to pro ně stejně největší úspěch na olympijských hrách. Jediný olympijský cenný kov pro slovinský skok zaznamenali již v roce 2002 a to bronz. Ještě coby reprezentace Jugoslávie uspěla v týmové soutěži skokanů v Calgary 1988.

Na medailové pozice se vůbec tentokráte nedostali poslední olympijští vítězové v této disciplíně Norové. Ti spoléhali na posledního z kvarteta Mariuse Lindvika, jenže ten v obou případech skončil vždy na šestém místě. Ještě před jeho skokem ve 2. kole byli Norové na třetí pozici o pouhých 2,6 bodu před Německem, Karl Geiger byl ale lepší než Lindvik a tak na bronzovou příčku putovali Němci.

Poprvé se v českém dresu na těchto Hrách předtasavil Viktor Polášek, jenž jinak strávil většinu Her v izolaci kvůli koronaviru. Skočil ale pouze ke 108 metrům a jeho reprezentační kolegové nebyli o nic lepší. A jeden z nich totiž nepřeskočil 110 metrů. Kožíšek skočil 109 metrů, Sakala 101 metrů a Koudelka 107,5 metru. Bylo tak z toho poslední deváté místo a jinak tomu ani být opravdu nemohlo.

Skoky na lyžích:

Muži - družstva: 1. Rakousko (Kraft, Huber, Hörl, Fettner) 942,7 b., 2. Slovinsko (Kos, C. Prevc, Zajc, P. Prevc) 934,4, 3. Německo (Geiger, Eisenbichler, Schmid, Leyhe) 922,9, 4. Norsko 922,1, 5. Japonsko 882,8, 6. Polsko 880,1, 7. Rusko 806,5, 8. Švýcarsko 791,5, 9. ČR (Polášek, Kožíšek, Sakala, Koudelka) 279,5, 10. USA 261,0

Ani v Big Airu se nepovedlo Pančochové postoupit z kvalifikace

Vzhledem k tomu, že Šárka Pančochová absolvovala v Pekingu závody ve všech snowboardových disciplínách, tedy i ve slopestylu, na U-rampě a v Big Airu, očekávalo se, že by alespoň někde mohla tato česká reprezentantka postoupit z kvalifikace. Nakonec se jíto nepovedlo v žádné z těchto sisciplín a to ani v Big Airu.

Jednatřicetiletá závodnice, které se jako první freestylistce na světě podařilo kvalifikovat se na olympiádu právě ve všech těchto třech discplínách, se pokusila v prvním skoku o backside 900 malone. Vše ale ztroskotalo tehdy na dopadu. "Stresovala jsem se v první jízdě a spadla na blbosti, na které jsem už dávno nespadla. Je to trik, který mám fakt naskákaný na sto procent," sdělila k tomu po závodě pro Českou televizi Pančochová.

Při druhém pokusu se pokoušela o backside 720, které se jí naopak vydařil a vše zakončila trikem frontside 720 s chycením za zadní špičku prkna. "Protože se mi nepodařil první skok, tak jsem pak musela improvizovat a taktizovat. Myslela jsem si, že by mi to mohlo vyjít do finále. Mám je víc na jistotu, proto jsem je zvolila," pokračovala v hodnocení svého výkonu Pančochová. Ta sice byla chvíli na poslední postupové pozici. Svými třetími pokusy sle českou reprezentanku ještě překonaly v součtu bodů za dva nejlepší skoky dvě soupeřky a tak se nakonec do první dvanáctky závodnic nevešla.

Kvalifikaci nakonec vyhrála vítězka ze slopestylu Novozélanďanka Zoi Sadowská Synnottová, na druhém místě skončila v kvalifkaci Kokomo Muraseová, třetí Reira Iwabučiová (obě z Japonska).

Snowboarding:

Ženy: Big Air - kvalifikace: 1. Sadowská Synnottová (N. Zél.) 176,50, 2. Muraseová 171,00, 3. Iwabučiová (obě Jap.) 158,50, ... 14. Pančochová (ČR) 123,00 - nepostoupila do finále

Sourozenci Taschlerovi skončili v rytmickém tanci šestnáctí. Vítězi se stali Francouzi

Přestože čeští krasobruslaři Natálie a Filip Tachlerovi nakonec v tancích skončili na 16. pozici, byli ze svého výkonu spokojení. Jejich volný tanec v rytmu tanga zajeli podle svých představ a dokázali se tak díky tomuto výkonu poszunout o jedno místo ve výsledkové listině výše. Navíc k tomuto posunu pomohl i nejistý výkon Natalie Kaliszekové a Maksyma Spodyrijeva z Polska. Ti totiž ve své jízdě nezvládli závěrečnou zvedačku.

"Za mě ta jízda byla peckoidní. Konečně, po dlouhé době, jsme zajeli čistou jízdu, což byl skvělý pocit. Od začátku jsme byli v přítomném okamžiku. Na konci jsem tam mohl pustit ty emoce," nechal se slyšet k výkonu českých sourozenců jeden z nich Filip v rozhovoru pro Českou televizi. "Za mě ta jízda byla peckoidní. Konečně, po dlouhé době, jsme zajeli čistou jízdu, což byl skvělý pocit. Od začátku jsme byli v přítomném okamžiku. Na konci jsem tam mohl pustit ty emoce," dodala o nic méně spokojenější jeho sestra Natálie.

O tom, že se ve finálové části závodu v tancích čeští sourozenci skutečně představí, rozhodl jejich rytmický tanec. Před ním žádná nerovozita cítit naštěstí nebyla. "Řekla jsem si, že není co ztratit. Teď je čas si to užít. V kraťasu jsme si to odpracovali, postupovali jsme," řekla Taschlerová pro Radiožurnál. Filip Taschler pak vidí za jejjich značným posunem ve výkonnosti jejich spolupráci s italským koučem Matteem Zannim. "Posunul nás ve všech směrech. Začali jsme s ním pracovat, když jsme dospívali, odletěli jsme s ním do Ameriky. naučil nás novému přístupu ke sportu, myšlení o životě," řekl.

Natálie pak k němu s odkazem na to, že před třemi lety právě on sourozencům řekl jako první zprávu o smrti jejich otce, prozradila  následující: "Nebereme ho jako trenéra, ale součást rodiny."

Závod v tancích nakonec ovládli čtyřnásobní světoví šampioni z Francie Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron, jež se nakonec mohli pyšnit rekordním součtem 226,98 bodu. Druzí skončili účadují světoví i evropští šampioni Victoria Sinicinová a Nikita Kacalapov z Ruska.

Krasobrusení - závod v tancích:

1. Papadakisová, Cizeron (Fr.) 226,98, 2. Sinicinová, Kacalapov (Rus.) 220,51, 3. Hubbellová, Donohue 218,02, 4. Chocková, Bates (oba USA) 214,77, 5. Guignardová, Fabbri (It.) 207,05, 6. Stěpanovová, Bukin (Rus.) 205,07, 7. Gillesová, Poirier (Kan.) 204,78, 8. Smartová, Díaz (Šp.) 199,11, 9. Fournierová Beaudryová, Sörensen (Kan.) 192,35, 10. Fearová, Gibbson (Brit.) 191,64 , ... 16. Taschlerová, Taschler 168,32

Český dvojbob je po druhé jízdě na dvanácté pozici

Pro českou posádku Dominika Dvořáka a Jakuba Noska je cíl umístit se do desátého místa na této olympiádě. Naposledy se to podařilo českému dvojbobu pod pěti kruhy v roce 1998. Nyní tedy současnou českou posádku od dělí od TOP 10 pouhých 25 setin a po druhé jízdě je tak tedy dvanáctá.

Vedoucí pozici pak drží německý suverén Friedrich, olympijský vítěz z Pcjongčchangu. Vede o patnáct setin, přestože druhou jízdu zajela lépe jiná německá posádka s Johannesem Lochnerem.

Související

Ilustrační fotografie.

Rusové a Bělorusové mohou na paralympiádu jako neutrální sportovci

Ruští a běloruští reprezentanti se navzdory vojenskému útoku svých zemí na Ukrajinu mohou zúčastnit zimních paralympijských her, které v pátek začnou v Pekingu. Startovat však budou jako neutrální sportovci. Dnes o tom rozhodl Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) s tím, že Rusko s Běloruskem budou vyškrtnuty z medailové tabulky.
Ilustrační foto

Zimní hry skončily. Češi na nich zažili druhý nejhorší výsledek v počtu medailí

Nedělním dnem byly zakončeny slavnostním ceremionálem 24. Zimní olympijské hry konané v čínském Pekingu, který tak předal štafetu pořadatelství italským městům Miláno a Cortina d´Amepzzo. Na právě skončených letošních Hrách zaznamenali čeští olympionici, kterých bylo rekordně celkem až 113, druhý nejhorší výsledek v počtu získaných medailí od roku 1994, kdy Češi nezískali ani jeden cenný kov.

Více souvisejících

olympijské hry 2022 olympiáda

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

před 2 hodinami

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

před 4 hodinami

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

před 5 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 7 hodinami

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 12 hodinami

včera

Může se to táhnout roky. Po smrti horolezkyně Kolouchové nastal nový problém

Nový problém vyvstal v případu zesnulé horolezkyně Kláry Kolouchové. Ačkoliv panuje přesvědčení, že je Češka po smrti, zatím nebyla prohlášena za mrtvou. To klidně může trvat několik let, upozorňují experti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy