Proč má Facebook problémy aneb co hrozí jeho uživatelům?

Jedna z největších sociálních sítí na světě zažívá těžké období. Její hlavní zakladatel a výkonný ředitel Mark Zuckerberg byl už několikrát nucen prezentovat zájmy své korporace před soudem a byl obviněn ze zprostředkovávání osobních údajů uživatelů sociální sítě, včetně monitoringu a šíření Fake news (dezinformace – pozn. redakce). Situace vygradovala tím, že společnost Apple čerstvě oznámila, že další softwarová aktualizace bude blokovat možnost Facebooku monitorovat aktivitu uživatelů na internetu. Monitoring pomáhal Facebooku vyhledávat vhodný reklamní obsah pro své uživatelé, a to i v době, kdy člověk na Facebooku byl offline.

„Facebook je monstrum, které porodil sám internet,“ psali na svých sociálních sítích lidé. Problém je ovšem v tom, že Facebook už dávno překročil hranice pouhé sociální sítě či komunikačního prostředku – stal se tak nutným nástrojem, který by v dnešním světě musel mít každý. Stejnou epidemií šíření zažívala televize či mobilní telefon, teď už si bez tohoto vybavení nikdo nemůže představit svoji existenci. Zatímco význam televize a rádia dlouhodobě klesá, na svět přichází novější a novější technologie.

Problémy začaly v době, kdy se sociální síť stihla rozšířit po celém světě a zasáhla životy milionů lidí. Potíže Facebook řešil ještě před tím, než se ve světě hovořilo o Fake news či internetovém monitoringu. První roky existence si uživatelé stěžovali na to, že sociální síť nepředpokládá úplné odstranění uživatelského profilu a osobní informace i po odstranění zůstávají v rukou firmy. V roce 2009 taková možnost byla konečně zavedená, lidé se ovšem ke svému profilu mohou buď vracet anebo ho odstranit úplně pomocí speciálního formuláře. Informace o uživateli i přes odstranění profilu zůstává v rukou korporace – foto, osobní údaje, korespondence a seznam přátel zůstanou navždy v rámci samotné korporace ve formě jednotek informace.

Sociální síť se čím dál tím víc stává nástrojem v sociálních, politických i psychologických změnách ve společnosti – záleží pouze na tom ve kterých rukou se tento prostředek ocitne. Facebook odehrál důležitou roli v revolucích po celém světě a sloužil jako nástroj komunikace mezi skupinami lidí, dal možnost provádět veřejné protesty, rychle vyjednávat klíčové události a být vždycky ve spojení s celým světem. Člověk mající hodně sledovatelů na svém profilu, má k dispozici velkou vládu ovlivňovat lidi svým obsahem. Lidé začínají závidět ostatním uživatelům Facebooku pouze na základě toho, jak vypadá jejich život na patřičné sociální síti. Většina si ani neuvědomuje, že sdílené foto a příspěvky nemusí zobrazovat úplný obraz, jak vypadá život daného člověka doopravdy.

V roce 2016 Facebook se stál bojištěm o voličské hlasy a politici si konečně uvědomili, že mohou ovlivňovat své potencionální voliče i pomocí sociálních sítí, je to dokonce nejefektivnější metoda, jak získat hlasy nerozhodnuté voličské kategorie. Podobnou metodu podle některých amerických státních orgánů využilo i Rusko, aby mohlo ovlivnit volby v Americe v roce 2016. 

Nikdy nevíte, co se doopravdy skrývá za tím, že jednou Facebooku dovolíte používat své osobní údaje, s čímž se minimálně jednou setkal každý uživatel mobilní aplikace. Díky monitoringu uživatelské aktivity na internetu, může sociální síť pro vás filtrovat reklamní obsah, který uvidíte na samotném Facebooku. Tím samým společnost může cílit na vaše zájmy a mít jistotu, že dané zboží či služba by vás mohlo zaujmout. Je známo, že reklama patří k důležitým příjmům korporace a zajišťuje vedení jisté a stabilní finanční přítoky. Zatímco uživatel volně surfuje internetem, Facebook monitoruje cookie a získané informace o vás si „půjčuje“.

Společnost Apple podle různých kyber-expertů je inovátorem v boji o internetové bezpečí. Nikdo ovšem netuší, jak daleko půjde Facebook, aby mohl získat pozornost svých uživatelů. Samotný Mark Zuckerberg je podle jeho komentářů si vědom toho, jaký vliv má sociální síť na životy jejích uživatelů a bude dělat všechno možné, aby dosáhnout kompromisu mezi obyčejnými uživateli a možnostmi, které vývojářům dává virtuální pavučina.

Související

Více souvisejících

Facebook Mark Zuckerberg (majitel sítě Facebook) sociální sítě

Aktuálně se děje

před 36 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy