Jedna z největších sociálních sítí na světě zažívá těžké období. Její hlavní zakladatel a výkonný ředitel Mark Zuckerberg byl už několikrát nucen prezentovat zájmy své korporace před soudem a byl obviněn ze zprostředkovávání osobních údajů uživatelů sociální sítě, včetně monitoringu a šíření Fake news (dezinformace – pozn. redakce). Situace vygradovala tím, že společnost Apple čerstvě oznámila, že další softwarová aktualizace bude blokovat možnost Facebooku monitorovat aktivitu uživatelů na internetu. Monitoring pomáhal Facebooku vyhledávat vhodný reklamní obsah pro své uživatelé, a to i v době, kdy člověk na Facebooku byl offline.
„Facebook je monstrum, které porodil sám internet,“ psali na svých sociálních sítích lidé. Problém je ovšem v tom, že Facebook už dávno překročil hranice pouhé sociální sítě či komunikačního prostředku – stal se tak nutným nástrojem, který by v dnešním světě musel mít každý. Stejnou epidemií šíření zažívala televize či mobilní telefon, teď už si bez tohoto vybavení nikdo nemůže představit svoji existenci. Zatímco význam televize a rádia dlouhodobě klesá, na svět přichází novější a novější technologie.
Problémy začaly v době, kdy se sociální síť stihla rozšířit po celém světě a zasáhla životy milionů lidí. Potíže Facebook řešil ještě před tím, než se ve světě hovořilo o Fake news či internetovém monitoringu. První roky existence si uživatelé stěžovali na to, že sociální síť nepředpokládá úplné odstranění uživatelského profilu a osobní informace i po odstranění zůstávají v rukou firmy. V roce 2009 taková možnost byla konečně zavedená, lidé se ovšem ke svému profilu mohou buď vracet anebo ho odstranit úplně pomocí speciálního formuláře. Informace o uživateli i přes odstranění profilu zůstává v rukou korporace – foto, osobní údaje, korespondence a seznam přátel zůstanou navždy v rámci samotné korporace ve formě jednotek informace.
Sociální síť se čím dál tím víc stává nástrojem v sociálních, politických i psychologických změnách ve společnosti – záleží pouze na tom ve kterých rukou se tento prostředek ocitne. Facebook odehrál důležitou roli v revolucích po celém světě a sloužil jako nástroj komunikace mezi skupinami lidí, dal možnost provádět veřejné protesty, rychle vyjednávat klíčové události a být vždycky ve spojení s celým světem. Člověk mající hodně sledovatelů na svém profilu, má k dispozici velkou vládu ovlivňovat lidi svým obsahem. Lidé začínají závidět ostatním uživatelům Facebooku pouze na základě toho, jak vypadá jejich život na patřičné sociální síti. Většina si ani neuvědomuje, že sdílené foto a příspěvky nemusí zobrazovat úplný obraz, jak vypadá život daného člověka doopravdy.
V roce 2016 Facebook se stál bojištěm o voličské hlasy a politici si konečně uvědomili, že mohou ovlivňovat své potencionální voliče i pomocí sociálních sítí, je to dokonce nejefektivnější metoda, jak získat hlasy nerozhodnuté voličské kategorie. Podobnou metodu podle některých amerických státních orgánů využilo i Rusko, aby mohlo ovlivnit volby v Americe v roce 2016.
Nikdy nevíte, co se doopravdy skrývá za tím, že jednou Facebooku dovolíte používat své osobní údaje, s čímž se minimálně jednou setkal každý uživatel mobilní aplikace. Díky monitoringu uživatelské aktivity na internetu, může sociální síť pro vás filtrovat reklamní obsah, který uvidíte na samotném Facebooku. Tím samým společnost může cílit na vaše zájmy a mít jistotu, že dané zboží či služba by vás mohlo zaujmout. Je známo, že reklama patří k důležitým příjmům korporace a zajišťuje vedení jisté a stabilní finanční přítoky. Zatímco uživatel volně surfuje internetem, Facebook monitoruje cookie a získané informace o vás si „půjčuje“.
Společnost Apple podle různých kyber-expertů je inovátorem v boji o internetové bezpečí. Nikdo ovšem netuší, jak daleko půjde Facebook, aby mohl získat pozornost svých uživatelů. Samotný Mark Zuckerberg je podle jeho komentářů si vědom toho, jaký vliv má sociální síť na životy jejích uživatelů a bude dělat všechno možné, aby dosáhnout kompromisu mezi obyčejnými uživateli a možnostmi, které vývojářům dává virtuální pavučina.
Související

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Fico a Facebook? Je lepší než Beyoncé, budí to podezření. Exministr ostře zaútočil
Facebook , Mark Zuckerberg (majitel sítě Facebook) , sociální sítě
Aktuálně se děje
před 22 minutami

Dubnové důchody. Mění se termíny výplat, pošťáci mají napilno
před 1 hodinou

Hokejová Sparta se ponořila do smutku. Zemřel mistr světa Jiří Kochta
před 2 hodinami

Další incident na motokrosu. Dívku zranila motorka, která vyletěla mezi diváky
před 2 hodinami

Trump velebí novou celní politiku. Američanům slibuje historickou revoluci
před 3 hodinami

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit
před 4 hodinami

V Troji hořel dům. Dva lidé se evakuovali, nikdo se nezranil
před 5 hodinami

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia
před 5 hodinami

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno
před 6 hodinami

Požár v Havlíčkově Brodě ovlivnil i dopravu. Hořelo auto s elektronikou
před 7 hodinami

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
před 8 hodinami

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
před 9 hodinami

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
před 10 hodinami

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
před 10 hodinami

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 12 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera
Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.
Zdroj: Jakub Jurek