Flak. Zbraň, kterou milují tvůrci sci-fi seriálů, za druhé světové děsila spojence

Německé stíhací letectvo po celou 2. světovou válku vzbuzovalo ve svých protivnících respekt. Skutečný strach u nich však vzbuzovalo německé protiletadlové dělostřelectvo. Čísla mluvila jasně. Například za červen 1944 němečtí stíhači sestřelili 81 amerických letadel. Ale německá pozemní protiletadlová obrana si připsala 200 úspěchů! A páteří této obrany byl 88 milimetrový kanón Flak 18/36/37.

Historie zbraně se začala psát již za 1. světové války s tím, jak se zvyšovaly výkony letadel bylo potřeba i výkonnějších protiletadlových zbraní. Předchůdce pozdější osmaosmdesátky měl bránit Porúří a měl na svoji dobu úžasný dostřel do výšky 6800 metrů. Než se však kanónu dostalo širšího rozšíření, válka skončila a Versailleská smlouva jeho další vývoj zakazovala. Firma Krupp vyřešila problém jednoduše. V roce 1920 přesunula celou konstrukční kancelář do Švédska, kde úzce spolupracovala s firmou Bofors. Zde vznikla legendární druhoválečná osmaosmdesátka.  

Krupp původně počítal s menší ráží 75 milimetrů, ale s tou nebyl německy Reichswehr spokojen, a tak se inženýři vrátili k osvědčené ráži. Nová zbraň měla délku hlavně 4,9 metru, celkovou délku 7,62 metr a výšku 2,42 metru. Dopravní hmotnost s podvozkem byla 8,2 tuny a bojová na křížové lafetě pak 5,1 tuny. Pro novou zbraň byl vyvinut nový náboj o délce 56 kalibrů. Od počátku se počítalo s tím, že zbraň bude použita i proti pozemním cílům. Proto byly vyvinuty dvě verze nábojů: vysoce výbušné proti letadlům a pěchotě a protipancéřové.

Největší inovací však bylo poloautomatické nabíjení. Do kanonu stačilo pouze vkládat náboje a systém se postaral o vystřelení a vyhození prázdné nábojnice. S dobře vycvičenou posádkou dokázala osmaosmdesátka vystřelit až 20 nábojů za minutu. V protiletecké konfiguraci byl maximální dostřel do výšky 10 600 metrů a v pozemní konfiguraci dokázal kanón vystřelit až na vzdálenost 14 860 metrů. Životnost hlavně byla 6000 výstřelů. Cena za kus byla 33 500 říšských marek.

Prototyp byl hotov v roce 1928, první sériové kusy byly vyrobeny v roce 1931 ve Švédsku a tajně dopraveny do Německa ke zkouškám. Sériová výroba se rozeběhla až v roce 1933 po nástupu nacistů. Ti, aby zakryli, že se fakticky jedná o novou zbraň porušující Versailleskou smlouvu, kanón označili jako 8,8 cm Flak 18 (Flak-Flugzeugabwehrkanone – protiletecký kanón), přičemž 18 měla značit rok vyvinutí a zavedení zbraně do výzbroje.

K prvnímu bojovému nasazení zbraně došlo ve Španělské občanské válce, kde se kanón skvěle osvědčil. Zkušenosti z tohoto konfliktu němečtí konstruktéři zúročili v nové verzi nazvané Flak 36. nejviditelnější novinkou byl štít, který měl částečně chránit posádku před palbou nepřítele. Další novinkou bylo rozdělení děla na tři části. Pokud došlo ke zničení nebo opotřebení některé z částí, stačilo ji vyměnit a kanón byl stále použitelný. Nově také kanón mohl střílet i z přepravního podvozku. Další modifikace přišla o rok později. Flak 37 dostal nová mířidla a přístroj na výpočet vzdálenosti.

Osmaosmdesátka sloužila na všech bojištích wehrmachtu. Ukázaly se některé nedostatky. Kanón byl těžký a táhnout jej mohly jen nejtěžší náklaďáky a jeho přílišná výška bránila v jeho dokonalém zamaskování. Oba nedostatky však více než kompenzovala jeho bojová hodnota. V poušti Afriky a obrovských prostorách Sovětského svazu se však Flak uplatnil především jako protitanková zbraň.

 Během operace Barbarossa v roce 1941 byla osmaosmdesátka jediným německým dělem schopným zničit sovětské tanky KV-1 a 2. Němci proto vyvinuli z protileteckého děla čistě pozemní protitankovou verzi 8,8 cm Pak 43 (Panzerjägerkanone – protitankový kanón), kterým byly vybaveny i stroje  Elefant a Jagdtiger a 8.8 cm KwK 43 určené pro tanky Königstiger. Celkem bylo obou pozemních verzí kanónu vyrobeno přes 1000 kusů.

V roce 1941 Němci zavedli do služby nástupce osmaosmdesátky. Flak 41 měl zmodernizovaný poloautomatický systém nabíjení a měl kadenci 25 ran v minutě. Výškový dostřel byl 14 800 metrů. Bohužel pro Němce trpěl kanón mnoha technickými problémy a byl velmi složitý na výrobu. Do konce války jich bylo vyrobeno pouhých 556 kusů. Naopak osmaosmdesátka se ukázala jako naprosto nepřekonatelná a její výroba, na níž s podílela i plzeňská Škodovka běžela doslova do posledního dne války a dala celkem 20 753 kusů.

Již před válkou byla osmaosmdesátka exportována nejen do válčícího Španělska, ale i Číny, Brazílie, po podepsání smlouvy Ribbentrop-Molotov i do Sovětského svazu a Řecka. Řecké osmaosmdesátky v roce 1940 zatopily řádně nejen Italům, ale o rok později i Němcům. Během války se pak kanón dostal do výzbroje většiny spojenců Německa, ale kořistními kusy bylo vybaveno několik amerických a sovětských jednotek. Jejich nasazení však bránil nedostatek munice. Po válce osmaosmdesátky zůstaly ve výzbroji mnoha zemí. Jugoslávské kanóny se ocitly v boji během občanské války v 90. letech.  Poslední zemí, která originální německé druhoválečné kanóny vyřadila po roce 2000 ze služby bylo Finsko.

Bez zajímavosti jistě není, že Flak 18/36/37 dostala i do výzbroje československé armády pod označením 88 mm PLK vz. 37 N a to v nezanedbatelném počtu 329 kusů. Z armády měly být vyřazeny v 60. letech, ale podle některých zdrojů ještě na začátku 70. let osmaosmdesátky měly být rozmístěny pod velením Lidových Milic v Severních Čechách na obranu místních továren a dolů.    

Související

Přerov si připomene 265 obětí poválečného masakru z roku 1945 (Švédské šance).

Masakr na Švédských šancích. Před 80 lety bylo zavražděno přes 250 nevinných Němců

Po skončení druhé světové války se Češi mstili Němcům. Za válečné zločiny ovšem bohužel mnohdy trpěli ti občané německé národnosti, kteří se ničeho špatného nedopustili. V noci z 18. na 19. června 1945 došlo k největšímu z poválečných masakrů spáchaných na nevinných osobách. Na Švédských šancích nedaleko Přerova českoslovenští vojáci povraždili skupinu více než 250 Němců, Maďarů a Slováků. Z naprosté většiny byly mezi oběťmi ženy a děti. O tragické události se dlouho veřejně nesmělo mluvit, teprve po pádu komunistického režimu se jí začali zabývat historikové.
Bismarck (Foto: Bundesarchiv) Komentář

Zkáza Hitlerovy námořní pýchy. Krátký, ale nezapomenutelný příběh Bismarcku

Koncem května 1941 se na rozbouřených vlnách severního Atlantiku odehrála jedna z nejdramatičtějších námořních epizod druhé světové války – zoufalý hon desítek britských lodí na německou bitevní loď Bismarck. Tato obrovská a moderní válečná loď, chlouba nacistického Německa, vzbuzovala strach i respekt. Představovala pohyblivou pevnost na moři, kterou nacistická propaganda označovala za prakticky nepotopitelnou.

Více souvisejících

II. světová válka 88mm kanón Flak

Aktuálně se děje

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

včera

včera

včera

Donald Trump po atentátu v Butleru.

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí

Tajná služba USA suspendovala šest agentů, kteří loni zajišťovali bezpečnost volebního mítinku v pensylvánském Butleru, kde došlo k atentátu na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Suspendace trvají 10 až 42 dnů bez platu. Kritici však upozorňují, že tresty nejsou dostatečné a že odpovědnost byla přenesena pouze na regionální pracovníky, zatímco členové Trumpovy osobní ochranky zůstali z velké části nedotčeni.

včera

včera

V Texasu odklízejí následky tragických povodní. Prohlédněte si galerii

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící

Neutuchající neštěstí v americkém státě Texas nadále pokračuje. Po bleskových povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe, místní úřady stále evidují 160 pohřešovaných. Dosud bylo potvrzeno 121 úmrtí. Záchranné operace vedené složkami integrovaného záchranného systému, armádou i dobrovolníky pokračují ve vyhledávání nezvěstných a v odstraňování škod.

včera

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost

V Česku se proslýchalo o tom, že Rusové plánují teroristický útok. Bezpečnostní složky státu nicméně možnou bezpečnostní hrozbu prověřily a vyvrátily. Byla také přijata nespecifikovaná preventivní opatření. Nikdo nebyl zatčen ani umístěn do vazby, informovalo Vojenské zpravodajství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy