Ovlivňuje menstruace mozek ženy? Vědci rozluštili prastarou záhadu

Je jen málo věcí je tak obklopeno mýty jako ženská menstruace. Jeden z nich teď vyvrací nová vědecká studie, která se zabývala tím, jestli má ženská perioda vliv na paměť a kognitivní schopnosti žen.

Ženy, které mají své dny, jsou zapomnětlivé, pomalé a obecně neschopné fungovat jako normální člověk. Právě to je jedna z pověr, která se pojí s menstruací. Studie zveřejněna v časopise Frontiers v Behavioral Neuroscience zjišťovala, zda menstruace opravdu postihuje ženské soustředění, paměť, kognitivní schopnosti a schopnost vykonávat více úloh najednou.

Závěry vědců jsou jasné – nebyla objevena žádná souvislost mezi menstruačními cykly a sníženou kognitivní výkonností žen. „Hormonální změny spojené s menstruačním cyklem nevykazují žádnou spojitost s kognitivní výkonností,“ uvádí autorka studie, profesorka Brigitte Leenersová v prohlášení.  „I když se mohou objevit individuální výjimky, kognitivní výkonnost žen obecně není narušena hormonálními změnami souvisejícími s menstruačním cyklem.“

Vědci testovali kognitivní funkce 88 žen z Německa a Švýcarska ve čtyřech různých časech v průběhu jejich menstruačního cyklu, pak znovu otestovali 68 z nich během druhého menstruačního cyklu. Měřili také jejich hladiny estrogenu, progesteronu a testosteronu ve čtyřech etapách v průběhu cyklu. Zatímco některé hormony byly u části žen spojeny se změnami v celém prvním cyklu, tyto účinky nebyly pozorovány v následujícím cyklu. To vedlo tým k závěru, že neexistuje „žádná konzistentní asociace“ mezi hormonální hladinou žen a bystrostí jejich mozku.

Jde přitom o jeden z mýtů o menstruaci, které i nadále přetrvávají. Naposledy se o něm zmínil ruský prezident Vladimir Putin v rozsáhlém rozhovoru s režisérem Oliverem Stonem. „Nejsem žena, takže nemám špatné dny. Nesnažím se nikoho urazit. To je jen podstata věci. Existují určité přírodní cykly,“ tvrdil Putin.

Profesorka Leenersová říká, že nápad je ve společnosti zakořeněn tak hluboce, že mu věří i mnohé ženy. „Jako specialistka na reprodukční medicínu a psychoterapeutka jednám s mnoha ženami, které mají dojem, že menstruační cyklus ovlivňuje jejich pohodu a kognitivní výkonnost,“ přiznala.

Studie naznačuje, že předchozí vědecký výzkum, který objevil spojitost mezi menstruačními cykly a kognitivními funkcemi jsou „náchylné k přemrštěnému efektu a falešným pozitivním nálezům v důsledku metodologických předsudků a náhodné odchylky.“ Většina předchozích studií navíc nesledovala ženy ve dvou nebo více po sobě jdoucích menstruačních cyklech.

Vědci varují, že je třeba provést další testy, protože jejich výzkum má určitá omezení.  Pro začátek byla jejich velikost vzorku poměrně malá - i když se do výzkumu zapojilo více žen než v řadě podobných menstruačních studií. V dalších fázích proto chtějí zapojit více žen, zejména těch, které trpí hormonálními poruchami.

Související

Mládá dívka

Mezinárodní den žen. Svátek, který zneužil komunistický režim

Mezinárodní den žen má dlouhou historii, vznikl již na počátku minulého století. Jeho původním smyslem bylo upozornění na zrovnoprávnění žen s muži, tuto myšlenku ovšem na dlouhou dobu odsunul do pozadí komunistický režim. Ten totiž nejenom ženská práva, ale všeobecně práva každého člověka značně omezoval, a tak z Mezinárodního dne žen udělal oslavu pracujících údernic budujících socialismus a svátek také využil ke lživé propagandě. 

Více souvisejících

ženy zdraví Vědci

Aktuálně se děje

před 34 minutami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil aktualizaci jaderné doktríny své země jen dva dny poté, co jeho americký protějšek Joe Biden dal Ukrajině povolení využívat americké zbraně dlouhého dosahu k útokům na ruském území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy