Šlofík v práci? Podle vědců ideální

Vědci přišli s další studií, která potvrzuje, že alespoň 20minutový spánek v práci vede ke zvýšení pracovního výkonu a produktivity. Stačí jen přesvědčit vašeho šéfa, aby vám to umožnil. Pokud byste však usnuli na více než hodinku, už by to byl problém.

Setkal se s tím už každý. Ráno si dáte kafíčko, dvě kafíčka a v poledne vám hlava podezřele klesá pod úroveň monitoru počítače. Nebo se jdete najíst a spokojenost z dobrého oběda na vás dopadá nutností dát si "dvacet". 

Možná je to způsobené tím, že jste se předešlou noc vrátili pozdě z noční jízdy, možná si chodíte ráno zaběhat nebo rovnou do posilky, a poté rovnou do práce. V určitou chvíli je pak to jediné, co si přejete, malý šlofík. Japonci pro tuto potřebu dokonce vytvořili vlastní slůvko "inemuri". Jde o krátký taktický spánek, který si dávají v práci. 

Naneštěstí je však na mnoha pracovištích, a v Česku zřejmě na všech, zakázáno pospávat v pracovní době. Většina z nás se tak musí přemoci a vyčkat do brzkého podvečera, kdy si doma můžeme zdřímnout. 

Nyní se však ukázalo, že máme pádné argumenty pro našeho šéfa, abychom si dali 20 minut krátkého šlofíka na pracovišti. Pouhých dvacet minut může zvýšit naši produktivitu, obzvlášť v těchto horkých dnech. Dokazuje to studie zveřejněná v Nature Neuroscience. Vědci zjistili, že pracovní nasazení a pracovní výkony klesají v průběhu dne. Pokud si však v průběhu pracovní doby zdřímneme, zastavíme tím pokles naší výkonnosti a dokonce ji v některých případech i pozvedneme. 

Dr. Mednick, který je autorem studie, pro New York Times sdělil, že "různé typy spánků" nabízejí specifické benefity. Pokud bychom spali déle než 60 minut, dostaví se pocit vratkosti, budeme úplně "groggy". Šlofík o 20 až 60 minutách vám však může pomoci s pamětí. Zapamatujeme si více věcí a detailů, můžeme se snáz učit, zejména detailní informace. 

Pokud budeme spát déle než hodinku, upadneme do tzv. R.E.M. spánku, tedy hlubokého spánku.

Podobná studie vyšla už před dvěma lety. Vydal ji magazín Current Biology. Studie zkoumala  spánkové návyky třech předindustriálních společností v Tanzánii, Namibii a v Bolívii. Všechny společnosti si užívají spánku i v denní době. Jerome Siegel, vědec a profesor psychiatrie a biobehaviorálních věd řekl pro New York Times, že členové těchto společenství jsou nejaktivnější ráno, poté se ukryjí do stínu stromů, kde si krátce zdřímnou, poté pokračují v nějaké práci a večer jdou spát. 

Denní spánek udržuje pozornost a ostražitost. Není to ale tak jednoduché, jak to zní - nezajedeme k pumpě a nedotankujeme plnou nádrž. Aby toto pravidlo platilo, měli bychom se vyvarovat příjmu kofeinu, zejména později během dne, zároveň bychom měli každý den vstávat zhruba ve stejný čas. 

Zajímavostí je, že ženy pro plnou pozornost potřebují o 20 minut delšího šlofíka než muži. A kde tedy muže dohnat? Právě v práci. 

Související

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Pro dobrou náladu je kvalitní spánek naprostou nezbytností. Dostatek odpočinku je důležitý pro zdraví. Mnoho lidí má přitom se spánkem problémy. Ty mohou být způsobeny různými faktory, jedním z těch nejdůležitějších je nevhodná matrace. Proto je důležité si postel pečlivě vybírat, abyste se v noci nepřevalovali.

Více souvisejících

spánek práce věda Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy