Abnormality v plicích i ledvinách. Symptomy koronaviru přetrvávají i měsíce, tvrdí vědci

Mnozí pacienti propuštění z nemocnice mají příznaky dušnosti, únavy, úzkosti a deprese i dva až tři měsíce od nákazy koronavirem. Vyplývá to ze studie vedené vědci z britské Oxfordské univerzity o dlouhodobém dopadu koronaviru, informovala agentura Reuters.

Modelace ukazuje masivní poškození plic nakaženého pacienta
doporučujeme

Studie sledovala 58 pacientů hospitalizovaných s koronavirem. Vědci zjistili abnormality ve více orgánech. Osoby, které prodělaly koronavirus, by podle vědců mohly trpět přetrvávajícími záněty.

"Tato zjištění podtrhují potřebu dále prozkoumat fyziologické procesy spojené s covidem-19 a vyvinout všestranný, jednotný model klinické péče o naše pacienty po propuštění z nemocnice," uvedla Betty Ramanová, lékařka z Oxfordské univerzity a jedna z vedoucích studie.

Výsledky oxfordské studie ukázaly, že dva až tři měsíce po nákaze koronavirem trpělo 64 procent pacientů přetrvávající dušností a 55 procent uvádělo výraznou únavu. Magnetická rezonance ukázala abnormality v plicích 60 procent pacientů s koronavirem, v ledvinách u 29 procent, v srdci u 26 procent a v játrech u deseti procent pacientů.

Vědci z britské Oxfordské univerzity se tématu věnují dlouhodobě. Vyvinuli například rychlotest na covid-19, který je schopen identifikovat koronavirus do pěti minut. Uplatnění může najít na letištích či ve firmách.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: AstraZeneca uvedla, že její vakcína je účinná až z 90 procent

23.11.2020 12:35 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19 vyvinutá britsko-švédskou farmaceutickou společností AstraZeneca ve…

Vědci vyvíjejí nový přípravek. Má omezit šíření koronaviru

23.11.2020 10:52 Vědci ze Stanfordovy univerzity vyvíjejí nosní sprej, který má omezit šíření nového typu koronaviru…

ITER musí dosáhnout desetkrát vyšší teploty než Slunce, říká ředitel…

22.11.2020 17:30 ROZHOVOR – Na projektu fúzního reaktoru ITER, který má určit cestu produkci elektřiny do budoucna,…

Nejdražší zařízení na Zemi v sobě uzavře malé Slunce. ITER stojí stejně…

21.11.2020 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR – Nejdražší vědecké zařízení na planetě Zemi (dražší je už jen ISS ve vesmíru), které je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama