Stovky vědců varují: Koronavirus SARS-CoV-2 se může šířit i vzduchem

Světová zdravotnická organizace (WHO) i americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) prohlašují, že virus SARS-CoV-2 se šíří kapénkami, když mluvíme, smějeme se nebo zpíváme. Ulpívají na povrchu nebo na kůži a odtud se virus může dostat do těla. Odborník v oblasti přenosu virů ale poukazuje na velikost infikovaných kapének, které mohou být mikroskopické a mohou jedince infikovat vzduchem. „Není tajemství, že se agentury bojí mluvit o možnosti přenosu viru pouhým vzduchem,“ tvrdí vědec.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Donald Milton, odborník v oblasti environmentálního zdraví, je jedním z 239 vědců, kteří napsali otevřený dopis o potenciálním přenosu viru SARS-CoV-2 vzduchem. „Většina organizací veřejného zdraví, včetně WHO, neuznává přenos viru vzduchem. Mytí rukou a sociální distancování je přiměřené, ale podle našeho názoru to nestačí k zajištění ochrany před mikročásticemi viru ve vzduchu vypuštěnými infikovanými lidmi,“ napsal Milton se svými kolegy. Pro CNN se pak odborník zmínil o domněnce, že organizace se bojí mluvit o možném přenosu vzduchem, aby nevznikla panika mezi lidmi.

Milton doufá, že WHO co nejdříve uzná důležitost aerosolů viru SARS-CoV-2 ve vzduchu a o potenciálním šířením touto cestou lidi informuje. „Ať už to tak chtějí nazývat nebo ne,“ míní Milton a dodává, že vědci s touto myšlenkou pracují již od února letošního roku.

Milton předpokládá, že agentury se bojí hovořit o virových aerosolech ve vzduchu kvůli obavám z nedodržování hygienických opatření, nošení ochranných masek na obličeji a sociálního distancování. „Nejlepší vakcína proti strachu je znalost,“ zdůrazňuje Milton a dodává, že mytí rukou a nošení ochranných masek na obličeji výrazně snižuje přenos viru u zdroje, ale jakmile se vznáší ve vzduchu, už je těžší ho blokovat.

„Studie nepochybně prokázaly, že viry se uvolňují během výdechu, mluvení a kašle v mikrodropletech, které jsou dostatečně malé na to, aby zůstali ve vzduchu a představují riziko až 2 metry od infikovaného jednotlivce,“ tvrdí vědci. Milton dodává, že toto je klíčový faktor pandemie covid-19.

Ochranu před vznášejícími aerosoly ve vzduchu poskytuje respirátor N95 nebo vyšší a podle Miltona je právě toto možná důvod, proč WHO mlčí. Respirátor N95 je ekvivalentem evropského FFP2 a jde o celosvětově nedostatkové zboží, převážně určené pro zdravotnický personál, který je viru vystaven denně.

Milton uvedl, že jsou i méně nákladné způsoby, jak snížit riziko nákazy covid-19 pomocí aerosolů. „Například jednoduché kroky, jako otevřít dveře a okna mohou výrazně zvýšit průtok vzduchu,“ radí Milton a dodává, že v autě bychom měli mít otevřená okénka a ujistit se, že klimatizace je nastavena i na venkovní cirkulaci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Jaké jsou dopady covidu-19 na funkce mozku? Neurovědkyně prozradila, co…

12.08.2020 11:20 Koronavirus SARS-CoV-2 související s akutním respiračním syndromem se projevuje horečkou, suchým…

"Úlovek" olomouckých přírodovědců: Na Borneu objevili nejmenší druh…

12.08.2020 09:57 Olomoučtí přírodovědci objevili v tropických deštných lesích ostrova Borneo zřejmě nejmenší druh…

Matematik Turchin předpověděl nepokoje v USA? Podle některých vědců jde o…

12.08.2020 08:43 Před osmi lety vypočítal vědec Peter Turchin rizika sociálního napětí, která se podle něj objevují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama