Masky chrání veřejnost nedostatečně. Většina lidí je totiž nosí špatně, ukázaly studie

V rámci celosvětové pandemie covid-19 se obličejové masky staly jakousi ikonou, která má chránit populaci před možným šířením viru. Názory v oblasti ochrany se mohou lišit, někteří lékaři tvrdí, že neposkytují zase tak velkou ochranu, jak si můžeme myslet, druzí tvrdí, že nám může zachránit životy. Studie však ukázala, že jen velmi málo lidí ví, jak správně masky nasadit tak, aby byli správně chráněni.

Výzkum ze Singapuru ukázal, že pouze jeden z osmi účastníků si uměl správně nasadit respirátor N95. Tento druh respirátorů bychom v nejlepším případě měli nosit všichni, protože dokážou zachytit až 95 % aerosolů a nano částic, ale v současné době je to nedostatkové zboží, dokonce i pro zdravotnický personál a většina zemí žádá, aby lidé masky nenosili a přenechali je potřebnějším. Přesto, kdybychom měli masky k dispozici pro všechny, velká část populace by neuměla masku správně nasadit.

První studie, která se zabývala správným nošením masek vznikla po hurikánu Katrina a ve výsledku zjistila, že 24 % účastníků si neumělo nasadit masku správně. Poté v roce 2014 byly zaslány respirátory N95 s obrázkovým návodem singapurské veřejnosti v rámci možného krizového plánu v případě zhoršení ovzduší. O rok později bylo vybráno 714 lidí, které měli za úkol si nasadit respirátor, ale už bez obrázkového návodu a provedli kontrolu těsnění.

Úspěšnost byla pouze 12,6 %. Většina účastníků testem neprošla, a to se týkalo i lidí, kterým byl původně zaslán obrázkový návod, jak masku správně nasadit. Studie uvádí, že největší chyby lidé dělali v nesprávném umístění šňůrek, zanechávali mezery mezi maskou a kůží a nedokázali maskou správně sevřít nos.

Tato studie se týkala respirátorů s označením N95, v Evropské Unii nese označení FFP2 a v Číně KN95. Studie už nehovoří o přínosu chirurgických roušek nebo látkových masek. Autoři studie přesto apelují na politiky, aby k doporučení ochranných masek na obličej, poskytovali řádné instruktážní materiály, protože „naše studie vyhodnotila obrázkové návody jako nedostatečné“.

Studie, která byla zveřejněna v JAMA Network Open, zastává názor, že nošení masek N95 se míjí účinností během pandemie covid-19. „Používání masky N95 širokou veřejností se nemusí promítnou do účinné ochrany, ale naopak poskytují falešné ujištění,“ uvedli závěrem autoři studie.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Vědci

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy