Nejsou to jen důchodci. Vědci zjistili, že koronavirus ohrožuje ještě jednu skupinu lidí

Je známo, že nákaza koronavirem může být smrtelná zejména pro seniory a s přibývajícím věkem se riziko zhoršuje. Nyní ale vědci zjistili, že je ještě jedna skupina lidí, kterou nemoc covid-19 může vážně ohrozit. Jde o osoby pobývající v místě s s vyšší mírou smogu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Vyplývá to z nejnovější studie, která naznačuje, že pokud byl člověk dlouhodobě vystaven znečištěnému ovzduší, zhoršuje se u něj i průběh onemocnění způsobeného novým koronavirem. Informovala o tom agentura DPA.

Vědci z Harvardovy univerzity analyzovali data z více než 3000 okresů ve Spojených státech. Výzkumníci vypočítali dlouhodobé průměrné hodnoty znečištění jemnými částicemi, sazemi poškozujícími plíce, které jsou známé také jako PM2.5, z období let 2000-2016 a porovnali je s více než 7000 úmrtími na covid-19, ke kterým došlo do 4. dubna.

Při tomto srovnání experti zjistili, že že nárůst PM2.5 byť jen o jeden mikrogram na krychlový metr, byl spojen s 15 procentním nárůstem v počtu úmrtí. Z toho vyplývá, že osoby vystavené smogu mají vyšší riziko úmrtí než ty, které žijí v čistém prostředí bez znečištěného ovzduší.

Spoluautorka studie a profesorka biostatistiky na Harvardu Francesca Dominiciová uvedla, že její tým výzkum urychlil z důvodu prudkého zvyšování počtu obětí a z "morální povinnosti" informovat o této zdravotní krizi. Vědci zveřejnili data i text studie ještě před tím, než byl oficiálně publikován ve snaze podpořit výzkum a pokusit se tak zabránit dalším úmrtím.

"Pokud se nakazíte COVID-19, přičemž vaše plíce jsou již zanícené, protože dlouhodobě dýcháte znečištěný vzduch, může být váš stav horší, než kdybyste žili někde jinde," uvedla Dominiciová.

Vědci upozornili, že výsledky studie "zdůrazňují nutnost pokračovat v prosazování stávajících nařízení týkajících se znečištěného ovzduší s cílem ochrany zdraví lidí během krize, jakož i po ní." V opačném případě by mohlo dojít k možnému nárůstu smrtelných obětí.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objev českých vědců pomůže odhalit padělaná léčiva

27.05.2020 17:00 K odhalení padělků léčiv poslouží objev vědců z Vysoké školy chemicko-technologické(VŠCHT) v Praze…

Úspěch českých vědců: Mají evropský patent na diamantovou vrstvu…

27.05.2020 12:25 Řešení vědců z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze a Akademie věd ČR (AV ČR) pro…

Nová studie zjistila, proč byl pád meteoritu tak masivní, že vyhladil…

27.05.2020 09:59 Před 66 miliony let dopadl do oblasti dnešního Mexického zálivu meteorit, který zapříčinil masivní…

Vědci spouští rozsáhlou studii o covid-19, zapojí se 110 zemí včetně Česka

27.05.2020 09:36 Vědci spouští mezinárodní studii o covid-19, zapojí se 110 zemí ze šesti kontinentů včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy