Vědci zveřejnili vizualizaci, jak by se koronavirus choval v letadle

Pandemie koronaviru pozastavila leteckou dopravu, a jak se ukazuje, bylo to správné rozhodnutí. Univerzita v americké Indianě totiž zveřejnila vizualizaci šíření nákazy v letadle, zároveň však vědci zkoumají technologie, které by mohly riziko přenosu snížit.

Vizualizace ukazuje šíření kapének koronaviru na palubě poté, co jeden z cestujících zakašle. Kapénky by se podle rychle rozšířily a mnoho pasažérů by se pravděpodobně nakazilo.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) uvedl, že oproti běžnému stavu se cestování letadlem snížilo o 95 procent. Mnohé státy nyní začaly opatření postupně uvolňovat. Otázkou však zůstává, zda budou lidé v blízké budoucnosti opět chtít létat.

Šíření onemocnění mezi pasažéry v uzavřené kabině vždy představovalo riziko kvůli stísněným podmínkám, nedostatku čerstvého vzduchu a povrchům, na které sahá mnoho lidí. Společnost Boeing informovala, že experimentuje se samočisticími toaletami, které budou schopny zlikvidovat 99,9 procent patogenů.

This #datavizualisation shows how tiny invisible droplets from a single cough can flow through the cabin of a Boeing 767 passenger jet@washingtonpost / #tech #data #COVID19 #plane @CurieuxExplorer @jblefevre60 @PawlowskiMario @ShiCooks @mvollmer1 @ValensNtirenga2 pic.twitter.com/PwU6FUJi7b

— Pierre-Antoine Rizk (@Droit_IA) April 29, 2020

Většina aerolinek se ale na globální pandemii takového rozsahu nepřipravovala. Shodou okolností výzkum o šíření nákazy v letadle sponzoroval právě Boeing.

Není však možné vyloučit, že bude objeveno průlomové řešení. Vědci z americké Kolumbijské univerzity provádějí experimenty s ultrafialovým světlem, které by mohlo ničit viry, ale přitom neškodit zdraví lidí.

Taková světla by byla užitečná například v letadlech, na letištích či v nemocnicích a školách. Podle Davida Brennera z centra pro radiologický výzkum na Kolumbijské univerzitě v současnosti probíhá experiment se zhruba stovkou myší bez srsti, které mají být světlu vystavené patnáct měsíců.

Myši jsou pod světlem osm hodin denně a každé dva týdny se zkoumá stav jejich kůže a očí. Po osmi měsících výzkumníci nezaznamenali žádné poškození, což označují za povzbudivé.

Související

Více souvisejících

letadla, letectví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 20 minutami

před 58 minutami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Speed Marathon 2024: Policie eviduje tisíce přestupků, rozdala pokuty za miliony

Během pátečního celostátního bezpečnostního opatření dopravní policie zaznamenala celkem 2166 dopravních přestupků. Nejčastějším prohřeškem bylo překročení nejvyšší povolené rychlosti, což tvořilo téměř tři čtvrtiny všech dokumentovaných přestupků. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy