Vědci zveřejnili vizualizaci, jak by se koronavirus choval v letadle

Pandemie koronaviru pozastavila leteckou dopravu, a jak se ukazuje, bylo to správné rozhodnutí. Univerzita v americké Indianě totiž zveřejnila vizualizaci šíření nákazy v letadle, zároveň však vědci zkoumají technologie, které by mohly riziko přenosu snížit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Vizualizace ukazuje šíření kapének koronaviru na palubě poté, co jeden z cestujících zakašle. Kapénky by se podle rychle rozšířily a mnoho pasažérů by se pravděpodobně nakazilo.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) uvedl, že oproti běžnému stavu se cestování letadlem snížilo o 95 procent. Mnohé státy nyní začaly opatření postupně uvolňovat. Otázkou však zůstává, zda budou lidé v blízké budoucnosti opět chtít létat.

Šíření onemocnění mezi pasažéry v uzavřené kabině vždy představovalo riziko kvůli stísněným podmínkám, nedostatku čerstvého vzduchu a povrchům, na které sahá mnoho lidí. Společnost Boeing informovala, že experimentuje se samočisticími toaletami, které budou schopny zlikvidovat 99,9 procent patogenů.

Většina aerolinek se ale na globální pandemii takového rozsahu nepřipravovala. Shodou okolností výzkum o šíření nákazy v letadle sponzoroval právě Boeing.

Není však možné vyloučit, že bude objeveno průlomové řešení. Vědci z americké Kolumbijské univerzity provádějí experimenty s ultrafialovým světlem, které by mohlo ničit viry, ale přitom neškodit zdraví lidí.

Taková světla by byla užitečná například v letadlech, na letištích či v nemocnicích a školách. Podle Davida Brennera z centra pro radiologický výzkum na Kolumbijské univerzitě v současnosti probíhá experiment se zhruba stovkou myší bez srsti, které mají být světlu vystavené patnáct měsíců.

Myši jsou pod světlem osm hodin denně a každé dva týdny se zkoumá stav jejich kůže a očí. Po osmi měsících výzkumníci nezaznamenali žádné poškození, což označují za povzbudivé.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvě ze tří studií hydroxychlorochinu kvůli vedlejším účinkům nepřijímají…

28.05.2020 18:49 Dvě ze tří klinických studií hydroxychlorochinu k léčbě covidu-19, které v ČR povolil Státní ústav…

Lidé doteď nepochopili, proč by měli nosit roušky, tvrdí vědci. Nové…

28.05.2020 15:18 Počet lidí, kteří se nakazili novým typem koronaviru, bude pravděpodobně podstatně vyšší, než…

Jak se testují vakcíny na covid-19? Pokusy vypadají slibně, příbuzní…

28.05.2020 12:36 Imunita je jednou z nejdůležitějších schopností lidského těla a díky ní je lidstvo schopno přežívat…

Objev českých vědců pomůže odhalit padělaná léčiva

27.05.2020 17:00 K odhalení padělků léčiv poslouží objev vědců z Vysoké školy chemicko-technologické(VŠCHT) v Praze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy