Nemocnice v Hongkongu hospitalizovala v roce 2018 muže, který byl po transplantaci jater a vykazoval neobvyklé jaterní selhání bez zjevné příčiny. Lékaři, kteří prováděli sérii testů, zjistili, že imunitní systém muže reagoval na hepatitidu E, ale nemohli nalézt lidský kmen viru. Po přepracování diagnostických testů zjistili, že hepatitida E poprvé v historii přeskočila z potkana na člověka.
Byla to podle CNN natolik neobvyklá situace, že Siddharth Sridhar, mikrobiolog a jeden z vědců HKU, který objev uskutečnil se domníval, že se jedná o jednorázový incident, ale v současné době je v Hongkongu 11 lidí s potkaní hepatitidou E a stále vědci netuší, jak se z potkana dostala na člověka.
Hepatitida E se nejčastěji vyskytuje v rozvojových zemích s nedostatečným zásobováním vodou a špatně fungující kanalizací. Velké epidemie této nemoci byly hlášeny v Asii, na Středním východě, v Africe a ve Střední Americe.
Ve vyspělých zemích dochází k nákaze většinou po požití syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného vepřového nebo jeleního masa. Zatím neexistuje žádná antivirová léčba a má za následek degenerativní změny v játrech. Podle WHO je lidský kmen hepatitidy E obvykle přenášen fekální kontaminací pitné vody.
Ale přenos z potkana na člověka je zatím záhadou. Dva roky po prvním případu nákazy potkaní hepatitidy E se vědci domnívají, že pacienti pili kontaminovanou vodu nebo se dostali do styku s kontaminovanými předměty, ale zatím nejsou žádná oficiální stanoviska.
Nedávno hospitalizovaný muž, u kterého byla potkaní hepatitida E prokázána neměl doma žádné potkaní výkaly a nikdo z jeho domácnosti nevykazoval žádné příznaky. „Na základě dostupných epidemiologických informací nelze zjistit zdroj a způsob infekce,“ uvedl Sridhar v prohlášení 30. dubna. Muž je stále hospitalizovaný a diagnostické testy stále probíhají.
Z důvodu, že zatím vědci netuší, jak se hepatitida E přenáší z potkana na člověka je velmi obtížné analyzovat všechna data, která vědci zatím nashromáždili. Lidé, kteří žijí v oblasti zamořené potkany, by pravděpodobně měli být vystaveni vyššímu riziku, ale přesto někteří pacienti pochází z oblastí s téměř nulovým výskytem potkanů.
„Zatím víme, že potkani v Hongkongu přenášejí virus, ale jak přesně skočí na lidi, to nevíme“, řekl Sridhar a dodal, že zahájili kampaň na zvýšení povědomí veřejnosti. Hepatitida typu E totiž může mít akutní průběh a léky proti ní neexistují.
V současné době, kdy ani vědci nevědí, jak přesně se hepatitida E dostane z potkana na člověka, je zapotřebí přijetí ochranných opatření jako je mytí rukou před jídlem nebo skladování jídla v lednici, aby se minimalizovala možnost vytváření hnízd hlodavci.
Kromě 11 případů v Hongkongu byl na celém světě potvrzen jeden případ potkaní hepatitidy E a to v Kanadě. Muž, který přicestoval z Afriky měl kopřivku, nevolnost a žloutenku, byl hospitalizován v únoru 2019. Po sérii testů byl pozitivní na potkaní hepatitidu E.
Vědci uvedli ve zprávě, že použili široké testování, které detekuje mnoho zdrojů hepatitidy E. V případě, že by nepoužili široké testování na zdroje hepatitidy E mohla být „diagnóza vynechána“, uvedla zpráva.
V loňském roce Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vydalo pokyny pro shromažďování údajů a hlášení hepatitidy E, ale pokyny se zaměřili jen na lidskou variantu. Podle Sridhara je to problém, protože to zkoumání potkaní hepatitidy E vede do slepé uličky.
„To by se nemělo dít, potřebujeme ostražitost, abychom tuto neobvyklou infekci zvládli,“ řekl Sridhar a dodal, že 11 potvrzených případů je pravděpodobně jen špičkou ledovce a skutečně infikovaných lidí je na celém světě mnohem víc.
Související

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici
žloutenka , nemoci , Vědci , Krysy
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Na tropické počasí si ještě počkáme. Příští týden budou třicítky spíše vzácností
Aktualizováno před 6 hodinami

OBRAZEM: Start MotoGP ve velkém stylu. Jezdci ovládli zaplněné centrum Brna
včera

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu
včera

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná
včera

Trump měl vyzvat Ukrajinu, aby útočila hlouběji v Rusku. Třetí světová začala, reaguje Medveděv
včera

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
včera

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky
včera

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Poplach na pražském letišti: Evakuace kvůli podezřelému zavazadlu, zasahoval pyrotechnik i zásahovka
včera

Kyjev má přednost. Švýcarsko kvůli Ukrajině objednané Patrioty zatím nedostane
včera

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti
včera

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?
včera

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu
včera

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
včera

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
včera

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
včera

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
včera

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
včera

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
včera
Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.
Zdroj: Jakub Jurek