Z potkanů se na lidi přenáší nebezpečná nemoc. Nikdo neví jak ani kolik je nakažených

Nemocnice v Hongkongu hospitalizovala v roce 2018 muže, který byl po transplantaci jater a vykazoval neobvyklé jaterní selhání bez zjevné příčiny. Lékaři, kteří prováděli sérii testů, zjistili, že imunitní systém muže reagoval na hepatitidu E, ale nemohli nalézt lidský kmen viru. Po přepracování diagnostických testů zjistili, že hepatitida E poprvé v historii přeskočila z potkana na člověka.

Byla to podle CNN natolik neobvyklá situace, že Siddharth Sridhar, mikrobiolog a jeden z vědců HKU, který objev uskutečnil se domníval, že se jedná o jednorázový incident, ale v současné době je v Hongkongu 11 lidí s potkaní hepatitidou E a stále vědci netuší, jak se z potkana dostala na člověka.

Hepatitida E se nejčastěji vyskytuje v rozvojových zemích s nedostatečným zásobováním vodou a špatně fungující kanalizací. Velké epidemie této nemoci byly hlášeny v Asii, na Středním východě, v Africe a ve Střední Americe.

Ve vyspělých zemích dochází k nákaze většinou po požití syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného vepřového nebo jeleního masa. Zatím neexistuje žádná antivirová léčba a má za následek degenerativní změny v játrech. Podle WHO je lidský kmen hepatitidy E obvykle přenášen fekální kontaminací pitné vody.

Ale přenos z potkana na člověka je zatím záhadou. Dva roky po prvním případu nákazy potkaní hepatitidy E se vědci domnívají, že pacienti pili kontaminovanou vodu nebo se dostali do styku s kontaminovanými předměty, ale zatím nejsou žádná oficiální stanoviska.

Nedávno hospitalizovaný muž, u kterého byla potkaní hepatitida E prokázána neměl doma žádné potkaní výkaly a nikdo z jeho domácnosti nevykazoval žádné příznaky. „Na základě dostupných epidemiologických informací nelze zjistit zdroj a způsob infekce,“ uvedl Sridhar v prohlášení 30. dubna. Muž je stále hospitalizovaný a diagnostické testy stále probíhají.

Z důvodu, že zatím vědci netuší, jak se hepatitida E přenáší z potkana na člověka je velmi obtížné analyzovat všechna data, která vědci zatím nashromáždili. Lidé, kteří žijí v oblasti zamořené potkany, by pravděpodobně měli být vystaveni vyššímu riziku, ale přesto někteří pacienti pochází z oblastí s téměř nulovým výskytem potkanů.

„Zatím víme, že potkani v Hongkongu přenášejí virus, ale jak přesně skočí na lidi, to nevíme“, řekl Sridhar a dodal, že zahájili kampaň na zvýšení povědomí veřejnosti. Hepatitida typu E totiž může mít akutní průběh a léky proti ní neexistují.

V současné době, kdy ani vědci nevědí, jak přesně se hepatitida E dostane z potkana na člověka, je zapotřebí přijetí ochranných opatření jako je mytí rukou před jídlem nebo skladování jídla v lednici, aby se minimalizovala možnost vytváření hnízd hlodavci.

Kromě 11 případů v Hongkongu byl na celém světě potvrzen jeden případ potkaní hepatitidy E a to v Kanadě. Muž, který přicestoval z Afriky měl kopřivku, nevolnost a žloutenku, byl hospitalizován v únoru 2019. Po sérii testů byl pozitivní na potkaní hepatitidu E.

Vědci uvedli ve zprávě, že použili široké testování, které detekuje mnoho zdrojů hepatitidy E. V případě, že by nepoužili široké testování na zdroje hepatitidy E mohla být „diagnóza vynechána“, uvedla zpráva.

V loňském roce Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vydalo pokyny pro shromažďování údajů a hlášení hepatitidy E, ale pokyny se zaměřili jen na lidskou variantu. Podle Sridhara je to problém, protože to zkoumání potkaní hepatitidy E vede do slepé uličky.

„To by se nemělo dít, potřebujeme ostražitost, abychom tuto neobvyklou infekci zvládli,“ řekl Sridhar a dodal, že 11 potvrzených případů je pravděpodobně jen špičkou ledovce a skutečně infikovaných lidí je na celém světě mnohem víc.

Související

Koupelny, ilustrační fotografie

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ

Českem se opět šíří žloutenka typu A, rychle přibývá infikovaných. Nejčastěji se týká dětí, ale v poslední době byly zaznamenány případy i u dospívajících a mladých dospělých, také u osob drogově závislých či u bezdomovců. Žloutence typu A se říká nemoc špinavých rukou, proto je důležité dbát na prevenci. Základem je důsledná hygiena rukou. Řekneme si, co je to žloutenka, jak se šíří a jak si správně mýt ruce.
Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

Více souvisejících

žloutenka nemoci Vědci Krysy

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Aktualizováno před 6 hodinami

včera

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu

Evropští lídři se v posledních měsících naučili jednu zásadní lekci: pracovat s prezidentem Donaldem Trumpem takovým, jaký je – a ne jakého by si přáli. Tento přístup se naplno projevil při nedávném oznámení, že Spojené státy budou nepřímo dodávat zbraně Ukrajině – Evropané je koupí sami a NATO bude koordinovat jejich doručení.

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná

Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.

včera

včera

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

včera

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

včera

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

včera

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

včera

včera

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

včera

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

včera

včera

včera

včera

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy