Johannesburg - Podat dovolání k Nejvyššímu soudu a pokusit se tak zvrátit rozhodnutí civilního soudu už by nemělo být tak jednoduché. Jak vyplývá z návrhu novely občanského soudního řádu, který v pondělí představilo ministerstvo spravedlnosti, jediným důvodem, kvůli kterému se budou moci lidé na soudce obrátit, bude způsob, jakým věc posoudila odvolací instance.
"Dovolací důvody se omezí ze tří na jediný. Tím zůstane nesprávné právní posouzení věci. Už tedy nebude možné namítat zmatečnost či jiné vady řízení. Nejvyšší soud by v budoucnu neměl zkoumat ani skutkový stav věci," objasnil šéf rezortu Jiří Pospíšil (ODS).
Podle Pospíšila by se soudci Nejvyššího soudu měli v budoucnu zabývat jen takovými kauzami, u kterých bude splněn atribut zásadního právního významu. "Dovolání bude až na výjimky přípustné proti každému rozhodnutí odvolacího soudu, kterým se končí odvolací řízení, a to tehdy, pokud Nejvyšší soud dospěje k závěru, že napadené rozhodnutí má po právní stránce zásadní význam. Půjde například o případy, kdy se odvolací soud odchýlil od judikatury Nejvyššího soudu nebo jeho soudci danou otázku doposud neřešili," naznačil ministr.
Zpřísněním podmínek hodlá Pospíšil ulevit Nejvyššímu soudu. "Naším hlavním cílem je zkrátit délku soudního řízení u tohoto tribunálu, a to v civilních věcech. Ta se přitom v současnosti pohybuje mezi jedním a půl a dvěma lety," zdůvodnil Pospíšil. Podle něho je Nejvyšší soud zahlcen tisícovkami případů a nemá tak dostatek prostoru na to, aby plnil svou hlavní úlohu, kterou je sjednocování judikatury.
Novela mimo to počítá také se zkrácením lhůty, kterou mají lidé na to, aby se na Nejvyšší soud s dovoláním obrátili. Ta by měla být ve srovnání se současností poloviční - z nynějších dvou měsíců by se tak měla "smrsknout" na jeden měsíc.
Občanský soudní řád definuje dovolání jako mimořádný opravný prostředek, který lze podat proti pravomocnému rozhodnutí vydanému odvolacím soudem, a to za předpokladu, že to umožňuje zákon. Právě taková definice je ale pro Pospíšila trnem v oku. "V současnosti je tomu tak, že pokud okresní soud rozhodne určitým způsobem a soud odvolací má na věc zcela jiný názor a vydá odlišné rozhodnutí, má občan možnost podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten se tak prakticky stal třetí instancí," shrnuje šéf rezortu spravedlnosti dosavadní praxi.
Počet nevyřízených případů, se kterými se lidé na soudce Nejvyššího soudu obracejí, se tak rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2006 ministerští úředníci evidovali 3 144 "nedodělků", k jejichž vyřešení se soudci kvůli náporu práce neměli šanci dobrat v průběhu předchozího roku, loni už se počet kauz, které v uplynulém období marně čekaly na rozuzlení, vyšplhal až na 5 595. Do letošního roku přitom soudci Nejvyššího soudu vstupovali s restem dosahujícím 5 066 nevyřízených dovolání.
Návrh, na jehož vzniku se kromě právníků z ministerstva spravedlnosti podíleli také experti, je v současnosti v připomínkovém řízení. Rezort přitom počítá s tím, že parlamentem by mohl projít ještě letos tak, aby v účinnost vešel na počátku roku 2012.
Související
Radovan Krejčíř se ozval z vězení. Mohl by se vrátit do rukou české spravedlnosti
Soud zamítl žádost Krejčíře o nové hlavní líčení v jeho přítomnosti. Verdikt z roku 2018 by musel být zrušen
Aktuálně se děje
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
7. srpna 2026 18:26
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
7. srpna 2026 17:09
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
7. srpna 2026 15:54
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
7. srpna 2026 15:15
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
7. srpna 2026 14:25
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
7. srpna 2026 13:11
Trump podepsal zavedení nových cel
7. srpna 2026 12:00
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
7. srpna 2026 10:50
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.
Zdroj: Libor Novák