Libye vydala bratra teroristy z Manchesteru, letěli pro něj britští důstojníci

Libye vydala britským úřadům mladšího bratra pachatele sebevražedného teroristického útoku v Manchesteru, při němž v tomto anglickém městě předloni v květnu zahynulo 22 lidí. O extradici Hashema Abediho (v arabském přepisu Hašíma Abádího) informovala libyjská policie. Následně Britové oznámili, že Abedi už přiletěl do Londýna a byl ihned převezen na policejní stanici. Abedi má být v Británii souzen za podíl na atentátu.

"Mohu potvrdit, že Hashem Abedi je nyní v letadle mířícím do Spojeného království," uvedl nejprve mluvčí libyjských speciálních sil se sídlem v Tripolisu. Britské ministerstvo vnitra nejdříve informace o Abediho vydání nekomentovalo, později policejní velitel z Manchesteru potvrdil, že "vydání proběhlo úspěšně".

"Dnes ráno ho libyjské úřady předaly britským policejním důstojníkům, kteří ho doprovodili během letu zpět. Před chvílí už přistál v Británii," prohlásil velitel Ian Hopkins.

Bratr Hashema Abediho Salman Abedi (Salmán Abádí) odpálil 22. května 2017 podomácku vyrobenou nálož během koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové. Zemřelo tehdy 22 lidí, včetně několika dětí. Dalších zhruba 120 lidí bylo zraněno a skončilo v nemocnici. Při útoku zemřel i Salman Abedi.

Oba bratři Abediovi se narodili v Manchesteru. Podle vyšetřovatelů spolu v dubnu 2017 odjeli do Libye, odkud pocházejí jejich rodiče. Vrátil se ale jen Salman. Podle jeho bratra se stal islámským radikálem v Británii v roce 2015, a to prostřednictvím internetu a svých přátel. Hashem byl podle médií v Libyi členem islamistické buňky.

Související

Více souvisejících

Salman Abedi (útočník z Manchesteru) výbuch v aréně v Manchesteru (23. května 2017) Libye Velká Británie Hashem Abedi (terorista)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy