Washington - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí zabitý ve čtvrtek povstalci vyvezl z Libye do zahraničí více než 200 miliard dolarů (3,6 bilionu korun). Jde o dvojnásobně vyšší částku, než se původně předpokládalo, informuje v sobotu agentura AFP s odvoláním na zprávu deníku The Los Angeles Times.
Americký list citoval libyjské představitele, kteří si přáli zůstat v anonymitě. Podle jejich slov Američany na jaře překvapilo, když na účtech a v podobě investic vystopovali na svém území 37 miliard dolarů pařících libyjskému režimu. Americké úřady následně urychleně zmrazily všechna aktiva, aby je Kaddáfí nebo jeho spolupracovníci nemohli přesunout jinam.
Vlády Francie, Itálie, Británie a Německa zmrazily dalších 30 miliard patřících libyjskému režimu.
Původní zprávy upozorňovaly ještě na dalších 30 miliard, které Kaddáfí převedl do zahraničí. Celkově se odhadovalo, že z Libye vyvezl 100 miliard dolarů.
Američtí, evropští i libyjští vyšetřovatelé však postupně zjistili, že Kaddáfí v průběhu řady let tajně poslal do zahraničí o několik desítek miliard více. V téměř každé větší zemi navíc investoval a to včetně států Blízkého východu či jihovýchodní Asie.
Většina Kaddáfího účtů byla vedena pod jmény vládních institucí jako například Libyjská centrální banka, Libyjský investiční úřad, Libyjská zahraniční banka, apod.
Vyšetřovatelé však tvrdí, že vůdce i jeho rodina měli k penězům bezprostřední přístup.
Pronásledovaný Kaddáfí byl zabit ve čtvrtek u libyjské Syrty, poslední bašty vojáků věrných jeho režimu, krátce poté, co město padlo. V Libyi vládl 42 let. Svrhlo ho povstání, které propuklo v polovině února. Zvrat v Kaddáfího neprospěch přivodily alianční nálety. Spojenci je zahájili 19. března, dva dny poté, co Rada bezpečnosti OSN vydala zmocnění k vojenským operacím na ochranu obyvate.
7. prosince 2025 12:47
Sesadili jsme prezidenta, oznámili vojáci v Beninu. Armáda pokus o převrat zmařila
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Naděje na mír je největší od začátku války, prohlásil Merz po jednání se Zelenským
před 1 hodinou
Politico: Nová Babišova vláda vyvolává v Evropě obavy. Ukrajině kvůli ní hrozí problémy
před 3 hodinami
Vylepšuje zbraně a útočí i na civilisty. Z Británie přichází naléhavá série varování před Putinem
před 4 hodinami
Muslim zastavil střelce v Sydney. Jeho statečnost ocenil celý svět, poklonu mu složil i Trump
před 4 hodinami
V Berlíně se sešli evropští lídři se Zelenským. Dorazil i Trumpův vyjednávací tým
před 5 hodinami
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Aktualizováno před 6 hodinami
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
před 6 hodinami
Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička
před 7 hodinami
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Aktualizováno před 8 hodinami
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
před 8 hodinami
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno před 8 hodinami
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
před 9 hodinami
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
před 10 hodinami
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
před 11 hodinami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 11 hodinami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 12 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera