Bani Walid - Nejméně jedenáct obětí až stovku zraněných si vyžádaly prudké boje, které vypukly mezi libyjskou armádou podpořenou provládními milicemi a stoupenci svrženého diktátora Muammara Kaddáfího ve městě Bani Walid. To je přitom považováno za baštu příznivců starého libyjského režimu. Vládní vojska město obklíčila již před dvěma týdny, zaútočila až nyní. Informuje server BBC.
Podle CNN si totiž Kaddáfího sympatizanti odmítli od vládních představitelů převzít seznam osob, které mají být vydány k trestnímu stíhání v souvislosti s únosem, mučením a zabitím mladých mužů, kteří minulý rok bývalého libyjského diktátora dopadli.
Mladík považovaný za hlavního strůjce Kaddáfího dopadení, dvaadvacetiletý Omran Ben Šaaban, byl milicionáři z města Bani Walid postřelen a minulý měsíc na následky zranění zemřel. Jeho pohřeb přerostl v demonstraci požadující na prozatímní libyjské vládě, aby rázně zakročila proti zbytkům stoupenců bývalého režimu.
Podle dostupných informací začaly provládní síly obležené město ostřelovat, k přímým střetům s Kaddáfího stoupenci zatím nedošlo. Libyjská armáda v té souvislosti opět vyzývá obyvatele města, aby vydali požadované militanty a zabránili tak další vojenské eskalaci.
Související
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
Evropa čelí sílící krizi. Situace v libyjských detenčních zařízeních je kritická, říká Zwiefelhofer Čáslavová
Aktuálně se děje
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
včera
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
včera
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
včera
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
včera
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
včera
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
včera
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
včera
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
včera
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
včera
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
24. července 2026 21:58
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
24. července 2026 20:40
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
24. července 2026 19:27
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
V Bílém domě se v úterý 28. července uskuteční klíčové jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Zprávu podle webu Kyiv Post v pátek oficiálně potvrdil představitel americké administrativy pod podmínkou anonymity. Schůzka se odehraje v době, kdy se Washington snaží vystupovat v roli hlavního vyjednávače a stupňuje svůj diplomacie zaměřený na ukončení ruské agrese vůči Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák