Johannesburg - Na veřejnosti se po delší době objevily záběry bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely a ihned rozproudily bouřlivou debatu. Nositele Nobelovy ceny navštívil v jeho domě jihoafrický prezident Jacob Zuma a poté se nechal slyšet, že Mandela vypadá velmi dobře.
Jenže zveřejněné snímky tomu neodpovídají: je na nich vidět, jak je 94letý muž velmi slabý a po celou dobu má nepřítomný výraz. V médiích a na sociálních sítích se objevily i názory, že je "neslušné ukazovat národního hrdinu v takovém stavu", uvedla agentura AFP.
Na záběrech přímo ze setkání Mandely s prezidentem Zumou je vidět, jak Mandela sedí v křesle, hlavu má podepřenou polštářem, nohy má položené na stoličce a přikryté dekou, jeho tvář je zesinalá a nijak se neusmívá. Zuma a další dva představitelé jeho strany Africký národní kongres (ANC) se snaží vtipkovat se členy Mandelovy rodiny i jeho zdravotníky, bývalý prezident na to ale nijak nereaguje a má neustále nepřítomný výraz.
Současný jihoafrický vůdce se ho i snaží chytit za ruku, jenže Mandela nijak nereaguje, tak alespoň svou ruku položí na tu jeho. "Usměj se," vyzývá Mandelu jeho vnuk a snaží se pořídit nějaké fotografie. Na to se bývalý vůdce pokusí o slabý úsměv, ihned na to ale zavírá oči a sevře rty.
Jihoafričané nyní na sociálních sítích řeší, že stav jejich oblíbeného vůdce vůbec není tak dobrý, jak se všichni snaží prezentovat. "Všichni okolo něj se smějí, jen on ne," napsal jeden z přispěvatelů na Instagramu. "Nemůžu se na ty záběry dívat... je na nich něco neuctivého," psal jiný z uživatelů Twitteru. "Vždyť pro nás toho tolik udělal a jak se s ním zachází? Jako se zvířetem v zoo," reagoval pobouřeně v jihoafrickém rozhlase i novinář Marius van den Walt.
Představitelé ANC ale tuto kritiku odmítají. "Chtěli jsme jen ukázat Mandelu i v jeho křehkosti," říkají na svou obhajobu.
Mandela byl prvním černošským prezidentem JAR. Po ukončení prezidentského období v roce 1999 se Mandela stal zástupcem řady sociálních spolků a spolků bojujících za lidská práva. Obdržel mnoho zahraničních ocenění, včetně Řádu sv. Jana od britské královny Alžběty a presidentské medaile svobody od George W. Bushe.
V únoru 2003, krátce před americkou invazí do Iráku, Mandela označil Spojené státy americké za „hrozbu světovému míru" a prohlásil, že prezident Bush chce „uvrhnout svět do holocaustu". Tento incident nevyvolal téměř žádnou odezvu tisku v USA. Mandela Bushe obvinil z „ignorování OSN". Mandela pokračoval s obviněním otázkou, jestli to je „protože současný generální tajemník OSN je černoch?"
Díky usnesení valného shromáždění OSN se 18. červenec oficiálně stal Mezinárodním dnem Nelsona Mandely. Nejedná se o pouhou oslava života a odkaz Nelsona Mandely, je to celosvětový svátek uvádějící jeho životní dílo do nového století a měnící svět k lepšímu. Mezinárodní den Nelsona Mandely nabádá k převzetí jeho hodnot a ctění jeho odkazu prostřednictvím aktu laskavosti. Ať již jste jednotlivec, společnost, nezisková organizace, nebo ve státních službách, vše co musíte udělat 18. července, je věnovat 67 minut Vašeho času něčemu pozitivnímu dle Vašich schopností. Nelson Mandela obětoval 67 let svého života boji za lidská práva.
Související
Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník
Zemřela Zindzi Mandelová (†59), jedna z dcer bývalého prezidenta JAR
Nelson Mandela , jihoafrická republika
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
včera
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
včera
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
1. května 2026 21:57
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.
Zdroj: Jan Hrabě