Washington - Republikánští kandidáti na post prezidenta USA rozjíždějí kampaň, ve které samozřejmě nesmí chybět zahraničněpolitické otázky. Tradičním tématem je terorismus, nyní k němu přibylo i Rusko, resp. Vladimir Putin.
Podle analytiků má tato taktika u amerických voličů šanci na úspěch. "Myslím, že to u republikánských voličů bude mít ohlas. Existují skutečné obavy z toho, co Putin udělá," popsal nálady Američanů politolog David Yepsen z Jižní illinoiské univerzity v Carbondale.
Putin se pro republikány stal symbolem podle nich slabé a neúčinné Obamovy zahraniční politiky, která se podle některých z nich projevuje rovněž vzestupem Islámského státu či ústupky vůči Íránu.
"Putin se snaží prodat image bohatýra," řekl jihokarolínský senátor Lindsey Graham, který patří k předním kritikům Obamovy "měkké síly" v zahraniční politice. Podle něho je na místě výraznější podpora ukrajinských sil proti Moskvou podporovaným separatistům a také přísnější protiruské sankce.
Zdroj: YouTubePodle někdejšího texaského guvernéra Ricka Perryho je třeba konkurovat ruskému vývozu energií, na němž je z velké části závislá Ukrajina a východní část Evropské unie. "Vladimir Putin používá energetiku, aby držel naše spojence jako rukojmí. Pokud bude energie sloužit jako zbraň, pak tvrdím, že Amerika musí mít největší arzenál," prohlásil Perry.
Republikánští kandidáti s jasným poselstvím směrem k volbám označují za zásadní chybu takzvaný "reset" americko-ruských vztahů, s nímž přišla v roce 2009 na začátku prvního Obamova období tehdejší šéfka diplomacie Hillary Clintonová. Nyní je podle nich na čase vrátit vztahy k méně vstřícnému přístupu.
Související
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
USA (Spojené státy americké) , Rusko , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
před 2 hodinami
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
před 3 hodinami
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
před 4 hodinami
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 5 hodinami
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 6 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 7 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 7 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 8 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 9 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 10 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 11 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 12 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl.
Zdroj: Lucie Podzimková