Washington/Teherán - Vojenské řešení nelze ve vztahu k Íránu vyloučit, poruší-li Teherán dojednanou dohodu. Uvedl to mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Írán nehodlá vyjednávat se Spojenými státy o zahraničních otázkách, projednání íránského jaderného programu bylo výjimkou. Řekl to dnes v Teheránu nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.
Dohoda s Íránem, která blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodní sankcí, byla uzavřena v úterý po mnohaletém úsilí vyjednávačů z USA, Británie, Francie, Ruska, Německa, Číny, Íránu a Evropské unie.
Dosažení dohody vyvolalo široký mezinárodní souhlas. Dokument ale tvrdě kritizoval Izrael a nelíbí se ani Saúdské Arábii, mocenskému rivalu Teheránu a jednomu z hlavních spojenců USA na Blízkém východě.
Právě íránská jaderná dohoda byla dnes hlavním tématem rozhovoru při setkání prezidenta Baracka Obamy se saúdskoarabským ministrem zahraničí Ádilem Džubajrem ve Washingtonu. Jednání se podle Earnesta uskutečnilo na přímou žádost krále Salmána a bylo důkazem silného partnerství obou zemí.
Alí Chameneí zdůraznil, že politika Teheránu proti americké "aroganci" se nezmění. Íránská politika na Blízkém východě je podle něj v "přímém kontrastu" s tamní politikou Spojených států. Jaderná dohoda nezmění podporu, kterou dává Írán svým "přátelům" v regionu, ujistil Chameneí hnutí Hizballáh a další tamní spřízněné skupiny a hnutí.
Vyjádřil se krátce poté, co mluvčí Bílého domu prohlásil, že ve vztahu k Íránu ani do budoucna nelze zcela vyloučit vojenské řešení, poruší-li Teherán dojednanou dohodu. Mluvčí prezidenta Baracka Obamy Josh Earnest také řekl, že uzavření smlouvy umožní USA získat větší vhled do íránských aktivit.
Související
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
USA (Spojené státy americké) , Írán , Alí Chameneí (íránský ajatolláh)
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
před 1 hodinou
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
před 2 hodinami
Norský král Harald V. zemřel
před 3 hodinami
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
před 5 hodinami
Počasí dnes: V Česku hrozí velmi intenzivní bouřky
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
včera
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
včera
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
včera
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
včera
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
včera
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
včera
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
včera
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
včera
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
včera
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
26. srpna 2026 22:31
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
Iránské ministerstvo zpravodajských služeb vydalo novou směrnici, ve které označilo desítky jednotlivců, médií a účtů na sociálních sítích za nepřátelské. Mezi dotčenými subjekty se ocitla také perskojazyčná služba Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda známá pod názvem Radio Farda. Směrnice navíc jmenovitě uvádí redaktorku Fereshteh Ghazi. Jakékoliv poskytování fotografií, videí či jiného digitálního obsahu těmto médiím a novinářům je v Iránu nově trestným činem.
Zdroj: Libor Novák