USA uzavřely smlouvu s ďáblem? Politolog promluvil

Jednání Saudské Arábie je nadále motivováno wahhábistickou verzí islámu, která lidem tvrdí, že mají bojovat proti bezvěrcům a na oplátku bude ochráněna jejich rodina a získají finanční odměnu, konstatuje americký politolog Colin Cavell, který v současnosti přednáší na mnoha univerzitách ve světě. Některé aspekty vztahu USA s uvedenou blízkovýchodní monarchií rozebral v rozhovoru pro server rt.com.

Neudržitelný vztah

Rijád dnes navštíví americký prezident Barack Obama. Jeho rozhovory s králem Salmanem se budou pravděpodobně točit okolo boje proti terorismu. Mezi oběma zeměmi se však objevují vážné rozpory. Obama pak doma čelí tlaku pozůstalých po obětech teroristických útoků z 11. září 2001, aby zveřejnil detaily prozatím utajované zprávě kongresu o této události, přičemž mnozí věří, se šetření odhaluje spojení mezi 11. zářím a Saudskou Arábií.

Politolog se nicméně domnívá, že Washington nedovolí, aby k zveřejnění zprávy došlo. Vyslal by tím totiž zprávu, že Saudskou Arábii, nejvíce zpátečnickou a absolutistickou monarchii na Blízkém východě, nadále nehodlá chránit a podporovat, dodává Cavell. Soudí, že Rijád má jisté zákulisní kanály, kterými dokáže působit na vlivné lidi ve Spojených státech a snažit se jejich prostřednictvím bránit zveřejnění zprávy, která by mohla odhalit jisté v USA žijící rodiny a osoby jako spoluviníky 11. září.

Expert souhlasí, že vztahy mezi Washingtonem a Rijádem byly dlouhou dobu velmi těsné. Tvrdí, že od dob prezidenta Franklina D. Roosevelta, který před druhou světovou válkou navázal diplomatické styky s králem ibn Saúdem, což umožnilo Spojeným státům přístup k tamní ropě a potažmo i vítězství ve válce, se Amerika nachází doslova "ve svazku s ďáblem". Cavell připomíná, že Washington podporuje Saudskou Arábii a umožňuje setrvání tamní monarchie u moci a na oplátku získává levnou ropu.

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.      

"Mezinárodněprávní dohody se musí dodržovat, ale je existuje také podmínka mezinárodního práva, že pokud se změní podmínky, pak rozličné mocnosti mohou měnit své dohody," pokračuje odborník. Tvrdí, že právě podmínky americko-saudského spojenectví se v poslední době změnily, jelikož Rijád například podněcuje boj proti syrskému režimu Bašára Asada, svržení zvolené vlády v Egyptě, válku v Jemenu či potlačování opozice v Bahrajnu.

Politika Saudské Arábie tak podle Cavella vedla k velkým obětem na životech a vytváří na Spojené státy zbytečný tlak. "Tento vztah je nestabilní a neudržitelný," konstatuje politolog.  

Lidé chtějí modernitu

Expert připomíná, že těsnější spolupráce USA a Saudské Arábie se datuje do doby sovětských vojenských akcí na podporu afghánského komunistického prezidenta Muhammada Nadžíbulláha. "Dokonce Hillary Clintonová přiznala, že Spojené státy spolu se Saudskou Arábií pomohly vytvořit Al-Káidu, když využily odpadlických džihádistických bojovníků proti Nadžíbulláhově vládě a Sovětům," poukazuje Cavell.

Saudská Arábie dle odborníka i dnes zneužívá chudých lidí bez práce, kteří nepostrádají náboženské zapálení. Samotné jednání blízkovýchodní monarchie pak motivuje wahhábistická verze islámu, která zmíněné jedince nabádá k boji proti bezvěrcům, výměnou za ochranu rodiny a finanční odměnu, uvádí politolog.

Cavell vysvětluje, že právě tento typ bojovníků vedl protiofenzivu vůči tzv. revoltám arabského jara, které začalo v roce 2011, kdy se mnoho lidí v blízkovýchodním regionu dožadovalo demokracie. "Saudská Arábie, žádnou formu demokracie nechce - celé království je krajně nepřátelské jakékoliv demokratické formě vlády," zdůrazňuje politolog. Soudí, že i z tohoto důvodu Rijád chová velmi nepřátelský postoj vůči Íránu, kde od revoluce v roce 1979 probíhají do jisté míry demokratické volby.   

Odborník připomíná, že v Íránu mohou lidé ovlivnit složení vlády a tamní společnost je ve srovnání se Saudskou Arábií značně progresivní - ženy například mohou řídit vozidla, pracovat a samy se rozhodovat. "A to je to, co lidé chtějí. Chtějí žít v moderním světě," uvádí Cavell. Saudskou Arábii v tomto smyslu závěrem označuje za anachronismus; přežitek, který nekoresponduje se soudobými vztahy.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Související

USA, ilustrační foto

USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti

Úmorné horko, které zasáhlo rozsáhlé oblasti na východním pobřeží a ve střední části Spojených států, si vyžádalo rozsáhlé změny a rušení oslav Dne nezávislosti. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru sužovaly rekordní teploty přes 165 milionů obyvatel. Vlna veder narušila prodloužený sváteční víkend plný tradičních venkovních aktivit, jako jsou průvody či grilování, a zkomplikovala program v době, kdy země slaví 250. výročí své nezávislosti a hostí zápasy fotbalového mistrovství světa.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Ukázka moderní ukrajinské vojenské techniky

Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu

Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok pomocí bezpilotních letounů na ropný terminál v Petrohradu, který je druhým největším městem Ruska. Podle vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se jednalo o cílený zásah do infrastruktury, jež generuje finanční příjmy pro ruské válečné úsilí. Kyjev zároveň oznámil, že se terčem úderu stala také významná ruská námořní základna v této severozápadní oblasti.

včera

Petr Pavel

Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku

Český prezident Petr Pavel v rozhovoru pro turecký deník Türkiye Gazetesi před nadcházejícím 36. summitem NATO v Ankarě zdůraznil, že Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou vlastní obranu a bezpečnost. Podle hlavy státu již nelze spoléhat na to, že toto břemeno za evropské země ponese někdo jiný. Pavel zároveň vyjádřil přání, aby Spojené státy zůstaly pevným partnerem kontinentu, a očekává, že spojenci znovu potvrdí strategický význam pokračující podpory Ukrajiny pro zajištění vlastní bezpečnosti.

včera

Alexej Navalnyj

EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného

Rada Evropské unie v pátek oznámila uvalení sankcí na šestici ruských vědců a výzkumníků, kteří jsou podezřelí ze zapojení do otravy opozičního lídra Alexeje Navalného. EU ve svém oficiálním prohlášení zdůraznila, že zůstává plně odhodlána bojovat proti šíření a používání chemických zbraní. Postihy pro tyto osoby zahrnují zmrazení veškerého majetku na území Unie a také zákaz cestování do členských států EU.

včera

včera

Kyjev čelil dalšímu ničivému ruskému útoku. (10.7.2025)

Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty

Historicky vzato končí válečné konflikty pěti základními způsoby, kterými jsou úplné podmanění, formální kapitulace, de facto kapitulace, stažení jedné ze stran nebo vyjednaný mír. Otázka, jak skončí ruská agresivní válka proti Ukrajině, je podle webu Kyiv Post v současnosti velmi aktuální, obzvláště po nedávných vyjádřeních Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina. 

včera

včera

USA, ilustrační foto

USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti

Úmorné horko, které zasáhlo rozsáhlé oblasti na východním pobřeží a ve střední části Spojených států, si vyžádalo rozsáhlé změny a rušení oslav Dne nezávislosti. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru sužovaly rekordní teploty přes 165 milionů obyvatel. Vlna veder narušila prodloužený sváteční víkend plný tradičních venkovních aktivit, jako jsou průvody či grilování, a zkomplikovala program v době, kdy země slaví 250. výročí své nezávislosti a hostí zápasy fotbalového mistrovství světa.

včera

Donald Trump a Den Nezávislosti (4. červenec)

Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti

Státy se v sobotu chystají na velkolepé oslavy 250. výročí vyhlášení nezávislosti, které vyvrcholí na washingtonské promenádě National Mall. Americký prezident Donald Trump slibuje velkolepé shromáždění, jehož součástí budou mimo jiné každohodinové přelety stovek vojenských letadel včetně nového prezidentského speciálu Air Force One. Celou akci má doprovodit největší ohňostroj v historii, během něhož organizátoři plánují odpálit přibližně 850 000 kusů pyrotechniky z deseti různých stanovišť, a zapsat se tak do Guinnessovy knihy rekordů.

včera

V durynské metropoli Erfurtu demonstrují tisíce odpůrců AfD

Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD

V durynské metropoli Erfurtu nastal mimořádný stav spojený s konáním celostátního sjezdu politické strany AfD. Do ulic města dorazily tisíce odpůrců této formace, kteří zaplavili klíčové komunikace. Podle oficiálních údajů bezpečnostních složek se do dopoledních hodin shromáždilo přibližně 20 000 protestujících, přestože původní odhady organizátorů hovořily o možné účasti až 50 000 lidí. Policie musela kvůli napjaté situaci povolat rozsáhlé posily.

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?

Ruský útok na Kyjev se stal třetím nejkrvavějším náletem na ukrajinské hlavní město od začátku války. Čtvrteční údery si vyžádaly nejméně 30 lidských životů. Výjimečně vysoká bilance obětí byla způsobena zejména tím, že si Moskva za cíle vybrala rezidenční čtvrti a nasadila kombinaci balistických střel, vyčkávací munice a dronů s proudovým pohonem. 

včera

Ruská armáda

Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty

Ruská federace se při snaze kompenzovat narůstající ztráty na ukrajinské frontě začala masivně spoléhat na studenty vysokých, technických a odborných škol. Nová rozsáhlá kampaň, která se rozběhla na začátku letošního roku, se zaměřuje především na ty mladé lidi, kteří mají studijní problémy nebo uvažují o přerušení výuky.

včera

Letní počasí, ilustrační foto

Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou

První červencový víkend nepřinese rekordně teplé počasí, jaké panovalo během posledních červnových volných dnů. Návrat tropů se neočekává ani v druhé polovině příštího týdne. Maxima ale dosáhnou třicítky, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

3. července 2026 21:58

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus

V Česku dnes začal jubilejní 60. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Hvězdy v čele s několika hollywoodskými hvězdami se představily na červeném koberci. Zlatým hřebem slavnostního ceremoniálu bylo udělení Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii americkému herci Dustinu Hoffmanovi. 

3. července 2026 21:00

3. července 2026 20:12

Fotbal, ilustrační fotografie

Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky

Po překvapeních v podobě vypadnutí Německa a Nizozemska z fotbalového mistrovství světa úterní hrací den další taková překvapení nenabídl. Další favorité šestnáctifinále své zápasy zvládli. Norsko dokázalo projít přes Pobřeží slonoviny 2:1 poté, co rozhodující trefu vstřelil do té doby nenápadný Erling Haaland. To Francouz Kylian Mbappé byl v zápase se Švédskem daleko viditelnější. Aby také ne, když se o postup Francie zasloužil dvěma přesnými trefami, kterými pomohl k výhře 3:0. Po Kanadě pokračuje dále i další ze spolupořadatelů šampionátu Mexiko. To si v souboji dvou zemí z amerického kontinentu poradilo s Ekvádorem 2:0. Nerozhodila ho tak ta skutečnost, že tento duel začal kvůli počasí s hodinovým zpožděním.

3. července 2026 19:27

3. července 2026 18:41

3. července 2026 17:55

Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy

Poprvé od května se v Česku řeší, jak budou otevřené obchody. Na dveře totiž klepou dva červencové svátky na přelomu tohoto a příštího týdne. Tradičně tak panuje nejistota ohledně otevírací doby prodejen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy