Washington – Spojené státy se připravují na volbu hlavy státu. Tamní média v souvislosti s končící kampaní píší o posledním dnu před bouří, kandidátském sprintu napříč Spojenými státy či posledním útoku na voliče.
Republikán Donald Trump poslední den před hlasováním zahájil na Floridě a do půlnoci postupně navštíví ještě čtyři další americké státy. „Hillary Clintonová je chráněna totálně prohnilým systémem. Ale nyní je to na americkém lidu, aby zítra (v úterý) při hlasování učinil spravedlnosti za dost," prohlásil Trump ke svým příznivcům ve floridské Sarasotě. „Má smlouva s americkými voliči začíná plánem zarazit vládní korupci a vzít si zpět naši zemi," dodal.
Clintonová závěrečný den kampaně začala v New Yorku, odkud odletěla do Pensylvánie. Před dnešním odletem z White Plains řekla, že chce zemi sjednotit. „Opravdu chci být prezidentkou všech, těch, kteří mě volili, i těch, kteří pro mě nehlasovali," řekla. Uvedla také, že vzájemná dělicí čára byla během kampaně nejen odkryta, ale ještě rozšířena, takže ji čeká s usmiřováním hodně práce.
Média, politologové i obyčejní Američané se shodují, že letošní kampaň patří k těm nejvíce vyhroceným v historii USA. Podle průzkumu deníku The New York Times a televize CBS News je 80 procent oslovených předvolebním kláním znechuceno, většina respondentů se také shodla v tom, že oba kandidáti pokulhávají v morálce.
Ačkoli oficiálním dnem voleb bude nadcházející úterý, svůj hlas v rámci předčasného hlasování odevzdalo podle televize ABC News více než 43 milionů Američanů. Odevzdat hlas v předstihu poštou, případně osobně, letos umožnilo 37 amerických států a oblast hlavního města Washingtonu. V roce 2012 odevzdala hlas předem třetina všech lidí, kteří volili. Voleb se tehdy zúčastnilo přes 126 milionů Američanů.
Velký zájem o hlasování v předstihu byl letos mezi černochy a Latinoameričany, což může Trumpovi jeho cestu do Bílého domu značně zkomplikovat - tyto menšiny se spíše přiklánějí ke Clintonové.
Nespokojenost Američanů má však dobrý dopad na některé druhy podnikání. Na voličské nálady voličů zareagoval provozovatel Místnosti vzteku (Anger Room), který umožňuje zájemcům o upuštění páry zdemolovat zařízení pokoje. Nově Američanům poskytl k baseballové pálce také figuríny obou kandidátů.
Ani znechucení velké části veřejnosti Trumpa s Clintonovou nepřimělo kampaň v posledních hodinách zvolnit, právě naopak. Trump vedle Floridy navštíví Severní Karolínu, Pensylvánii, New Hampshire a Michigan, Clintonová se soustředí na Pensylvánii a Michigan. Do dalších nerozhodnutých států, jako jsou Florida či Colorado, míří dosluhující prezident Barack Obama, kandidát Clintonové na viceprezidenta Tim Kaine či viceprezident Joe Biden.
Tlak na voliče nepolevuje ani na sociálních sítích, kde se Clintonová s Trumpem neustále vzájemně obviňují z nepravostí. Někdejší první dáma na twitteru burcuje voliče vzkazy, že Amerika je lepší než Trump. Vyzvala také příznivce, aby nenechali své přátele hlasovat pro realitního magnáta.
Související
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 1 hodinou
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 2 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
včera
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
včera
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
včera
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
včera
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
včera
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
včera
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
včera
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
včera
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
včera
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
včera
Panamský průplav kvůli extrémnímu suchu omezuje počet lodí, které mohou proplout
včera
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
včera
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
včera
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
Podle výstrahy britského meteorologického úřadu Met Office se v Tichém oceánu rozvíjí klimatický jev El Niño, který by se mohl stať nejsilnějším v moderní historii. Tento silný přírodní fenomén zvedá globální teploty a výrazně zvyšuje riziko extrémního počasí po celém světě. V kombinaci s dopady lidskou činností způsobené změny klimatu je podle odborníků velmi pravděpodobné, že rok 2027 se stane nejteplejším rokem v historii měření.
Zdroj: Libor Novák