Washington - Mnozí Američané stále dávají najevo nespokojenost s výsledky prezidentských voleb, v nichž 8. listopadu zvítězil republikán Donald Trump. Velké demonstrace se konaly v New York, Chicago a Los Angeles. Protesty se už rozšířily za hranice USA.
V Los Angeles přes 10 tisíc lidí pochodovalo ulicemi v centru města, aby odsoudili Trumpovy nenávistné komentáře o muslimech, jeho hanlivé výroky o ženách a sliby deportovat lidi pobývající v USA ilegálně.
Jennifer Cruzová (18) z Kalifornie nesla transparent s nápisem: "Legalizujete marihuanu, ale pobyt mojí matky ne?" Narážela tím na to, že Kaliforňané v úterním referendu schválili opatření, které legalizuje rekreační užívání marihuany. Cruzová uvedla, že její rodiče jsou v USA nezákonně 30 let, ačkoli její matka strávila řadu roků snahami získat občanství. O hrozbě deportace prý doma nyní mluví prakticky denně.
V New Yorku se podle agentury AFP nejméně 10 tisíc nespokojenců shromáždilo na náměstí Union Square. Poté se dav s výkřiky "Není to můj prezident" vydal po Páté avenue k prezidentově mrakodrapu Trump Tower, kde byl zastaven policejními barikádami. Zvolený republikánský kandidát seděl v tu dobu uvnitř a pracoval se svými poradci na přípravě nástupu do Bílého domu.
Psali jsme: Američané třetí noc demonstrovali proti Trumpovi. Útočník střílel do davu, jeden zraněný Američané po vítězství Trumpa panikaří, roste poptávka po antikoncepci"Jsme zděšeni, že si země zvolila tak neuvěřitelně nekvalifikovaného člověka, rasistu, který nenávidí ženy," prohlásila bývalá bankovní úřednice Mary Florinová-McBrideová (62). Mezi demonstranty byl i známý filmový režisér Michael Moore, který v komentáři na twitteru žádal Trumpovo odstoupení.
Při demonstraci v noci na sobotu byl v Portlandu jeden z mužů účastnících se protestního pochodu po konfrontaci s další osobou postřelen. Motiv zatím není známý, zadrženi byli čtyři lidé, údajně členové gangu. V noci na sobotu také policie v Portlandu po útocích ze strany protestujících použila proti demonstrantům slzný plyn.
Zatýkalo se v noci na dnešek i v Indianapolisu, kde demonstranti házeli na strážce pořádku kamení a dva policisty zranili. Do vazby bylo převezeno sedm lidí, kteří se chovali útočně a skandovali "Zabte policisty!"
Demonstrace se v sobotu konaly i mimo USA. V mexické metropoli se sešla skupina lidí u sochy představující nezávislost a vyjadřovala obavy ohledně možné vlny deportací. Kolem 300 lidí protestovalo proti Trumpovu zvolení před americkým velvyslanectvím v Berlíně.
Související
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
Americký finančák nikdy nesmí zpětně kontrolovat Trumpova daňová přiznání
Donald Trump , Demonstrace v USA , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
před 2 hodinami
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
před 3 hodinami
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
před 4 hodinami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 5 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
včera
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
včera
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
včera
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
včera
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
včera
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
včera
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
včera
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
včera
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
včera
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
včera
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
včera
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
včera
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
V částech střední Afriky se šíří nová epidemie eboly, na kterou Spojené státy americké reagují minimálně. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v domácích i globálních programech veřejného zdraví. Pro vzácnou variantu Bundibugyo, která současnou krizi způsobila, neexistuje lék ani schválená vakcína. Zatímco mezinárodní vědci a zdravotničtí lídři usilovně pátrají po místech šíření nákazy, americká pomoc v těchto krizových oblastech citelně chybí.
Zdroj: Libor Novák