Washington - Americkou účast na pařížské klimatické dohodě, kterou podepsalo 195 zemí včetně Česka, vypověděl prezident Donald Trump na začátku tohoto měsíce. Jak ukázal průzkum veřejného mínění, s tímto rozhodnutím souhlasí jen necelá třetina občanů USA.
Podle průzkumu, o kterém informovala AP, jen 18 procent Američanů sdílí Trumpův názor, že odstoupení od dohody pomůže americké ekonomice.
Podnikatel Donald Nolan z New Jersey je podle AP přesvědčen, že Trump svým rozhodnutím poškozuje pověst USA ve světě. "Žiji v místě, které je 36 stop (deset metrů) nad úrovní moře. Jestliže se rozpustí ledovce, nebude zde suchá zem. Nejste vůdčí politik, jestliže odstupujete od něčeho, k čemu se hlásí tolik ostatních zemí. Když jsem žil v cizině, dívali se na Ameriku vždy jako na první zemi na světě. Teď je toto naše postavení poškozeno," řekl.
Pařížská dohoda o ochraně klimatu si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. USA patří spolu s Čínou k největším znečišťovatelům ovzduší na světě.
Dodržovat závazky dohody chtějí bez ohledu na Trumpa americké státy Kalifornie, New York a Washington. Tato trojice představující přes 20 procent americké populace založila v rámci USA klimatickou alianci, o členství prozatím uvažuje dalších sedm amerických států. K naplnění cílů pařížské dohody se zavázalo také více než 80 starostů velkých amerických měst, kteří se již před několika lety rozhodli společně snížit emise skleníkových plynů.
Související
Extrémnímu počasí jsme dali zelenou. Proč Pařížská dohoda selhala?
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
pařížská klimatická dohoda , Donald Trump , průzkumy , USA (Spojené státy americké) , Ekologie
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 27 minutami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 1 hodinou
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 2 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 2 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 3 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 4 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 4 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 5 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 5 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 6 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
Francouzský prezident Emmanuel Macron údajně potají varoval evropské lídry před možnou "zradou Ukrajiny ze strany USA ohledně území bez jasných bezpečnostních záruk". Informoval o tom německý časopis Der Spiegel s odvoláním na uniklou poznámku z nedávného telefonátu mezi evropskými lídry.
Zdroj: Libor Novák